hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Europees vastgoed is king

Europees vastgoed is king

DWS is enthousiast over de beleggingsvooruitzichten van Europees vastgoed. Dat geldt al helemaal voor stenen in Amsterdam.

24 april 2025 07:50 • Door IEXProfs Redactie

Ondanks de matige economische vooruitzichten onderscheidt Europa zich dit jaar als een strategisch belangrijke regio voor vastgoedbeleggingen. Dat is de belangrijkste conclusie van een recent rapport van vermogensbeheerder DWS.

Door historisch lage nieuwbouwvolumes, tekort aan bouwgrond en strikte ruimtelijke ordeningsregels is er nauwelijks leegstand. DWS becijfert de Europese leegstand op 5,5% ten opzichte van 11,5% in de VS. Om welk type vastgoed het hier gaat, staat verder niet vermeld. 

Maar niet alleen de beperkte leegstand, maakt Europees vastgoed volgens DWS interessant voor beleggers. Lagere rente en toenemende liquiditeit creëren ook een aantrekkelijk beleggingsklimaat. Daarbij zijn veel beursgenoteerde vastgoedfondsen zijn veel lager dan de taxatiewaarde gewaardeerd. Nederlandse winkel- en kantoorfondsen kennen een korting van 30% of meer. 

Extra begrotingsruimte

Hoewel de economische groei niet om over naar huis te schrijven is, biedt het begrotingsbeleid in landen als Nederland en Duitsland volgens DWS voldoende ruimte om de economie aan te jagen. "Nederland behoort met een staatsschuld van 43% van het bbp tot de landen met relatief veel begrotingsruimte. Die financiële slagkracht kan op termijn extra economische activiteit aanjagen."

Daarbij weet ook DWS dat het bij vastgoed om locatie draait. Een verouderd kantoor op een industrieterrein langs de snelweg heeft minder aantrekkingskracht dan eentje naast een station van een van de grote steden. 

Vastgoeddiamant Amsterdam

Over grote steden gesproken: DWS constateert een opvallende dynamiek in een aantal Europese steden, waar de economische en demografische vooruitzichten gunstiger zijn dan het landelijke beeld. "Terwijl de beroepsbevolking in Europa de komende tien jaar als geheel met 3% daalt, wordt in stedelijke centra als Amsterdam (zie foto: Zuidas) , Berlijn en Londen juist een groei van 8% verwacht." Met name Amsterdam valt DWS op als vestigingsplaats voor innovatieve bedrijven.

De drie genoemde steden kennen bovendien een relatief hoge vraagdruk, mede door het woningtekort en beperkte ruimte voor nieuwbouwprojecten. "In deze steden zullen de komende 5 jaar 25% tot 30% minder nieuwe woningen worden opgeleverd. Dat komt beleggers te goede, omdat de waarde van bestaande projecten stijgt en hogere huren kunnen worden gevraagd."

Verzadigde Amerikaanse markt

De Amerikaanse vastgoedmarkt vertoont volgens DWS een heel ander beeld. De economische groei in de VS was de laatste jaren hoger dan die van Europa, maar deze groei ging wel gepaard met meer aanbod. Daardoor zijn de leegstandscijfers in de VS aanzienlijk hoger dan in Europa."

In de afgelopen jaren is het aantal opleveringen van nieuwbouw in de VS flink toegenomen, mede doordat financiering goedkoop was en de ontwikkelmarges vrij hoog waren. "Deze overaanbod-fase zet druk op de huurprijzen en vermindert de kans op yieldcompressie."

DWS concludeert: "Hoewel er in de VS beleggingskansen liggen in snelgroeiende niches zoals logistiek en buitenstedelijke woningbouw, is de markt op veel locaties verzadigd."

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 14 mei Cyclische rugwind ondersteunt private markten
  • 05 mei "Een nieuw tijdperk breekt aan"
  • 06 mei Juist nu zijn obligaties onmisbaar
  • 01 mei De duidelijke beleggingsideeën van KKR
  • 06 apr Zoek dekking!

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • Vastgoed

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 24 april 2025 07:50 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Trump stuurt aan op een recessie
  2. Opvallende trend richting investment grade-obligaties
  3. Must read: wat is nu echt de ultieme veilige haven?
  4. KKR is positiever dan een paar maanden geleden
  5. Must read: Beursbubbels zijn goed
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. De risico's die duurzame beleggers nemen
  5. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op

Meest gelezen

  1. Must Read 23 mei

    Must read: Trump stuurt aan op een recessie
  2. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen
  3. Must Read 22 mei

    Must read: wat is nu echt de ultieme veilige haven?

Assetallocatie

  • Assetallocatie 22 mei

    KKR is positiever dan een paar maanden geleden

    KKR heeft de groeiverwachtingen voor de VS, Europa en China verhoogd op basis van lager dan verwachte handelstarieven. De trend bij internationale beleggers om meer assets buiten de VS te kopen gaat gewoon door. KKR ziet de beste beleggingskansen in Japan, India en Duitsland.

  • Assetallocatie 19 mei

    JP Morgan is voorzichtig positief

    JP Morgan AM ziet in de rally van de laatste weken geen reden tot winstnemen. Overheden hebben voldoende speelruimte om de economie te pushen en de negatieve effecten van importtarieven te compenseren. Beleggers doen er wel verstandig aan optimaal te spreiding en in hun portefeuille voor wat inflatiebescherming te zorgen.

  • Assetallocatie 18 mei

    "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

    De winstverwachtingen voor Amerikaanse bedrijven zijn te rooskleurig en ook de Europese aandelenmarkten vertonen tekenen van oververhitting, aldus CIO Vincenzo Vedda van vermogensbeheerder DWS. Het aandelenadvies gaat daardoor omlaag. "Een langdurige correctie in de loop van dit jaar is allesbehalve uitgesloten."

  • Assetallocatie 14 mei

    Cyclische rugwind ondersteunt private markten

    CIO Nils Rode van Schroders Capital deelt zijn inzichten over huidige stand van zaken in de private markten. "Cyclische rugwind stemt optimistisch te midden van onzekerheid." Lees zijn analyse.

  • Assetallocatie 06 mei

    Juist nu zijn obligaties onmisbaar

    In de huidige onzekere marktomstandigheden zijn beleggingen in obligaties onontbeerlijk, zegt Sara Devereux, wereldwijd hoofd van Vanguard Fixed Income Group. Mocht het tot een recessie komen, dan zou dat volgens haar wel eens kunnen leiden tot een obligatierally.

  • Assetallocatie 05 mei

    "Een nieuw tijdperk breekt aan"

    Emiel van den Heiligenberg van L&G koopt vooralsnog de dips. Bij een full blown Amerikaanse recessie zal hij deze aanpak herzien. Lees zijn marktanalyse.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group