hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Positieve berichten uit de gezondheidssector

Positieve berichten uit de gezondheidssector

Naast alle gloom en doom die het Trumpbeleid veroorzaakt, is er ook reden voor optimisme. Zo kwam Siegfried Kok van OBAM Investment management monter terug van een Amerikaanse gezondheidsconferentie. Hij noteerde vijf veelbelovende trends, maar signaleerde toch ook nog een dreigende ontwikkeling.

18 maart 2025 08:00 • Door Siegfried Kok

Na mijn deelname aan de 45ste Cowen Healthcare conference in Boston, waar bijna 400 bedrijven present waren, blijkt vanuit alles dat momenteel chaos regeert in de VS. Als ondernemer weet niemand meer waar hij aan toe is. Paralysed is daar een mooi Amerikaans woord voor.

Er is veel onduidelijkheid over beleidsmaatregelen, bijvoorbeeld over importtarieven. Elon Musk raast met het DOGE -programma door verschillende overheidsdepartementen. Daarnaast is er nog een stormvloed aan decreten van Trump, die vervolgens weer worden teruggedraaid aangezien ze niet wetmatig zijn.

Veelbelovende trends

Desondanks kom ik optimistisch terug, want er zijn binnen de gezondheidszorg een aantal veelbelovende ontwikkelingen gaande. De meeste van deze trends zijn ook idiosyncratisch van aard, iets wat je wel kunt gebruiken in deze turbulente aandelenmarkten. Al is ook een ontwikkeling om in de gaten te houden. Daar schreef ik al eerder een column over.

1. De digitale verpleger komt eraan
Ziekenhuizen in de VS zijn fors aan het investeren in AI. Dit resulteert in betere behandelingen en betere planning waardoor patiënten sneller het ziekenhuis uit zijn en er meer patiënten per dag behandeld kunnen worden. AI-assistenten helpen verplegers tot sneller overdragen van diensten met minder fouten.

Aan het einde van dit jaar zullen de eerste productiviteitswinsten al zichtbaar kunnen zijn.  AI is namelijk binnen het ziekenhuis vooral een productiviteitstool en dat zal van belang zijn aangezien we als gevolg van de groeiende vergrijzing steeds meer patiënten in het ziekenhuis zullen zien.

2. Ook zeldzame ziekten worden behandelbaar
Bij de ontwikkeling van medicijnen neemt de kans van slagen met AI fors toe. Momenteel halen 80-90% van nieuwe medicijnen niet de eindstreep. Dat percentage zal flink dalen. Er is daarnaast ook steeds meer onderzoek naar ongeneeslijke ziektebeelden en zeldzame ziekten. Door AI te gebruiken is de kans een stuk groter geworden dat deze ziekten in de toekomst wel behandelbaar zullen zijn.

3. Betere en goedkopere screening op kanker
Testen en screenen op kanker wordt steeds meer mainstream, waaronder kanker vroegtijdig kan worden ontdekt. Monitoring op terugkeer bij kanker in een vroeg stadium en behandelingsselectie voor patiënten met kanker in een gevorderd stadium maakt de overlevingskansen ook beter.

In de VS kan tegen vergoeding simpel uit te voeren bloedtesten worden uitgevoerd om personen van 45 jaar en ouder te screenen op darmkanker. Hierdoor kan deze ziekte mogelijk in een vroeg stadium ontdekt worden. Gemiddeld gezien krijgen patiënten in de VS op dit moment in hun leven één test nadat ze kanker hebben gehad. De verwachting is dat dit aantal naar 5 tot 6 (bloed)testen zou kunnen gaan om zo de kanker in een vroeg stadium te kunnen detecteren, mocht deze weer terugkomt. Daarbij worden weefselvrije surveillancetesten in solide tumoren steeds meer de standaard.

3. Een mogelijke oplossing voor de Amerikaanse opiatencrisis is nabij
Vorige week werd na 20 jaar voor het eerst weer een medicijn tegen acute pijn goedgekeurd dat geen opiaat is. Opiaten zijn namelijk zeer verslavend en hebben veel bijwerkingen. Er zijn in de VS de afgelopen 10 jaar honderdduizenden mensen aan een opiatenverslaving overleden.

De volgende stap is om ook een effectief en veilig medicijn te vinden tegen chronische pijn. Dat zou de markt helemaal openbreken.

5. Over 4 jaar hoeft niemand meer kaal te zijn
Met 3 injecties in 6 maanden tijd hebben kalende mannen binnen 3-6 jaar weer haargroei. Dat laten studies van een Amerikaans bedrijf zien. De schatting is dat deze behandeling zo’n $1500 zal moeten gaan kosten.

In de VS lijden ongeveer zo’n 80 miljoen mensen aan haaruitval. De totale marktpotentie zou tientallen miljarden groot kunnen zijn. Gezien de marktomvang van botox in de esthetische geneeskunde zou dit best een vergelijkbare groei kunnen doormaken, mocht het zo ver komen. Of de behandeling veilig en effectief genoeg is, moeten we nog een paar jaar afwachten.

Pas op! China komt eraan

Ten slotte was er tijdens de conference ook nog een wake-up call. De Chinese biotechindustrie heeft namelijk zulke grote stappen gemaakt, waardoor zij in sommige gevallen in medicijnontwikkeling verder zijn dan hun Amerikaanse concurrenten. Verschillende CEO’s uit de biotech sector vertelden dit tijdens.

De Chinese overheid heeft biotech 20 jaar geleden tot een strategische prioriteit gemaakt. In de VS is R&D als percentage van het BBP steeds meer naar beneden gegaan, terwijl dit in China steeds verder is gestegen. Als gevolg hiervan komt nu een derde van de extern geproduceerde moleculen uit China, waar dit 0% was in 2019. Chinese bedrijven zijn inmiddels verantwoordelijk voor 28% van de nieuwe clinical trials wereldwijd. Het aantal door Chinese farmaceuten goedgekeurde medicijnen neemt ook fors toe.

Naast deze technologische ontwikkeling is de VS (en Europa) ook nog steeds afhankelijk van China voor de ingrediënten (zogenaamde API) om medicijnen te maken. Deze situatie heeft geopolitieke consequenties. De nationale Veiligheidscommissie voor opkomende biotechnologie in de VS luidt daarom de noodklok en zal waarschijnlijk met het verzoek komen om van biotech een strategische prioriteit te maken.

De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 05 jan Aandelen uit opkomende markten winnen terecht aan populariteit
  • 06 jan Bid om bèta, niet om alfa
  • 06 jan AI: van belofte naar winstmaker
  • 07 jan Situatie Venezuela geen reden beleggingsbeleid aan te passen
  • 07 jan Richt Trump na Venezuela zijn pijlen op Groenland, in de jacht op cruciale grondstoffen?

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
Siegfried Kok Geplaatst op 18 maart 2025 08:00 meer
Bio Siegfried Kok is al 24 jaar actief als belegger, o.a. bij Kempen, ABN Amro Asset Management en BNP Paribas Asset Management. Als Senior Portfoliomanager is hij ruim 10 jaar medeverantwoordelijk voor het bekende OBAM-fonds, waarvan OBAM Investment Management sinds 2,5 jaar de nieuwe Nederlandse beheerder is. OBAM is een van de oudste beleggingsfondsen van Europa, en belegt wereldwijd in aandelen van kwalitatief hoogwaardige bedrijven.
Recente columns
  1. Er zijn ook nog tal van beleggingskansen buiten AI
  2. Nieuwe groeiprikkels voor de Amerikaanse economie
  3. AI verovert nu ook de fysieke wereld
  4. Cruijff, Buffett en Jobs wijzen beleggers de weg
  5. Zoeken naar zekerheden in een onzekere tijd
Populaire columns
  1. AI ontketent een revolutie in de gezondheidszorg?
  2. Cruijff, Buffett en Jobs wijzen beleggers de weg
  3. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  4. Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs
  5. AI verovert nu ook de fysieke wereld

Meest gelezen

  1. Must Read 14 jan

    Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  2. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Impactbeleggen 12 jan

    Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 14 jan

    Het einde van de veilige haven

    Veilige havens zijn niet langer vanzelfsprekend, niet geopolitiek en niet in de portefeuille. Volgens Thomas van Galen, Chief Strategist bij Achmea Investment Management, moeten beleggers bescherming breder organiseren dan alleen via obligaties.

  • Assetallocatie 08 jan

    "Groeicyclus houdt stand"

    Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 29 dec

    Spreiding is de name of the game

    Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

  • Assetallocatie 23 dec

    Traditionele portefeuillespreiding werkt niet meer

    Het BlackRock Investment Institute zoekt naar nieuwe manieren om de portefeuillespreiding nog enigszins op peil te houden.

  • Assetallocatie 23 dec

    Fidelity gaat met volle vaart 2026 in

    Fidelity International heeft er alle vertrouwen in dat 2026 positief begint. Maar aan de horizon zijn er wel wat wolken die op een storm kunnen duiden.

  • Opinie 17 dec

    Kan zilver blijven glanzen in 2026?

    Goud heeft dit jaar een mooie rit gemaakt, maar het staat in schril contrast met zilver dat ongeveer 120% in waarde is gestegen. Het grote voordeel van zilver boven goud is dat het een belangrijk metaal is voor hippe industrietakken als halfgeleiders, datacentra, zonnepanelen en elektrische auto's.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group