hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Opkomende markten steeds minder afhankelijk van VS

Opkomende markten steeds minder afhankelijk van VS

Opkomende markten, zoals China, India en Indonesië, waren lange tijd sterk afhankelijk van de export naar de VS. Maar dat is de laatste jaren veel minder geworden, waardoor het negatieve effect van hoge Amerikaanse handelstarieven meevalt, zegt fondsmanager Richard Farrell van RBC Global Asset Management.

7 juli 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Sommige beleggers vrezen dat de vooruitzichten voor emerging markets (EM) er een stuk slechter op zijn geworden door alle geopolitieke conflicten in de wereld en een Amerikaanse president die er duidelijk op uit is de VS minder afhankelijk te maken van importgoederen.

Toch doet de MSCI Emerging Markets index het dit jaar lang niet slecht. De val met ruim 15% in maart en april is in ieder geval volledig weggepoetst. Fondsmanager Richard Farrell van RBC Global Asset Management vindt dat niet zo gek, schrijft hij in een rapport. Wat veel mensen volgens hem vergeten is dat de opkomende markten de laatste decennia minder gevoelig zijn geworden voor dalende exporten naar de VS. 

Meer handel tussen EM-landen

Dat komt ten eerste doordat de handel tussen EM-landen onderling sterk is toegenomen. Het gaat tegenwoordig om meer dan 45% van de totale export. Als de VS en/of de EU dus minder goederen kopen dan is de impact daarvan minder groot dan 10-20 jaar geleden. 

Er zijn wel grote verschillen. “Als we kijken naar de buitenlandse omzet in verhouding tot de totale omzet zijn Taiwan en Zuid-Korea het meest blootgesteld aan de handel met de VS terwijl landen die meer op de binnenlandse consument zijn gericht ook minder gevoelig zijn. Dat geldt bijvoorbeeld voor China, de Filippijnen en Indonesië.”

Chinese techsprong

Om met het voorbeeld van China door te gaan. Veel mensen weten dat de Chinezen een groot handelsoverschot hebben dankzij een aantal oude industrieën en grondstoffen maar ook nieuwe zoals elektrische auto’s, zonnepanelen en hoogwaardige consumentenelektronica (mobieltjes, computers, etc.).

Toch is dat niet de belangrijkste oorzaak voor het herstel van de beurs van Shanghai dit jaar. Dat hebben Chinese aandelen vooral te danken aan het feit dat binnenlandse afnemers steeds belangrijker worden en de VS steeds minder. De totale export is momenteel verantwoordelijk voor 15% van het BBP, terwijl de export naar de VS nog maar 2,5% van het BBP bepaalt.

Ontwikkelingen, zoals de komst van DeepSeek, geven bovendien aan dat China prima op eigen benen kan staan als het gaat om nieuwe technologieën zoals AI, robotisering, ruimtevaart en biotechnologie. Farrell ziet daarom een grote toekomst voor China (zolang ze geen gekke dingen doen met bijvoorbeeld Taiwan).

India klaar voor structurele groei

Ook India biedt volgens Farrell aantrekkelijke beleggingskansen. De hervormingen onder de regering van Narendra Modi hebben het land klaargestoomd voor structurele groei op de lange termijn, met name op het gebied van de industrie.

Wat ook moed geeft, is dat de cyclische groeivertraging van begin dit jaar alweer overwonnen lijkt door aantrekkende bedrijfsinvesteringen, die normaalgesproken leiden tot meer consumptie van binnenlandse producten.

In tegenstelling tot China zijn aandelen in India wel aan de dure kant. Selectief aandelen oppikken is hier dus nog belangrijker. De financiële sector is een van de goedkopere alternatieven omdat deze bovengemiddeld profiteert van hoge groei op de lange termijn. 

Argentinië verrast positief

Zuid- en Midden-Amerika zijn altijd lastige markten voor beleggers vanwege de politieke instabiliteit. Farrell is echter positief verrast door de Argentijnse president Milei. Toen die anderhalf jaar geleden begon, stonden de sterren niet al te best met hoge schulden en stagflatie. Maar zijn liberale hervormingen beginnen vruchten af te werpen. Zo is er voor het eerst in meer dan tien jaar een begrotingsoverschot, de economie groeit weer en de inflatie en rente hebben zich gestabiliseerd. 

Beleggers hopen dat deze economische hervormingen ook elders in Latijns Amerika een positief effect zullen hebben. Zo kan Brazilië volgens Farrell ook wel wat hervormingen gebruiken, pro-business en vrije markten.

Vraagteken Mexico

Voor Mexico geldt min of meer hetzelfde. De Mexicanen hebben de laatste jaren geprofiteerd van de vrijhandelsovereenkomst met de VS en Canada. Maar met Trump is het even afwachten of dat zo blijft. Des te belangrijker is het dat de regering van Claudia Sheinbaum doorgaat met verbeteringen van de infrastructuur, de rechtsstaat en het gemak van zakendoen. Met een beetje geluk kan Mexico dan de komende jaren profiteren van Amerikaanse bedrijven die dichter bij huis willen produceren in plaats van in China. Aan de arbeidskosten zal het niet liggen.

Waarderingen Latijn Amerika

In het algemeen staan aandelen uit Latijns Amerikaanse qua waardering goed op de kaart. Nadeel is de relatief hoge reële rente in de regio. Maar dat kan veranderen als de inflatie afneemt door deregulering zoals in Argentinië. De beurzen kunnen er verder profiteren van een zwakke dollar.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 14 jan Aandelen EM maken eindelijk hoge verwachtingen waar
  • 04 feb Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment
  • 19 jan Invesco gaat voor cyclische aandelen en high yield
  • 27 jan Groeimomentum verschuift naar opkomende markten
  • 05 jan Aandelen uit opkomende markten winnen terecht aan populariteit

Onderwerpen

  • aandelen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 7 juli 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. RBC Bluebay ziet juist wel kansen in langlopende Japanse obligaties
  3. Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen
  4. Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  5. Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 09:45

    Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  3. Must Read 05 feb

    Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08:20

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

  • Assetallocatie 21 jan

    Vier Groenland-scenario’s voor beurs & economie

    Trump wil Groenland hebben en daar hebben de financiële markten grote zorgen over. Ralph Wessels, hoofd beleggingsstrategie van ABN AMRO, schetst vier scenario’s die elk een andere impact hebben op beurs en economie.

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group