hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Fondsenwerving blijft zwak punt private equity

Fondsenwerving blijft zwak punt private equity

Bain & Company zag de markt voor private equity voorzichtig herstellen in 2024. Er waren meer exits en meer investeringen, maar wel minder geïnvesteerd vermogen van institutionele beleggers.

4 maart 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

De private-equitymarkt heeft de zwaarste paar jaar achter de rug sinds de kredietcrisis van 2007-2008. 2021 was nog een topjaar, maar daarna zakte de markt in 2022 en 2023 volledig in.

Maar gelukkig was 2024 volgens Bain & Company een jaar met in ieder geval een paar lichtpunten. Dat schrijft het managementadviesbureau in het Global Private Equity Report 2025.

Exits

Ten eerste lijkt het ergste achter de rug bij het aantal transacties en hun omvang. Het volume van de zogenoemde exits of verkopen groeide wereldwijd met 34% tot 468 miljard dollar, terwijl het aantal exits met 22% steeg tot 1470.

Dat klinkt positief, maar het is nog altijd stukken minder dan het lange-termijngemiddelde. Het gevolg van minder verkopen is dat buy-out fondsen op twee keer zoveel activa zitten dan in 2019.

Investeringen

Bij de nieuwe investeringen van private-marktfondsen was er ook een turnaround met een plus van 37% tot 602 miljard dollar. Volgens Bain & Co lag dat vooral aan de lagere rente en de in 2024 langzaam verbeterende economische vooruitzichten.

De gemiddelde omvang van de investeringen was hoog met 849 miljoen dollar. Dat was zelfs het op een na hoogste niveau ooit. Daardoor viel het niet zo op dat het aantal nieuwe investeringen relatief laag was met ongeveer 3000 (+10%).

Fondsenwerving

De grote tegenvaller in 2024 was dat institutionele beleggers met 1,1 miljard dollar relatief weinig geld hebben bijgestort. Dat was 24% minder dan in 2023 en 40% onder het recordjaar 2021 toen er 1,8 miljard dollar bijkwam. Bain & Co vindt het overigens niet raar dat 2024 een zwak fundraising jaar was. Fondsenwerving is namelijk altijd een “lagging indicator”. 

Het aantal private-marktfondsen daalde met 28% tot 3000. Vooral de kleinere fondsen hadden het lastig. Slechts twee beleggingscategorieën ontsnapten aan een daling. De fondsenwerving voor infrastructuur bleef gelijk op 89 miljard dollar, maar ligt nog steeds 31% onder het vijfjarig gemiddelde. Directe leningen waren de duidelijke winnaar van het jaar, met een stijging van 3% tot 123 miljard dollar.

Liquiditeit

Volgens Bain & Co is de grote boosdoener achter de slappe fondsenwerving de aanhoudend matige liquiditeitssituatie. Dat de liquiditeit is afgenomen heeft veel te maken met de razendsnelle stijging van de rente in de VS en Europa tussen 2021 en 2024. 

Het zou kunnen dat als de rente weer wat terugzakt dat dan ook de fondsenwerving weer aantrekt.

Regionaal zat volgens Bain & Co het meeste leven in 2024 in de Noord-Amerikaanse en Europese markt. Azië was vlak.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 03 feb De zes grijze zwanen van State Street
  • 04 feb Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment
  • 08:20 Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  • 11 nov BlackRock rekent op enorme groei Europese private markten
  • 08 jan "Groeicyclus houdt stand"

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 4 maart 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. RBC Bluebay ziet kansen in langlopende obligaties
  3. Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen
  4. Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  5. Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  2. Must Read 05 feb

    Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 09 feb

    Van greenwashing naar greenhushing

    ESG- en Impactspecialist Judith Sanders van ABN AMRO MeesPierson ziet de duurzaamheidsinspanningen van bedrijven gewoon doorlopen. Wel worden deze inspanningen niet langer prominent uitgedragen.

  • Impactbeleggen 05 feb

    "Duurzaam beleggen is in het afgelopen jaar fundamenteel veranderd"

    Volgens Holly Turner, klimaatspecialist van Schroders Capital, hebben politieke polarisatie en macro-onzekerheid de discussie over impactbeleggen niet stilgelegd maar juist aangescherpt. Aan impactbeleggers de taak om te laten zien wat ze doen, waarom ze dat doen, en vooral, wat het oplevert.

  • Impactbeleggen 04 feb

    Natuurlijk kapitaal: van gratis goed naar serieuze beleggingskans

    Gautier Quéru, wereldwijd hoofd Natural Capital bij de Franse duurzame vermogensbeheerder Mirova, onderdeel van Natixis. Quéru beschouwt beleggingen in natuurherstel als een even noodzakelijke als kansrijke stap naar een veerkrachtige economie.

  • Impactbeleggen 02 feb

    De groeiende waarde van schaarser wordende Europese landbouwgrond

    Wie in landbouw investeert, koopt geen abstract rendement maar een stukje werkelijkheid. BNP Paribas AM laat zien hoe voedselproductie, biodiversiteit en kapitaal onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. De beleggingscase is ijzersterk.

  • Impactbeleggen 30 jan

    Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt

    Private equity, private debt, duurzame vastgoed en landbouw en social bonds helpen alle op hun eigen manier om gezondheid, kansengelijkheid en de leefkwaliteit te verbeteren. De specialisten van Achmea IM schetsen de voor- en nadelen van de verschillende beleggingsvormen.

  • Impactbeleggen 22 jan

    Amundi's 6 duurzame beleggingsconvicties van 2026

    Het Franse Amundi schetst de zes belangrijkste ontwikkelingen in het duurzame beleggingslandschap.

Meer Impactbeleggen
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group