hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Institutionele beleggers blijven trouw aan duurzaamheid

Institutionele beleggers blijven trouw aan duurzaamheid

Een grote meerderheid van institutionele beleggers gaat onverminderd door met duurzaam investeren, maar is wel wat terughoudender geworden in de communicatie daarover. Dat blijkt uit een rondvraag van BNP Paribas onder marktpartijen. Wat kwam er nog meer uit het onderzoek?

25 juni 2025 07:30 • Door IEXProfs Redactie

Een grote meerderheid van institutionele beleggers gaat onverminderd door met duurzaam investeren, maar is wel wat terughoudender geworden in de communicatie daarover. Dat blijkt uit een rondvraag van BNP Paribas onder marktpartijen. Wat kwam er nog meer uit het onderzoek?

De vijfde editie van het tweejaarlijkse ESG-onderzoek van BNP Paribas is getiteld ESG Survey 2025: Institutional Investors Leading the Way. Het geeft de visie van 420 asset owners, vermogensbeheerders en private-capital-bedrijven in 29 landen, die samen naar circa $33,8 biljoen onder beheer hebben.

Het onderzoek gaat dieper in op de vooruitgang die institutionele beleggers boeken op het gebied van duurzaam beleggen, met name wat betreft hun aanpak, prioriteiten en gedrag. Dit zijn de belangrijkste bevindingen:

Niet aflatende toewijding aan ESG-doelstellingen, maar terughoudender in communicatie

Een overgrote meerderheid van de respondenten (87%) geeft aan dat hun ESG- en duurzaamheidsdoelstellingen ongewijzigd is gebleven, terwijl 84% verwacht dat de vooruitgang op het gebied van duurzaamheid tot 2030 zal aanhouden of versnellen.

Maar 41% van de respondenten geeft aan terughoudender te zijn in de communicatie over de aanpak en behaalde resultaten.

ESG-overwegingen blijven een factor in beleggingsbeslissingen

85% van de respondenten geeft aan duurzaamheidscriteria te integreren in hun beleggingsbeslissingen, waarbij 59% inzet op thematisch beleggen. De drie belangrijkste ESG-doelstellingen voor de komende twee jaar zijn:

  1. Meer investeren in activa die bijdragen aan de energietransitie (49%)
  2. Actief aandeelhouderschap inzetten om de eigen ESG-doelen te bevorderen (47%)
  3. Investeren in CO2-arme activa en afbouwen van CO2-intensieve beleggingen (46%)

Meer verfijnde benadering: integratie van klimaat, biodiversiteit en sociale impact

Beleggers focussen zich steeds vaker op specifieke thema’s of regio’s om kansen te vinden voor impact en extra rendement (alpha), waarbij zij hun expertise inzetten om de resultaten te optimaliseren.

Op basis van het raamwerk dat beleggers indeelt naar hun belangrijkste kenmerken is 19% van de respondenten aangemerkt als zogenaamde koplopers - de meer geavanceerde beleggers op het gebied van duurzaam beleggen.

Deze koplopers leggen in hun beleggingsstrategie veel meer nadruk op het CO2-vrij maken van de portefeuille (95%), sociale kwesties (94%), een rechtvaardige transitie [1] (68%) en biodiversiteit (86%).

Opkomst van private capital-managers in duurzaam beleggen

51% van de ondervraagde private capital-managers verwacht actief aandeelhouderschap in te zetten om hun ESG-doelen te realiseren, met daarbij extra aandacht voor sociale thema’s (76%) en een rechtvaardige transitie (63%).

De meeste private capital-managers zijn ervan overtuigd dat ESG-beleggen waarde kan toevoegen, de afstemming met vermogensverstrekkers verbetert, stakeholders tevredenstelt en hen in staat stelt te profiteren van beleggingskansen rond decarbonisatie en de overgang naar een CO2-arme economie.

Strategische samenwerkingen met banken en datapartners om de transitie te ondersteunen

De belangrijkste criteria voor beleggers bij het kiezen van een externe bankpartner zijn:

  1. Reputatie op het gebied van ESG en duurzaamheid (51%)
  2. Beschikbaarheid van producten en expertise (40%)
  3. Toewijding aan een langdurige klantrelatie (33%)
  4. Gedeelde duurzaamheidsdoelstellingen (33%)

Om toegang te krijgen tot betrouwbare ESG-data en deze te analyseren verwacht bijna de helft van de beleggers (48%) meer budget uit te gaan trekken voor dataverzameling en -analyse.

Het onderzoek van BNP Paribas is gebaseerd op data verzameld tussen november 2024 en januari 2025. De data is afkomstig van 140 asset owners, 140 vermogensbeheerders en 140 private capital-managers uit de regio’s EMEA (50%), APAC (26%), en het Amerikaanse continent (24%). Daarna volgden kwalitatieve interviews met specifieke klanten, uitgevoerd van januari tot april 2025. 

  • Klik hier om het volledige onderzoek te lezen.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 08 jul Europese strijd tegen greenwashing draait uit op namenspel
  • 31 mrt Beleggen in wapens? Nee, bedankt!
  • 30 apr Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen
  • 28 mei Liever investeren in vrede dan in oorlog
  • 03 jun Klimaatbeleggers voelen zich zwaar gehinderd

Onderwerpen

  • Impactbeleggen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jul
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 25 juni 2025 07:30 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Nieuwe huurwet zorgt voor ruzie en verkoop
  2. Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  3. Must read: Kansen te over
  4. Beleggen in stock tokens van OpenAI? Liever niet
  5. Winnaars en verliezers van de handelsoorlog
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Assetallocatie 17 jul

    Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  2. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  3. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 25 jun

    Institutionele beleggers blijven trouw aan duurzaamheid

    Een grote meerderheid van institutionele beleggers gaat onverminderd door met duurzaam investeren, maar is wel wat terughoudender geworden in de communicatie daarover. Dat blijkt uit een rondvraag van BNP Paribas onder marktpartijen. Wat kwam er nog meer uit het onderzoek?

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group