hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Gelijkgewogen index biedt oplossing voor concentratierisico

Gelijkgewogen index biedt oplossing voor concentratierisico

Nu de S&P 500 geconcentreerder is dan ooit pleit Maria Kapetniou van L&G voor een gelijkgewogen aanpak.

20 augustus 2025 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"Een grote beursindex als de S&P 500 was niet eerder zo geconcentreerd als nu. Een handvol aandelen heeft hierdoor een onevenredig groot effect op het rendement van de hele index. Als die zwaargewichten onder druk komen, dan kan dat leiden tot forse en langdurige verliezen.

Van onderen! 

Die risico's hebben beleggers recent al meegemaakt. In april 2025 maakten de zogenoemde Magnificent Seven meer dan een derde van de marktkapitalisatie van de S&P 500 uit. Toen deze groep fors corrigeerde, werd de hele index meegesleurd, ondanks dat het merendeel van de overige aandelen veel kleinere verliezen leed.

Ook in het verleden ging een hoge concentratie vaak gepaard met zwaardere drawdowns. Tijdens de internetzeepbel van 1999 en de financiële crisis van 2008 ging het respectievelijk om de techsector en de financiële en de vastgoedsector die een te groot gewicht hadden in de index. Toen die sectoren instortten, volgde de index in een vrije val.

Betere risicorendementsverhouding

Een gelijkgewogen index voorkomt dat enkele aandelen of sectoren zo’n dominante rol krijgen. In plaats van steeds meer kapitaal toe te wijzen aan de grootste bedrijven, zoals bij marktgewogen indices gebeurt, kent een gelijkgewogen (‘equal weight’) indexstrategie ieder aandeel hetzelfde gewicht toe. Dat zorgt automatisch voor meer spreiding en een periodieke herbalancering, waarbij winnaars worden verkocht en achterblijvers worden bijgekocht.

Deze contrair werkende dynamiek kan op de lange termijn leiden tot betere verhoudingen tussen risico en rendement, vooral in markten waar het leiderschap wisselt of als de zwaargewichten het minder goed doen.

Voor beleggers die hun kernportefeuille willen beschermen tegen extreme uitslagen, kan gelijkgewogen beleggen zo een aantrekkelijk alternatief zijn voor de traditionele marktgewogen index."

Maria Kapetniou is Senior Pooled Index Investment Specialist bij L&G

Proof is in the pudding

Maar klopt het dat een gelijkgewogen S&P minstens zo goed presteert als de 'gewone' S&P? Het antwoord is ja. Tenminste, als naar de lange termijn wordt gekeken. 

Sinds de introductie van de S&P 500 Equal Weight Index in 2003 heeft de gelijkgewogen versie gemiddeld iets beter gepresteerd. Equal weight leverde grofweg 11% per jaar op, versus 10% voor de gewone S&P 500.

Sinds 2020 is het beeld anders. In die periode is de normale S&P 500 harder gestegen door de koersexplosie van de megacap-techbedrijven. In de afgelopen 12 maanden steeg de gewone S&P met 16% tegen 9% voor de gelijkgewogen variant.

Nadeel van beleggen in een gelijkgewogen index zijn de iets hogere kosten. Equal weight vereist regelmatig herbalanceren. Om elke positie terug te brengen naar 0,2% moeten er wat extra transactiekosten worden gemaakt. Maar duur is dat allemaal niet. Er zijn equal weight S&P 500 ETF's te koop met een fee van 0,12%. 


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 31 dec AI is echt een gamechanger
  • 05 jan Aandelen uit opkomende markten winnen terecht aan populariteit
  • 06 jan Bid om bèta, niet om alfa
  • 06 jan AI: van belofte naar winstmaker
  • 07 jan Situatie Venezuela geen reden beleggingsbeleid aan te passen

Onderwerpen

  • ETF's
  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 20 augustus 2025 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  2. Satellietsector: van nichemarkt naar strategische groeimotor
  3. Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt
  4. Voor een veerkrachtig Europa is per direct institutioneel kapitaal nodig
  5. Groeimomentum verschuift naar opkomende markten
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. label connect Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. Staatsobligaties: ESG doet ertoe
  5. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"

Meest gelezen

  1. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  2. Must Read 05 feb

    Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 09 feb

    Van greenwashing naar greenhushing

    ESG- en Impactspecialist Judith Sanders van ABN AMRO MeesPierson ziet de duurzaamheidsinspanningen van bedrijven gewoon doorlopen. Wel worden deze inspanningen niet langer prominent uitgedragen.

  • Impactbeleggen 05 feb

    "Duurzaam beleggen is in het afgelopen jaar fundamenteel veranderd"

    Volgens Holly Turner, klimaatspecialist van Schroders Capital, hebben politieke polarisatie en macro-onzekerheid de discussie over impactbeleggen niet stilgelegd maar juist aangescherpt. Aan impactbeleggers de taak om te laten zien wat ze doen, waarom ze dat doen, en vooral, wat het oplevert.

  • Impactbeleggen 04 feb

    Natuurlijk kapitaal: van gratis goed naar serieuze beleggingskans

    Gautier Quéru, wereldwijd hoofd Natural Capital bij de Franse duurzame vermogensbeheerder Mirova, onderdeel van Natixis. Quéru beschouwt beleggingen in natuurherstel als een even noodzakelijke als kansrijke stap naar een veerkrachtige economie.

  • Impactbeleggen 02 feb

    De groeiende waarde van schaarser wordende Europese landbouwgrond

    Wie in landbouw investeert, koopt geen abstract rendement maar een stukje werkelijkheid. BNP Paribas AM laat zien hoe voedselproductie, biodiversiteit en kapitaal onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. De beleggingscase is ijzersterk.

  • Impactbeleggen 30 jan

    Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt

    Private equity, private debt, duurzame vastgoed en landbouw en social bonds helpen alle op hun eigen manier om gezondheid, kansengelijkheid en de leefkwaliteit te verbeteren. De specialisten van Achmea IM schetsen de voor- en nadelen van de verschillende beleggingsvormen.

  • Impactbeleggen 22 jan

    Amundi's 6 duurzame beleggingsconvicties van 2026

    Het Franse Amundi schetst de zes belangrijkste ontwikkelingen in het duurzame beleggingslandschap.

Meer Impactbeleggen
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group