hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Een nieuwe golf van marktvolatiliteit zit eraan te komen

Een nieuwe golf van marktvolatiliteit zit eraan te komen

Gerben Lagerwaard van State Street Global Advisors verwacht niet dat de aandelenmarkten spoedig tot rust zullen komen. Daar zijn de onzekerheden te groot voor. Vooral Amerikaanse aandelen lopen volgens hem gevaar. Hij ziet meer kansen voor Europese aandelen en voor al die assets met een lage aandelencorrelatie, zoals bijvoorbeeld cash en goud.

8 mei 2025 08:00 • Door Gerben Lagerwaard

"We hebben de eerste 100 dagen van Trump achter de rug. Het was een wilde rit. Hoe gaan we verder? Volgens mij zal Trump vrolijk verder gaan met zijn pogingen om de Amerikaanse economie breed te herpositioneren. Er moet meer binnen de VS worden geproduceerd om de economie een extra boost te geven. Make America Great Again.

Die brede herpositionering is sinds zijn inauguratie met de nodige volatiliteit gegaan. Ondanks het recente herstel van de markten verwachten wij niet dat deze nu in rustigere wateren terecht zullen komen. Daarvoor zijn er nog te veel onzekere factoren.

Tal van onzekerheden

De eerste grote onzekerheid is Trump zelf. Hij is zeer outspoken geweest, maar op veel van zijn boude statements is hij vaak na korte tijd teruggekomen. Wordt zijn toon anders? Het lijkt erop alsof hij wat voorzichtiger is geworden, maar zijn karakter is niet veranderd, dus ik kan me moeilijk voorstellen dat hij ophoudt met het loslaten van allerlei proefballonnetjes om aandacht te krijgen.

Die proefballonnetjes hebben wel hun negatieve effect op de economie. Het Amerikaanse consumentenvertrouwen gaat al maanden naar beneden.

"Het Amerikaanse consumentenvertrouwen gaat al maanden naar beneden"

Daarnaast blijft het onzeker hoe het verdergaat met de Amerikaanse inflatie. Een mogelijke recessie werkt deflatoir, maar hogere tarieven juist niet.

Het belangrijkste vraagteken is misschien wel hoe het verder gaat met de handelsspanningen tussen de VS en China. De huidige tarieven zijn niet houdbaar. Daar is iedereen het wel over eens. Een van de twee partijen zal dus moeten inbinden, maar geen van de twee is van plan dat te doen. Komt er geen oplossing, dan zal dat nog grote impact op de markten kunnen hebben.

Amerikaanse aandelen nog altijd bovengemiddeld duur

Over die markten gesproken. Die zijn in de laatste weken opvallend sterk hersteld. Dat geldt zeker voor Amerikaanse aandelen. Uit de laatste cijfers blijkt duidelijk dat wereldwijde beleggers Wall Street niet de rug hebben toegekeerd. Amerikaanse aandelen noteren nog altijd tegen een premie van 15% ten opzichte van aandelen uit andere delen van de wereld, en ze zijn ook nog altijd duurder dan het historisch gemiddelde.

Daarbij zijn Amerikaanse aandelen nog altijd met 23% overwogen tegenover vastrentende waarden. Die overweging is iets minder geworden, maar nog altijd meer dan het langetermijngemiddelde van 20%.

Daarbij heeft de beweging van beleggers om Amerikaanse aandelen te verruilen voor Europese nog niet plaatsgevonden. Institutionele beleggers zijn volgens onze cijfers nog altijd overwogen in Amerikaanse aandelen. Het is wel op het laagste punt in vier jaar maar ze zijn nog altijd overwogen. In de afgelopen weken hebben beleggers duidelijk de dip gekocht.

"Institutionele beleggers zijn volgens onze cijfers nog altijd overwogen in Amerikaanse aandelen"

Liever Europa

Mocht de volatiliteit weer terugkeren, dan zullen Amerikaanse aandelen de grootste klap krijgen, zo is onze inschatting. Daarom zijn wij voorzichtig en geven wij de voorkeur aan cash, goud en andere assets met een lage aandelencorrelatie.

Binnen aandelen kijken wij duidelijk naar Europa, zoals ik ook in mijn vorige column kan memoreerde. De risico’s nemen toe, maar gelet op de investeringen die nog gaan komen, zeker in Duitsland, kunnen de nodige sectoren de wind in de rug krijgen.

Het zou fijn zijn als er vrede komt in Oekraïne, vooral voor de mensen in het land zelf. Voor de wereldwijde economie speelt het amper een rol. Het raakt vooral het sentiment. Maar nu de VS Europa de rug heeft toegekeerd, zal Europa meer zelf moeten doen. Meer geld zal er naar defensie gaan. Ook dat is voor veel Europese aandelen een positieve trigger.

Gamechanger

Maar toch, een einde aan de volatiliteit is nog niet in zicht. Daar zijn de huidige onzekerheden te groot voor. Een game changer zou een deal zijn tussen de VS en China. Ik zie dat helaas niet snel gebeuren. Veel van de Amerikaanse rijkdom is geproduceerd in China, maar Amerika heeft een president die zegt dat China het land opzettelijk benadeelt. Het is hard tegen hard.

De uitkomst van de handelsoorlog tussen de VS en China is moeilijk te voorspellen maar zeker is dat de markten nog obstakels staan te wachten en we er nog lang niet zijn."

Deel via:

Lees meer

  • 12 mei Pictet verlaagt aandelenadvies nog verder
  • 07 mei Innovatie en overheidshulp houden Chinese economie overeind
  • 08 mei Handelsoorlog versterkt Chinese deflatie
  • 18 mei "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"
  • 20 mei "Ik doe niet mee aan de goldrush"

Onderwerpen

  • China
  • Goud
  • Opinie
  • State Street Global Advisors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
Gerben Lagerwaard Geplaatst op 8 mei 2025 08:00 meer
Bio Gerben Lagerwaard werkt ruim 25 jaar in de financiële industrie. Begonnen op de trading afdeling, vervolgens naar de dealing room om sell side, equity sales te bedrijven. Nu is hij al ruim 10 jaar werkzaam i bij vermogensbeheerder State Street Global Advisors. In zijn huidige rol is hij verantwoordelijk voor alle relatie management and business development activeiten van en naar institutionele beleggers in continentaal Europa.
Recente columns
  1. Een nieuwe golf van marktvolatiliteit zit eraan te komen
  2. Europa slaat terug
  3. Slim meeliften met de techtrend
  4. De grote beleggingskansen liggen niet in China maar in India
  5. Ouderwetse obligatiemarkt betreedt moderne wereld
Populaire columns
  1. Ouderwetse obligatiemarkt betreedt moderne wereld
  2. Amerikaanse smallcaps kunnen rallyen
  3. Grijze zwanen om rekening mee te houden
  4. Pas op met Chinese aandelen
  5. Europa toont zich taai en veerkrachtig

Meest gelezen

  1. Must Read 23 mei

    Must read: Trump stuurt aan op een recessie
  2. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen
  3. Must Read 22 mei

    Must read: wat is nu echt de ultieme veilige haven?

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group