hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Winnaars en verliezers van de handelsoorlog

Winnaars en verliezers van de handelsoorlog

Elke handelsoorlog kent zijn eigen winnaars en verliezers. Fidelity International onderzocht hoe het ditmaal zit met de nieuwe Amerikaanse importheffingen.

16 juli 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

De kranten staan ook deze week weer bol van de verhalen over de tarievenoorlog van de VS met de rest van de wereld. Maar wie worden er eigenlijk door geraakt? Wie zijn de winnaars en verliezers? Fidelity International heeft een rondje gemaakt langs zijn eigen fondsbeheerders en komt tot de conclusie dat er grote verschillen zijn per sector en land. 

In het kort komt het erop neer dat bedrijven met veel "pricing power" tot de winnaars behoren. Zij kunnen hogere kosten doorberekenen zonder dat dit gevolgen heeft voor de vraag.

Typische sectoren in deze hoek zijn ICT, niet-duurzame consumptiegoederen zoals supermarkten, gezondheidszorg (healthcare) en bepaalde industrietakken zoals machinebouwers. Luxegoederen zitten daarentegen aan de andere kant van het spectrum. Prijsverhogingen leiden hier vrijwel zeker tot minder omzet.

Azië heeft weinig last

Interessant is verder dat landen uit Azië waarschijnlijk veel minder last hebben van de tarieven dan de EU en Noord-Amerika. Dat komt doordat het inflationaire effect van tarieven hier nihil is. Dat geldt vooral voor China. Japan is een uitzondering.

Zo verwacht 53 procent van de analisten een gematigde stijging van de inputkosten voor Noord-Amerikaanse bedrijven. Voor Europa en Latijns-Amerika is dat ongeveer hetzelfde. Kijk je echter wereldwijd dan verwachten fondsbeheerders nauwelijks een verandering. Dat komt door Azië.

Duur textiel

Een goed sectoraal voorbeeld is textiel. Het merendeel van de kleren en schoenen in de VS komt uit Azië. Als kleren duurder worden door Amerikaanse tarieven op Aziatische producten dan stijgen de prijzen in de VS. Het zit er dik in dat dit leidt tot minder vraag en vraagverschuivingen. Het kan bijvoorbeeld goed zijn dat kleren uit India minder last hebben van tarieven dan kleren uit China. Hetzelfde geldt voor iPhones en echte luxeartikelen zoals chique handtasjes en sieraden.

Financiële instellingen, vastgoedbedrijven en producenten van niet-duurzame consumentengoederen importeren daarentegen veel minder uit Azië en zijn daarom ook minder betroffen.

Pricing power

Kosteninflatie is een ding, de mate waarin die kosten kunnen worden doorgegeven aan de klant is een tweede. De Amerikaanse farmasector importeert bijvoorbeeld veel uit het buitenland, maar de vraag naar bepaalde medicijnen is zo groot dat die kosten grotendeels kunnen worden doorgegeven.

Een ander voorbeeld zijn machine- en motorenbouwers. Volgens Oliver Trimingham hebben deze bedrijven “het beste prijszettingsvermogen van alle industriebedrijven”. Dat komt doordat sommige bedrijven in deze sector nauwelijks concurrentie hebben. Denk aan bedrijven als Boeing, Airbus of ASML.

Aanpassen kost tijd

Er zijn volgens de Fidelity-analisten grote verschillen tussen de lange en korte termijneffecten van tarieven. Het ene bedrijf heeft meer tijd nodig om zich aan te passen dan het andere. “Voor sommige bedrijven geldt dat als ze snel proberen te verhuizen naar de VS dat dit leidt tot een stijging van de arbeidskosten,” zegt analist Andras Karman. Rustig de tijd nemen kan zich op de lange termijn dan uitbetalen.

Tenslotte zijn er nog tweede-ronde-effecten. Stel de importtarieven leiden inderdaad tot een beduidend hogere inflatiedruk in de VS. Dan kan dit verhinderen dat de Fed de rente verlaagt en dat kan weer positief uitpakken voor de rentemarges van banken.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 06 jan AI: van belofte naar winstmaker
  • 07 jan Situatie Venezuela geen reden beleggingsbeleid aan te passen
  • 07 jan Richt Trump na Venezuela zijn pijlen op Groenland, in de jacht op cruciale grondstoffen?
  • 09 jan De rekening van 2025 komt later
  • 13 jan Beleid van mondiale centrale banken loopt steeds meer uit elkaar

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 16 juli 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. RBC Bluebay ziet kansen in langlopende obligaties
  3. Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen
  4. Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  5. Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  2. Must Read 05 feb

    Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 09 feb

    Van greenwashing naar greenhushing

    ESG- en Impactspecialist Judith Sanders van ABN AMRO MeesPierson ziet de duurzaamheidsinspanningen van bedrijven gewoon doorlopen. Wel worden deze inspanningen niet langer prominent uitgedragen.

  • Impactbeleggen 05 feb

    "Duurzaam beleggen is in het afgelopen jaar fundamenteel veranderd"

    Volgens Holly Turner, klimaatspecialist van Schroders Capital, hebben politieke polarisatie en macro-onzekerheid de discussie over impactbeleggen niet stilgelegd maar juist aangescherpt. Aan impactbeleggers de taak om te laten zien wat ze doen, waarom ze dat doen, en vooral, wat het oplevert.

  • Impactbeleggen 04 feb

    Natuurlijk kapitaal: van gratis goed naar serieuze beleggingskans

    Gautier Quéru, wereldwijd hoofd Natural Capital bij de Franse duurzame vermogensbeheerder Mirova, onderdeel van Natixis. Quéru beschouwt beleggingen in natuurherstel als een even noodzakelijke als kansrijke stap naar een veerkrachtige economie.

  • Impactbeleggen 02 feb

    De groeiende waarde van schaarser wordende Europese landbouwgrond

    Wie in landbouw investeert, koopt geen abstract rendement maar een stukje werkelijkheid. BNP Paribas AM laat zien hoe voedselproductie, biodiversiteit en kapitaal onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. De beleggingscase is ijzersterk.

  • Impactbeleggen 30 jan

    Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt

    Private equity, private debt, duurzame vastgoed en landbouw en social bonds helpen alle op hun eigen manier om gezondheid, kansengelijkheid en de leefkwaliteit te verbeteren. De specialisten van Achmea IM schetsen de voor- en nadelen van de verschillende beleggingsvormen.

  • Impactbeleggen 22 jan

    Amundi's 6 duurzame beleggingsconvicties van 2026

    Het Franse Amundi schetst de zes belangrijkste ontwikkelingen in het duurzame beleggingslandschap.

Meer Impactbeleggen
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group