hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Wereldeconomie en beurzen staan op kruispunt

Wereldeconomie en beurzen staan op kruispunt

Het BlackRock Investment Institute (BII) trekt alvast drie belangrijke lessen uit het huidige beursjaar. Te weten: de wereldeconomie is moeilijk uit koers te krijgen, megatrends vragen om voortdurende herwaardering, en vertrouwde spreidingsinstrumenten bieden beleggers steeds minder bescherming.

8 september 2025 07:45 • Door IEXProfs Redactie

“Dit is geen klassieke conjunctuurcyclus, maar een economische omslag waarvan het verloop nog onduidelijk is. Opvallend is dat dertigjarige Treasuries stegen terwijl de kortlopende rentes juist terugliepen. Het resultaat is een ongebruikelijke rentecurve die de geloofwaardigheid van de Amerikaanse begrotingsdiscipline aantast”, aldus het BlackRock Investment Institute.

Daarbij hielden de markten de laatste maanden beter stand dan gedacht. “Ondanks de hevige handelsspanningen zakte de impliciete volatiliteit naar het laagste punt in jaren."

Les 1: Wereldeconomie is een mammoettanker

Het is de eerste les van 2025 volgens het BII: de wereldeconomie is moeilijk te keren. “De financiële wereldorde zit vastgeroest aan aloude economische wetten en kantelt dus niet van de ene op de andere dag. Hierdoor ontstaat ruimte om in te spelen op sentimentsschokken."

Om die reden schroefde het instituut de risicoblootstelling in april vrijwel meteen op toen de beurzen in het rood zakten als gevolg van de Amerikaanse heffingsdreigingen. “We gingen ervan uit dat niet alle door Washington opgeworpen handelsbarrières stand zouden houden. Die inschatting bleek juist.”

Les 2: Sentiment megatrends is wankel

De tweede les: onderliggende megatrends zoals AI vragen om voortdurende herwaardering. BII onderscheidt drie fasen: uitrol, toepassing en kentering. “We zien nu vooral kansen in de eerste fase waarin investeringen de toon zetten."

Het instituut waarschuwt dat het sentiment wel plots kan kantelen. “Dat bleek bijvoorbeeld toen de Amerikaanse tech-aandelen te kampen kregen met een forse koersdreun op de dag dat het Chinese DeepSeek werd gelanceerd.”

Les 3: Treasuries verliezen rol veilige haven

Dan de derde en laatste les: vertrouwde spreidingsinstrumenten bieden minder bescherming dan voorheen. “Langlopende Treasuries verliezen hun rol als veilige haven. Centrale banken hebben inmiddels meer goud in de kluis dan Treasuries op de balans.”

Volgens het instituut investeren beleggers steeds vaker in bitcoin, hedgefondsen en private markten als extra bakstenen om hun portefeuilles te beschermen.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 04 dec Dr. Doom is verrassend positief over de VS
  • 05 dec Een succesvolle long-short strategie
  • 06 nov Huidige AI-hausse is fundamenteel anders dan dotcombubbel
  • 03 nov Europa barst van de AI-enablers en -adopters

Onderwerpen

  • Opinie
  • BlackRock

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 8 september 2025 07:45 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Azië krijgt IPO-boom
  2. Een succesvolle long-short strategie
  3. Must read: De drie grote problemen van China
  4. Dr. Doom is verrassend positief over de VS
  5. Must read: Zijn financiële markten losgezongen van realiteit?
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group