hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  De MSCI World Index dekt niet de wereld

De MSCI World Index dekt niet de wereld

Wie nu in de MSCI World belegt, koopt voor 70% Amerikaanse aandelen en dan vooral de meest populaire. Vanuit spreidingszicht is dat niet verstandig, betoogt Marcel Luchtenveld van Index People. Dus?

19 mei 2025 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

De MSCI World Index geldt voor veel beleggers als dé standaard voor een wereldwijde spreiding van aandelen. Een belegging in de MSCI World Index biedt beleggers een spreiding over ruim 1.350 bedrijven en meerdere sectoren, verdeeld over 23 ontwikkelde landen.

Echter, de daadwerkelijke onderliggende spreiding is veel minder breed dan gedacht. De wijze van samenstelling van de index is gebaseerd op marktkapitalisatie, wat betekent dat bedrijven met de hoogste beurswaarde het zwaarst wegen.

Een belegger die gaat investeren in de MSCI World Index, koopt de aandelen in dezelfde verhouding als de index. Hierdoor wordt de dominantie van de grootste aandelen verder versterkt en ontstaan er ongemerkt grote concentratierisico’s in beleggingsportefeuilles. 

Japan verovert de wereld

In de jaren 80 was Japan het land met de grootste dominantie, nu zijn dat de Verenigde Staten.  Eind jaren ’80 bloeide de economie van Japan. De export en technologie floreerden en bedrijven als Sony en Toyota stonden wereldwijd aan de top. Beleggers waren zeer positief over Japanse aandelen. Hierdoor piekte de Nikkei 225 in 1989 op bijna 39.000 punten.

Op dat moment vertegenwoordigde Japan maar liefst 44 procent van de MSCI World Index, terwijl het land slechts rond de 15 procent van het wereldwijde Bruto Binnenlands Product (BBP) omvatte. De beurswaarde was dus veel groter dan de daadwerkelijke economische bijdrage aan de wereldeconomie.

Zware verliezen

Toen begin jaren ’90 de bubbel in Japan barstte, stortte de Nikkei in en bleef decennialang op lage niveaus hangen. De ontwikkeling van de Nikkei sinds de jaren 80 is in de onderstaande grafiek duidelijk te zien. Momenteel noteert de Nikkei rond de 38.000 punten waarmee het weer in de buurt komt van de niveau van 35 jaar geleden.

Beleggers die een grote weging hadden naar Japan, maakten relatief zeer grote verliezen. Ook de MSCI World, waarin de weging in de loop der jaren steeds verder was toegenomen, daalde sterk. Inmiddels is de beurs van Japan weer hersteld, maar de weging van Japan is nog maar ongeveer 6% in de MSCI World Index. Bij de daling was de weging dus fors hoger dan op het moment van herstel.

Amerikaanse dominantie

Op dit moment vormen de Verenigde Staten het zwaartepunt in de MSCI World Index. Per eind april 2025 bestaat de MSCI World Index voor ruim 70 procent uit Amerikaanse aandelen, terwijl de economische bijdrage van de VS aan het wereldwijde BBP slechts iets meer dan een kwart bedraagt.

Als we nog verder kijken naar welke aandelen uiteindelijk bepalend zijn voor deze grote weging, blijken dit er slechts enkele te zijn: Apple, Microsoft, Nvidia, Amazon, Meta, Alphabet en Tesla – de zogeheten Magnificent Seven. Wie denkt wereldwijd te beleggen, is in werkelijkheid zwaar afhankelijk van het succes van deze kleine groep Amerikaanse techbedrijven.

Amerika is niet Japan

Er zijn dus zeker parallellen met de situatie van Japan eerder, maar er zijn ook duidelijke verschillen. De huidige Amerikaanse economie is meer divers dan die van Japan destijds. Niet alleen industrie, maar ook diensten, technologie en innovatie vormen sterke fundamenten.

Daarnaast heeft de VS een relatief jonge en groeiende bevolking, terwijl Japan juist al vroeg met vergrijzing en bevolkingskrimp werd geconfronteerd. Ook het financiële systeem in de VS is beter bestand tegen schokken, met gezondere bankbalansen en minder kwetsbare vastgoedmarkten.

Een betere wereldindex

Toch blijft een fors concentratierisico naar één land en één sector risicovol. Wie het concentratierisico wil verkleinen, moet dus verder kijken dan alleen een wereldindex. De naam van een ‘wereldindex’ suggereert diversiteit, maar dat zegt niets over de verdeling onder de motorkap. Daarnaast wisselt de samenstelling van de index zonder dat beleggers het doorhebben.

Wie zijn portefeuille wil beschermen tegen schommelingen in één regio of sector, moet weten wat er écht in een fonds zit. Alleen zo voorkom je dat het rendement uiteindelijk afhankelijk is van één land of zelfs één sector.

Een effectieve manier om het concentratierisico te verkleinen is te kiezen voor een verdeling op basis van economische omvang (BBP) in plaats van beurswaarde.

Marcel Luchtenveld is manager bij de afdeling Particulier Vermogensbeheer bij Index People

De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 24 nov Actieve ETF's vertroebelen de ETF-markt
  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 04 dec Dr. Doom is verrassend positief over de VS
  • 05 dec Een succesvolle long-short strategie
  • 27 nov Wanneer het verhaal de markt stuurt

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 19 mei 2025 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Wanneer het verhaal de markt stuurt
  2. Actieve ETF's vertroebelen de ETF-markt
  3. label connect "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  4. label connect "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  5. Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  5. JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Assetallocatie

  • Assetallocatie 03 dec

    Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

    Capital Group ziet de economische groei in de VS en in Europa in 2026 dichter bij elkaar komen, terwijl het rentebeleid juist uiteenloopt. Wat betekent dat voor de obligatievoorkeuren van de Amerikaanse vermogensbeheerder?

  • Assetallocatie 02 dec

    Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken

    Fidelity International verwacht dat risicovolle activa het in 2026 weer goed zullen doen. Het grote vraagteken is hoe de VS omgaat met een stug hoge inflatie, terwijl de economische groei afneemt.

  • Assetallocatie 01 dec

    “Wij leven in een nieuwe tijd”

    Wat kunnen beleggers in 2026 verwachten? Beleggingsexperts en de hoofdeconoom van Candriam keken tijdens de recente mediadagen van deze Europese vermogensbeheerder in Brussel alvast vooruit. Lang verhaal kort: pas op met bedrijfsobligaties, dollar verzwakt verder, tech blijft de baas.

  • Assetallocatie 27 nov

    "Buiten Amerikaanse tech zijn er betere kansen te vinden"

    Ja, ook in 2026 blijft AI waarschijnlijk een belangrijk thema, maar de beste kansen ziet Vanguard bij kredietwaardige Amerikaanse obligaties, Amerikaanse waarde-aandelen en aandelen uit ontwikkelde markten buiten de VS. "Diversificatie, discipline en een duidelijk inzicht in risico zijn belangrijker dan ooit", benadrukt de vermogensbeheerder in zijn outlook.

  • Assetallocatie 25 nov

    MFS: Risico’s stijgen in obligatiemarkten

    De risico’s in de obligatiemarkt zijn toegenomen, maar blijven vooralsnog beheersbaar. Dat stelt obligatiemanager Pilar Gomez-Bravo van vermogensbeheerder MFS. Zij ziet ondanks de lastige omstandigheden nog steeds mogelijkheden om rendement te behalen met vastrentende waarden.

  • Assetallocatie 24 nov

    Amundi: AI drijft aandelen ook in 2026 hoger

    Amundi AM verwacht dat aandelen volgend jaar wereldwijd blijven stijgen. Tot de favoriete sectoren behoren financials, healthcare, telecommunicatie en industrials omdat die sterk gaan profiteren van AI. In tegenstelling tot andere assetmanagers verwacht Amundi wel dat de ECB de rente in 2026 verder zal verlagen.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group