hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  De Fed zal de balans weer laten groeien en dat is geen goed idee

De Fed zal de balans weer laten groeien en dat is geen goed idee

De Fed verlaagde niet alleen de rente, maar stopt ook met het normaliseren van de balans. En dat is niet zo'n goed idee, vindt Edin Mujagic. Het argument van te weinig liquiditeit in de markt gaat niet op, er is geld genoeg.

7 november 2025 09:45 • Door Edin Mujagic

Vorige week vergaderde het rentecomité van de Fed en logischerwijs was daar veel aandacht voor. Het ging immers over waarschijnlijk het belangrijkste rentetarief op de planeet! Maar het comité nam ook een ánder besluit. Eentje die ook veelzeggend is. 

Per 1 december stopt de bank met het verminderen van de eigen balans. Even ter herinnering. Voordat de wereldeconomie en de financiële markten dreigden in te storten in 2008, was de balans van de Fed zo’n 900 miljard dollar groot. Tussen 2008 en 2020 verviervoudigde die om tot 2022 nog eens ruim te verdubbelen. 

De reden voor die enorme stijging is het opkopen van staats- en bedrijfsobligaties en andere leningen geweest, beleid bekend als quantitative easing. De Fed deed aan QE, zoals dat beleid ook wel kort wordt genoemd, omdat de inflatie in de ogen van de centrale bank gevaarlijk laag was. Om de inflatie aan te jagen, pompte men ongekende hoeveelheden geld in de Amerikaanse economie. 

Oceaan aan gedrukt geld

Toen de inflatie in 2021 rap begon te klimmen, vond de Fed dat prima. Zelfs met zeer hoge inflatie, 5% en hoger, sliep de dank rustig en deed het af als een tijdelijke opleving. Mettertijd bleek de hoge inflatie echter veel te hoog te worden én hardnekkiger te zijn dan de Amerikaanse bankiers dachten.

Daardoor begon de bank de rente te verhogen en begon de Fed die oceaan aan gedrukt extra geld, een beetje leeg te pompen. Dat laatste gebeurde door de gelden die de instelling uit Washington binnenkreeg wanneer obligaties en andere leningen die ze kocht afgelost werden, níet te herbeleggen. 

Dat beleid, de tegenhanger van QE en ook wel quatitative tightening genoemd, verkleinde de Fed-balans met een kwart. Per saldo is die echter veel en veel hoger dan in normale tijden, dat wil zeggen voor 2008. 

Te hoge inflatie

Hoewel het normaliseren van de balans dus nog een lange weg te gaan heeft, stopt de Fed er dus toch mee. Als reden geeft de bank aan dat ze niet wil dat er te weinig liquiditeit in het systeem aanwezig is en dat de rentes zijn opgelopen (wat zou hinten op minder liquiditeit). Jerome Powell, voorzitter van de Fed, voegde ook nog toe dat de balans weer moet groeien om als het ware mee te stijgen met de expansie van de financiële sector en de economie. 

Een best wel vreemde argumentatie. Dat de rentes oplopen kan ook heel veel te maken hebben met de onzekerheid door het beleid in de VS maar ook het feit dat de inflatie structureel te hoog lijkt te blijven! Immers, ook nu, jaren nadat de inflatiegolf begon in 2021, bedraagt de geldontwaarding in de VS 3%.

Hoewel de Fed streeft naar 2% per jaar, verlaagt de bank wel de rente! Als dat voor minder vertrouwen in de Fed zorgt, meer specifiek in dat de bank een anti-inflatie bastion is, dan lijkt me dat zeer logisch. Het gevolg is dat de rentes omhoog gaan; beleggers willen compensatie natuurlijk!

Teveel geld

Stellen dat liquiditeit een probleem kan worden in de economie is ook vreemd, aangezien de geldhoeveelheid gewoon met bijna 5% op jaarbasis klimt. Dat zijn geen groeipercentages van de geldhoeveelheid waarbij je meteen moet vrezen voor tekort aan geld in de economie. Sterker, het is eerder te veel. 

Wat de Fed deed, namelijk stoppen met de afbouw van de balans, lijkt zich niet te beperken tot de VS. Onlangs riep een denktank uit Londen de Britse centrale bank op onmiddellijk te stoppen met QT. De reden? De rentes zijn hoog en stijgend en dat is een probleem voor de Britse regering omdat het Verenigd Koninkrijk een hoge staatsschuld kent.

En ja, klopt: dat is een duidelijke overeenkomst met de VS. Het is in dat licht dat ik het besluit van de Fed zie, ondanks de argumenten van de bank. Zeker als ik bedenk dat de Fed ook nog besloten heeft de gelden die de bank ontvangt wanneer hypotheekleningen (die kocht de bank ook) afgelost worden te herbeleggen in Amerikaanse staatsobligaties. 

Te hoge schulden

Nee, voor mij zijn deze maatregelen eigenlijk een bevestiging van wat ik in mijn boek ‘Keerpunt 1971’ schreef, namelijk dat ons economisch stelsel sinds dat jaar neerkomt op: ‘voor economische groei leunen op almaar meer schulden.’

Na 50 jaar schulden te hebben opgebouwd, zijn die nu zo hoog dat de markt daarop reageert, via hogere rentes. Alleen, dat dreigt de motor van het genoemde economische stelsel te doen afslaan.

En omdat beleidsmakers geen afscheid willen nemen van leven op de pof, worden dit soort maatregelen getroffen. Onder het mom van zorgen voor voldoende liquiditeit en balans mee laten groeien met de economie. 


Edin Mujagic is econoom en fondsbeheerder bij beleggingsfonds Hoofbosch. Hij heeft verschillende boeken op zijn naam staan, waaronder "Geldmoord: hoe de centrale banken ons geld vernietigen" en "Boeiend en geboeid: een monetaire geschiedenis van Nederland sinds 1814/1816". Hij studeerde monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg. Hij schrijft op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 05 dec Is Kevin Hassett een liability of een asset?
  • 09 dec De K-economie hult de Fed in mist
  • 09 dec Sterk verdeelde Fed zal rente toch verlagen
  • 21 nov Geen kerstcadeau van de Fed, maar wel een nieuwjaarscadeau?
  • 28 nov Gaat de Fed in december toch overstag?

Nieuws van onze partners label connect

  1. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  2. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  3. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
Meer van onze partners
Edin Mujagic Geplaatst op 7 november 2025 09:45 meer
Bio

Edin Mujagic is econoom en fondsbeheerder bij beleggingsfonds Hoofbosch. Hij heeft verschillende boeken op zijn naam staan, waaronder "Geldmoord: hoe de centrale banken ons geld vernietigen" en "Boeiend en geboeid: een monetaire geschiedenis van Nederland sinds 1814/1816". Hij studeerde monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg.

Recente columns
  1. Is Kevin Hassett een liability of een asset?
  2. Gaat de Fed in december toch overstag?
  3. Geen kerstcadeau van de Fed, maar wel een nieuwjaarscadeau?
  4. Duitsers laten begrotingsdiscipline los en daar komen problemen van
  5. De Fed zal de balans weer laten groeien en dat is geen goed idee
Populaire columns
  1. Lesje bankieren voor een goed milieu
  2. Rentes stijgen, beleggers bibberen
  3. Amerikaanse consumenten voorspellen de inflatie beter dan economen
  4. Financiering Amerikaanse staatsschuld wordt een steeds duurdere grap
  5. ECB waarschuwt voor nieuwe schuldencrisis

Meest gelezen

  1. Opinie 08 dec

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet
  2. Must Read 08 dec

    Must read: 30% daling bitcoin heel normaal
  3. Must Read 09 dec

    Must read: beleggen in gelijkgewogen index is gezond verstand

Assetallocatie

  • Assetallocatie 10 dec

    Robeco verwacht veel van Europese industrie-aandelen

    Chris Hart, fondsmanager van het wereldwijde waardefonds Robeco BP Global Premium Equities heeft hooggespannen verwachtingen van Europese industrie-aandelen. Lage waarderingen en extra uitgaven aan defensie en infrastructuur zorgen voor de nodige rugwind.

  • Opinie 08 dec

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet

    Een van de opvallendste voorspellingen van Aegon AM voor 2026 is dat de Amerikaanse economie slechts kort afkoelt om vervolgens met volle kracht op weg te gaan naar 2027.Wat betekent dit voor obligaties?

  • Assetallocatie 03 dec

    Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

    Capital Group ziet de economische groei in de VS en in Europa in 2026 dichter bij elkaar komen, terwijl het rentebeleid juist uiteenloopt. Wat betekent dat voor de obligatievoorkeuren van de Amerikaanse vermogensbeheerder?

  • Assetallocatie 02 dec

    Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken

    Fidelity International verwacht dat risicovolle activa het in 2026 weer goed zullen doen. Het grote vraagteken is hoe de VS omgaat met een stug hoge inflatie, terwijl de economische groei afneemt.

  • Assetallocatie 01 dec

    “Wij leven in een nieuwe tijd”

    Wat kunnen beleggers in 2026 verwachten? Beleggingsexperts en de hoofdeconoom van Candriam keken tijdens de recente mediadagen van deze Europese vermogensbeheerder in Brussel alvast vooruit. Lang verhaal kort: pas op met bedrijfsobligaties, dollar verzwakt verder, tech blijft de baas.

  • Assetallocatie 27 nov

    "Buiten Amerikaanse tech zijn er betere kansen te vinden"

    Ja, ook in 2026 blijft AI waarschijnlijk een belangrijk thema, maar de beste kansen ziet Vanguard bij kredietwaardige Amerikaanse obligaties, Amerikaanse waarde-aandelen en aandelen uit ontwikkelde markten buiten de VS. "Diversificatie, discipline en een duidelijk inzicht in risico zijn belangrijker dan ooit", benadrukt de vermogensbeheerder in zijn outlook.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group