hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Interessante nieuwkomers betreden niche AT1-markt
label connect Wat is dit?
Connect is het branded contentplatform van IEX Media, waar we beleggingsprofessionals met elkaar in contact brengen. Van inzicht naar inspiratie. Ook partner worden? Wij vertellen u graag meer. Sluit

Interessante nieuwkomers betreden niche AT1-markt

Bekend met Luminor Bank? Waarschijnlijk niet. Toch kon een recente emissie van hun eerste AT1-obligaties op veel belangstelling rekenen. Het is een belangrijke trend in de AT1-markt: de komst van kleinere namen. Portfoliomanager Benoît Robaux bij private bank J. Safra Sarasin geeft verschillende redenen waarom beleggers hier aandacht aan zouden moeten besteden.

27 maart 2025 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

Obligaties met voorwaardelijk bankkapitaal, beter bekend als Additional Tier 1 (AT1) obligaties, zijn een belangrijk onderdeel van de markt geworden sinds hun introductie onder Basel III als reactie op de financiële crisis van 2008.

AT1-obligaties zijn bedoeld als buffer in tijden van financiële stress en bieden een hoger rendement dan traditionele obligaties, maar ze brengen ook grotere risico's met zich mee. Zij vangen als eerste de verliezen op wanneer een bank in financiële moeilijkheden komt.

Een markt gedomineerd door grote banken

In Europa is de AT1-markt  €210 miljard groot en wordt vooral gedomineerd door de grootste en meest gevestigde nationale banken. Deze instellingen zijn goed voor meer dan 90% van de markt en geven doorgaans AT1-obligaties uit met een benchmarkgrootte die varieert van €0,5 miljard tot €1,5 miljard.

De resterende 8% van de markt, die bestaat uit kleinere en minder bekende banken, is volgens ons echter veel interessanter. Deze instellingen zijn pas onlangs begonnen met de uitgifte van AT1-obligaties nu de activaklasse beter ingeburgerd is bij beleggers.

Een gevarieerd aanbod van bedrijven en kredietprofielen

Enkele voorbeelden van deze kleinere banken zijn Arion, Oldenburgische Landesbank, Grenke, Aareal, CCF Holding, Quintet, NIBC, Van Lanschot en BFF. Hoewel ze aanzienlijk verschillen op het vlak van bedrijfsmodellen en kredietwaardigheid, hebben ze verschillende kenmerken gemeen die hen aantrekkelijk maken voor beleggers die niet strikt benchmarkgedreven zijn.

Aantrekkelijke kenmerken 

1. AT1-obligaties van kleinere banken hebben meestal een omvang van minder dan €300 miljoen en zijn minder liquide, waardoor ze minder geschikt zijn voor beleggers die flexibiliteit nodig hebben. Ze compenseren dit echter vaak met een illiquiditeitspremie van 50 tot 100 basispunten, wat een aantrekkelijk extra rendement oplevert voor langetermijnbeleggers die gericht zijn op rendement.

2. Grote AT1-obligaties worden vaak aangehouden door traditionele vastrentende fondsen en particuliere beleggers, die een voorkeur hebben voor bekende namen als Santander, Crédit Agricole, HSBC of UBS. Deze 'toeristische' beleggers verkopen hun posities vaak in tijden van marktstress, waardoor de volatiliteit toeneemt. Daarentegen worden kleinere AT1-obligaties meestal aangehouden door een stabiele en gespecialiseerde beleggersbasis, waardoor ze minder kwetsbaar zijn voor scherpe marktschommelingen.

3. Veel van deze kleinere banken zijn in privéhanden en hebben geen beursgenoteerde aandelen of credit default swaps (CDS). Dit beperkt de mogelijkheden voor speculatieve handel via derivaten en hefboomwerking, die de prijsschommelingen voor grote banken vaak kunnen versterken.

4. Kleinere banken zijn vaak aantrekkelijke overnamedoelen voor grotere spelers. Voor AT1-beleggers kan dit gunstig zijn, omdat een overname meestal leidt tot een prijsstijging van de obligaties.

5. Hoewel zorgvuldige kredietanalyse en -selectie cruciaal blijven, hebben veel (maar niet alle) van deze kleinere banken sterke kapitaalratio's, stabiele bedrijfsmodellen, consistente inkomsten en langdurig particulier eigendom. Daardoor zijn ze niet noodzakelijk risicovoller dan hun grotere tegenhangers.

AT1-obligaties zijn wel een complex en niche-instrument

Ondanks hun aantrekkelijke kenmerken zijn AT1-obligaties zeer complexe financiële producten, bedoeld voor gekwalificeerde en institutionele beleggers. Belangrijke risico's zijn hun mogelijke omzetting in aandelen tijdens perioden van financiële instabiliteit, wat hun waarde kan beïnvloeden, en hun achtergestelde status, wat betekent dat AT1-houders tot de laatsten behoren die worden terugbetaald in geval van insolventie.

Een ander kenmerk van AT1-obligaties is hun eeuwigdurende karakter - ze hebben geen vaste vervaldatum. De emittent heeft de optie om de obligatie naar eigen goeddunken terug te betalen, maar is hiertoe niet verplicht.

Positief eindoordeel

Voor beleggers die bereid zijn om de risico's te aanvaarden, kan een blootstelling aan deze niche van de AT1-markt met behoud van een aanvaardbaar niveau van portefeuilleliquiditeit aantrekkelijke kansen bieden. In vergelijking met AT1-obligaties uitgegeven door grote banken, kunnen deze instrumenten een hoger rendement, een lagere volatiliteit en een hogere gemiddelde Common Equity Tier 1-ratio (CET1) bieden.


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 09 jun Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit
  • 06 jun Uitgifte van groene obligaties op recordhoogte
  • 12 jun Amerikaanse staatsobligaties volgende pain trade
  • 08:00 Pimco verkiest obligaties boven aandelen in nieuwe wereld
  • 06 mei Juist nu zijn obligaties onmisbaar

Onderwerpen

  • Obligaties
  • J. Safra Sarasin Sustainable Asset Management

Nieuws van onze partners label connect

  1. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  2. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. 05 jun
    De wraak van de thuisspelers
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 27 maart 2025 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting
  2. label connect "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. label connect De wraak van de thuisspelers
  4. label connect "Trumps dollarstrategie leidt tot nieuw valutalandschap"
  5. "Economische risico’s uitzonderlijk hoog"
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  4. Het enorme potentieel van nature-based finance
  5. label connect Vier megathema's die de groene transitie vormgeven

Meest gelezen

  1. Must Read 11 jun

    Must read: Dit AI-model heeft het hoogste IQ
  2. Must Read 12 jun

    Must read: Beleggers zitten vol in de markt
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group