hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Onderhandelen is een kunst die Trump niet beheerst

Onderhandelen is een kunst die Trump niet beheerst

Het is niet zo heel gek dat de VS zijn wereldmacht wil gebruiken om handelsconcessies af te dwingen. De eerste 100 dagen van Donald Trump waren echter een schoolvoorbeeld van manieren om dat te laten mislukken.

9 mei 2025 09:00 • Door IEXProfs Redactie

Als een land betere handelsvoorwaarden wil afdwingen met andere landen dan zijn er bepaalde standaardregels waar het zich aan dient te houden. De eerste 100 dagen van de Trump-regering waren een masterclass in hoe het niet moet, schrijft de politicoloog Daniel Drezner in een opiniestuk.

Onderhandelen is volgens hem een kunst. Dat de VS een sterke positie heeft bij onderhandelingen is een feit. Om die “bargaining power” optimaal in te zetten, zijn er bekende onderhandelingstechnieken die het kan inzetten. Drezner noemt er vier die de Trump-regering geen van allen juist heeft toegepast. Sterker, hij heeft met zijn handelspolitiek precies het tegenovergestelde gedaan.

Het gevolg is dat Donald Trump veel van de steun in de eigen bevolking heeft verloren en de vrij sterke economie die hij erfde van zijn voorganger Biden inmiddels rammelt aan alle kanten.

Die vier technieken of lessen voor het perfect uitspelen van bargaining power zijn:

  1. Doe de handelspartner die je wil treffen meer pijn dan jezelf
  2. Formuleer duidelijke eisen
  3. Zorg ervoor dat de verwachtingen voor toekomstige conflicten minimaal zijn
  4. Werk samen met andere landen

Les 1: Schaadt de economie van anderen meer dan de eigen

De Amerikaanse economie is veel groter dan de meeste andere economieën in de wereld. De regering-Trump geloofde daarom dat het macht had over alle anderen. En, eerlijk is eerlijk, geldt dat waarschijnlijk ook voor de meeste landen. Zo is het goed mogelijk dat de Amerikaanse regering stevige concessies af kan dwingen bij landen als India, Zuid-Korea of Mexico. Het is echter verre van vanzelfsprekend dat dit geldt voor grote handelsmachten als China of de EU.

Zeker in het geval van China geldt dat het lastig wordt om een uitweg te vinden bij de tit-for-tat benadering. Drezner: “Zelfs al zou Trump de heffingen op Chinese goederen verlagen van 145% naar 60%, dan nog stijgt het gemiddelde Amerikaanse importtarief naar 16%. Dat is een scherpe stijging ten opzichte van de 2,2% van voor de handelsoorlog bljkt uit een analyse van JP Morgan."

Die stijging zou volgens JP Morgan meer dan 10 keer zo groot zijn als tijdens de eerste ambtstermijn van Trump, wat een lastenverhoging van bijna 500 miljard dollar betekent voor Amerikaanse importeurs. Het heeft er alle schijn van dat de pijn voor het Amerikaanse publiek dan groter is dan voor de Chinezen (of Europeanen).

Les 2: Heldere eisen

Het is zo klaar als een klontje dat bij het sluiten van handelsovereenkomsten de tegenoverliggende partij moet weten welke concessies nodig zijn om tot een akkoord te komen. Maar bij de Trump-regering is daar geen sprake van. Zelfs de trouwste bondgenoten van de VS zitten met de handen in het haar omdat ze geen flauw idee hebben wat de VS nou precies wil.

De minister van financiën, Scott Bessent, heeft zelfs laten doorschemeren dat dit een doelbewuste strategie is. Drezner: "Dat is niet hoe succesvolle onderhandelingen werken. Als de andere partij niet weet wat er van hem wordt verlangt, dan heeft onderhandelen geen zin omdat er altijd weer nieuwe eisen op tafel kunnen komen."

Les 3: Minimaliseer verwachting voor toekomstige conflicten

Als het land waar de handelssancties op gericht zijn het idee krijgt dat er geen einde aan de sancties komt, wat het ook doet, dan zal het minder snel bereid zijn om toe te geven.

Dat is precies wat Trump heeft gedaan. Hij is er in geslaagd dat de hele wereld denkt dat er altijd nieuwe eisen op tafel kunnen komen. Er is daardoor een groot wantrouwen of "dealmaker" Trump zich aan zijn eigen deals houdt. Dat maakt het hele proces van onderhandelen tot een kwelling.

Les 4: Samen sta je sterker

Economische sancties werken meestal beter als ze samen met anderen worden opgelegd. Trump heeft precies het tegenovergestelde gedaan. China was waarschijnlijk zijn hoofddoel, maar omdat de VS vrijwel iedereen heeft gedreigd met hoge tariefmuren was het makkelijker voor China om de banden met anderen aan te halen.

Wie weet geldt dat in de toekomst zelfs voor de grootste bondgenoten van de VS zoals de EU, Canada en Mexico.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 28 aug Alleen échte luxe weerstaat de heffingen
  • 14 jul Donkere wolken pakken zich samen boven EU
  • 29 jul De kunst van de Pyrrusdeal
  • 04 apr Rotatie van de VS naar Europa krijgt nieuwe impuls
  • 06 apr Zoek dekking!

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 9 mei 2025 09:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Stijgende koersen smaken naar meer
  2. Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen
  4. Must read: Duitse industrie in herstelmodus
  5. Must read: Stevige rugwind voor biotechsector
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  2. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen
  3. Must Read 07 jan

    Must read: Stevige rugwind voor biotechsector

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08 jan

    "Groeicyclus houdt stand"

    Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 29 dec

    Spreiding is de name of the game

    Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

  • Assetallocatie 23 dec

    Traditionele portefeuillespreiding werkt niet meer

    Het BlackRock Investment Institute zoekt naar nieuwe manieren om de portefeuillespreiding nog enigszins op peil te houden.

  • Assetallocatie 23 dec

    Fidelity gaat met volle vaart 2026 in

    Fidelity International heeft er alle vertrouwen in dat 2026 positief begint. Maar aan de horizon zijn er wel wat wolken die op een storm kunnen duiden.

  • Opinie 17 dec

    Kan zilver blijven glanzen in 2026?

    Goud heeft dit jaar een mooie rit gemaakt, maar het staat in schril contrast met zilver dat ongeveer 120% in waarde is gestegen. Het grote voordeel van zilver boven goud is dat het een belangrijk metaal is voor hippe industrietakken als halfgeleiders, datacentra, zonnepanelen en elektrische auto's.

  • label connect

    Assetallocatie 16 dec

    Beurskansen in een uitdagende wereld

    Wat hebben de markten volgend jaar in petto? Volgens hoofdeconoom Karsten Junius van J. Safra Sarasin krijgen beleggers in 2026 te maken met drie trends: structureel hoge onzekerheid, de verdere opmars van AI en vooral een soepel begrotingsbeleid. Beleggingsimplicaties?

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group