hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /   ELTIF 2.0 is een keerpunt voor de Europese private markten

ELTIF 2.0 is een keerpunt voor de Europese private markten

De vernieuwde versie van het European Long Term Investment Fund (ELTIF 2.0) verbetert volgens Donné Hendrick en Damien Morgenstond van BlackRock de toegang van beleggers tot private beleggingen. Het maakt regelgeving simpeler, brengt meer liquiditeit en introduceert flexibelere fondsstructuren. De EU wordt er ook beter van.

20 mei 2025 12:45 • Door Gastauteur IEXProfs

"Publieke markten zijn toegankelijker dan ooit. Via beurzen hebben beleggers de keuze uit aandelen, obligaties, grondstoffen, derivaten en ETF’s uit alle windstreken. Echter, direct beleggen in bijvoorbeeld infrastructuur, zoals energienetwerken, datacenters of een hogesnelheidslijn, is normaliter alleen mogelijk via niet-beursgenoteerde private beleggingen en doorgaans alleen toegankelijk voor institutionele investeerders.

In een wereld die verandert, bijvoorbeeld door de energietransitie, kunstmatige intelligentie en nieuwe toeleveringsketens, is het essentieel dat we kunnen voldoen aan de groeiende vraag naar kapitaal. Nieuwe initiatieven wijzen uit dat er, naast publieke en institutionele investeerders, nu ook kapitaal vanuit particuliere investeerders nodig zal zijn.

Donné Hendrick, Co-head institutional clients Netherlands bij BlackRock

Groeispurt verwacht

Overheden staan onder toenemende druk om hun staatsschuld te beteugelen en kunnen deze behoefte niet alleen financieren. Private markten kunnen helpen door investeringen te richten op belangrijke economische sectoren en projecten die innovatie en groei ondersteunen.

Naar verwachting groeit de omvang van het geïnvesteerd vermogen van private markten wereldwijd van $13.000 miljard nu tot meer dan $30.000 miljard in 2030. Wij verwachten dat ELTIF’s hierin een belangrijke rol gaan spelen.

ELTIF’s werden in 2015 geïntroduceerd met het doel de financiering door particuliere beleggers van lange-termijn projecten te bevorderen. Lang bleven ELTIF’s echter onder de radar van beleggers. Vorig jaar kwam daarom de verbeterde 2.0-versie. Dankzij deze hervorming schatten wij dat het in ELTIF’s belegd vermogen nu snel kan oplopen tot meer dan $100 miljard in 2028.

Aantrekkelijk voor particuliere beleggers

Vanwege complexiteit en de hoge minimum investering waren private markten beleggingen lange tijd alleen voorbehouden aan institutionele beleggers en zeer vermogende particulieren. ELTIF 2.0 gaat de toegang echter radicaal veranderen. Door de lagere toetreding – bij BlackRock vanaf $10.000 – verwachten vermogensbeheerders en banken een veel grotere groep beleggers te kunnen bedienen.

Ook maakt ELTIF 2.0 beleggen voor particulieren aantrekkelijker met de introductie van de 'evergreen’ (lees: open) fondsstructuur. In tegenstelling tot de gebruikelijke private markten beleggingen, hebben ELTIF’s typisch geen einddatum. In plaats daarvan worden liquiditeitsvensters geboden, waarin beleggers op gezette tijden kunnen toe- of uittreden.

Zo brengt deze structuur balans tussen flexibiliteit en langetermijnblootstelling voor beleggers en zorgt daarnaast voor een stabiele langdurige investering. Beleggers krijgen zo toegang tot een segment met een potentieel voor hogere rendementen en bredere diversificatie.

Damien Morgenstond, director Wealth Netherlands bij BlackRock

 

Pensioendeelnemers profiteren ook

Uiteraard spreken deze eigenschappen ook institutionele beleggers aan. Liquiditeitseisen, risico’s en regelgeving belemmerde hen in het verleden vaak om voluit te investeren in private markten, ondanks het aantrekkelijke risico- rendementsprofiel en diversificatievoordelen.

Met de komst van de Wet toekomst pensioenen (Wtp) en ELTIF 2.0 worden een aantal van deze belemmeringen minder stringent. Onder Wtp hebben pensioenfondsen en hun deelnemers de keuze tussen de solide premieregeling (SPR) en de flexibele premieregeling (FPR).

Binnen SPR kan vooral met de solidariteitsreserve vrijer belegd worden, bijvoorbeeld in private markten. Binnen FPR zullen profielen voor risicotolerantie bepalend worden. Voor jongere deelnemers met een hogere risicotolerantie kan meer in private markten worden belegd.

Daarnaast is een zekere mate van liquiditeit vereist, al is het maar om tegemoet te komen aan mogelijke verzoeken tot waardeoverdracht.

Volwaardige allocatie

Family offices en private banken hebben ook grote interesse in de nieuwe ELTIF 2.0-versie. Deze partijen beheren het vermogen van welgestelde families of vermogende individuen. Vooral vanwege de diversificatiemogelijkheden hadden zij de private markten al ontdekt. Maar de toevoeging van ELTIF’s biedt hen nieuwe oplossingen om het vermogen van hun klanten te beschermen en te laten groeien.

Nu zowel particuliere als institutionele beleggers vrijer kunnen beleggen in private markten en ELTIF’s, ontstaat er ruimte voor een hernieuwde en volwaardige allocatie naar private markten onder alle genoemde categorieën beleggers.

Wij verwachten dat de toevoeging van private markten aan de beleggingsportefeuilles gaat zorgen voor een wijziging in de samenstelling. Van een conventionele portefeuille met 60% aandelen en 40% obligaties, zien we de wegingen verschuiven richting 50% aandelen, 30% obligaties en 20% private beleggingen. 

"Van een conventionele portefeuille met 60% aandelen en 40% obligaties, zien we de wegingen verschuiven richting 50% aandelen, 30% obligaties en 20% private beleggingen"

Strategische sectoren

ELTIF’s werden in 2015 geïntroduceerd met het doel om de Europese economie een nodige impuls geven. Oud-ECB president Mario Draghi hamerde in zijn rapport over de Europese concurrentiekracht uit 2024 nog eens op de noodzaak tot verbreding en verdieping van de Europese kapitaalmarkten. Vooral de toegang tot private markten moest volgens hem worden verbeterd. Hij wees hierbij op investeringen in een aantal strategische sectoren.

Met ELTIF 2.0 kunnen private markten een cruciale rol gaan spelen in de financiering van concrete strategische projecten in Europa. Denk aan het aanleggen van netwerken voor hernieuwbare energie, de modernisering van wegen en spoorlijnen of de bouw van datacenters. Kortom, ELTIF 2.0 is meer dan een update van regelgeving of een financiële innovatie.

Het is een effectief en krachtig instrument om kapitaal te kanaliseren naar strategische prioriteiten, waarvan heel Europa de vruchten zal plukken."


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 11 nov BlackRock rekent op enorme groei Europese private markten
  • 02 jan Hou het dus simpel!
  • 05 jan Aandelen uit opkomende markten winnen terecht aan populariteit
  • 06 jan Bid om bèta, niet om alfa
  • 06 jan AI: van belofte naar winstmaker

Onderwerpen

  • Opinie
  • BlackRock

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 20 mei 2025 12:45 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  2. Satellietsector: van nichemarkt naar strategische groeimotor
  3. Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt
  4. Voor een veerkrachtig Europa is per direct institutioneel kapitaal nodig
  5. Groeimomentum verschuift naar opkomende markten
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. label connect Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. Staatsobligaties: ESG doet ertoe
  5. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"

Meest gelezen

  1. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  2. Must Read 05 feb

    Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 09 feb

    Van greenwashing naar greenhushing

    ESG- en Impactspecialist Judith Sanders van ABN AMRO MeesPierson ziet de duurzaamheidsinspanningen van bedrijven gewoon doorlopen. Wel worden deze inspanningen niet langer prominent uitgedragen.

  • Impactbeleggen 05 feb

    "Duurzaam beleggen is in het afgelopen jaar fundamenteel veranderd"

    Volgens Holly Turner, klimaatspecialist van Schroders Capital, hebben politieke polarisatie en macro-onzekerheid de discussie over impactbeleggen niet stilgelegd maar juist aangescherpt. Aan impactbeleggers de taak om te laten zien wat ze doen, waarom ze dat doen, en vooral, wat het oplevert.

  • Impactbeleggen 04 feb

    Natuurlijk kapitaal: van gratis goed naar serieuze beleggingskans

    Gautier Quéru, wereldwijd hoofd Natural Capital bij de Franse duurzame vermogensbeheerder Mirova, onderdeel van Natixis. Quéru beschouwt beleggingen in natuurherstel als een even noodzakelijke als kansrijke stap naar een veerkrachtige economie.

  • Impactbeleggen 02 feb

    De groeiende waarde van schaarser wordende Europese landbouwgrond

    Wie in landbouw investeert, koopt geen abstract rendement maar een stukje werkelijkheid. BNP Paribas AM laat zien hoe voedselproductie, biodiversiteit en kapitaal onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. De beleggingscase is ijzersterk.

  • Impactbeleggen 30 jan

    Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt

    Private equity, private debt, duurzame vastgoed en landbouw en social bonds helpen alle op hun eigen manier om gezondheid, kansengelijkheid en de leefkwaliteit te verbeteren. De specialisten van Achmea IM schetsen de voor- en nadelen van de verschillende beleggingsvormen.

  • Impactbeleggen 22 jan

    Amundi's 6 duurzame beleggingsconvicties van 2026

    Het Franse Amundi schetst de zes belangrijkste ontwikkelingen in het duurzame beleggingslandschap.

Meer Impactbeleggen
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group