hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Slim meeliften met de techtrend

Slim meeliften met de techtrend

Beleggen in tech biedt enorme winstkansen maar volatiliteit is nooit ver weg. Gerben Lagerwaard van State Street Global Advisors schetst manieren om te kunnen profiteren van toekomstige AI- en cloudwinsten waarbij slechte nachtrust minder in het geding is.

24 februari 2025 08:00 • Door Gerben Lagerwaard

Beleggers die in 2024 vol hebben ingezet op de Amerikaanse sectoren IT en Consumer Servies waren spekkoper. IT steeg met 28%, Consumer Services zelfs met 45%. AI en cloud computing waren de belangrijkste katalysatoren voor deze trend. Inmiddels maken beide sectoren maar liefst 40% van de weging van de S&P 500 uit, over concentratie gesproken.

Beide sectoren wegen niet alleen zwaar in de S&P, maar zijn ook aan de prijs. De koersstijging en de winstontwikkeling liepen niet gelijk op. Zo bedraagt de koerswinstverhouding van de IT-sector 29 voor de komende twaalf maanden. Voor Consumer Services wordt 19 maal de winst betaald. Ja, dat is duur, want historisch bedraagt de k/w voor de sector IT 18 en voor Consumer Services is dat 15.

Is de waardering reden om dan maar niet langer in deze sectoren te beleggen? Dat zal ik zeker niet zeggen. De fundamentals blijven ijzersterk. Dan moet ik bijvoorbeeld denken aan de enorme investeringen die in de laatste weken zijn aangekondigd.

Investeringsexplosie

We hebben het hier over duizelingwekkende bedragen. Trump wil 500 miljard dollar reserveren zodat de VS een AI-grootmacht blijft. China is ook ambitieus. Het land wil de huidige AI-investeringen vervijfvoudigen, zodat het in 2030 de nummer 1 is. Europa kan in dat investeringsgeweld niet achterblijven en wil zich sterker op de AI-kaart zetten. Tijdens de AI Action Summit in Parijs kondigde de Franse president Macron 110 miljard euro aan private investeringen aan, terwijl de Europese Unie 200 miljard euro in AI zal investeren.

Ook bedrijven trekken de buidel. Alphabet bijvoorbeeld maakte tijdens de laatste cijferpresentatie bekend dit jaar 75 miljard dollar te spenderen, Meta houdt het op een bedrag tussen 60 en 65 miljard dollar.

Ik acht het niet denkbeeldig dat al deze genoemde bedragen wel eens te laag kunnen zijn. Tenminste, dat leert het verleden. Investeringsbeloftes bleken altijd aan de conservatieve kant. Met AI zitten we nog maar aan het begin. We gaan nu van Generatieve AI (denk aan Chat GPT, Gemini, DeepSeek etc.) naar Agentic AI, waarbij kale data worden omgezet in kennis en actiepunten. De koelkast geeft straks een seintje dat de melk over datum is, dus moet worden bijgekocht.

Volatiliteit verzekerd

Maar zoals beleggers recent hebben meegemaakt met de lancering van het Chinese DeepSeek, toen de beurswaarde van Nvidia in één dag met 600 miljard dollar verminderde, is beleggen in dure tech niet zonder risico wat direct terug te zien is in de sectorperformance van januari (zie onderstaande grafiek) Er hoeft maar iets van onzekerheid in de markt te sluipen en de volatiliteit schiet omhoog. Door de sterke indexconcentratie spelen er ook nog tal van technische factoren mee die beide sectoren flink in beweging kunnen zetten; omhoog maar ook omlaag.

Desondanks is het momentum voorlopig nog altijd sterk. Terwijl Tech in januari achterbleef bij de brede markt kochten beleggers voor 6 miljard dollar techfondsen.

Toch moeten beleggers zich bewust zijn van de hoge waarderingen van de sectoren IT en Consumer Staples en de bovengemiddelde risico’s die beleggen in deze sectoren opleveren. Het is niet moeilijk om redenen te bedenken die een sell-off kunnen veroorzaken. Dan denk ik aan verder oplopende geopolitieke spanningen, het uitbreken van een wereldwijde handelsoorlog of extra Europese regels om de grote Amerikaanse Big Tech-bedrijven aan banden te leggen.

Minder volatiliteit graag

Wij zijn vooralsnog neutraal op de techsector. Risico’s en kansen zijn redelijk met elkaar in balans. Dat geldt dan voor de korte termijn. Voor de lange termijn zijn we zeker optimistisch, waarbij de hoge volatiliteit er altijd bij hoort.

Om de volatiliteit enigszins te beteugelen, zie ik twee oplossingen. Zo kan het geen kwaad om een positie te nemen in Utilities vanwege de aantrekkelijke waarderingen, hoge dividenden en positieve verwachtingen. Deze sector heeft daarnaast een lage correlatie met tech.

Daarnaast kan er ook worden belegd in sectoren die in de toekomst sterk zullen profiteren van de verdere uitbouw van AI en cloud computing. Dan denk ik in eerste instantie aan de sectoren Gezondheid, Industrials en Financials.

Deel via:

Lees meer

  • 02 jun Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente
  • 09 jun Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit
  • 03 jun Let niet op het gekakel uit het Witte Huis
  • 04 jun Deglobalisering gunstig voor midcaps
  • 16 jun “Trump 2.0 maakt vooral Azië great again”

Onderwerpen

  • aandelen
  • State Street Global Advisors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jun
    Verstandig navigeren in onzekere obligatietijden
  2. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  3. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
Meer van onze partners
Gerben Lagerwaard Geplaatst op 24 februari 2025 08:00 meer
Bio Gerben Lagerwaard werkt ruim 25 jaar in de financiële industrie. Begonnen op de trading afdeling, vervolgens naar de dealing room om sell side, equity sales te bedrijven. Nu is hij al ruim 10 jaar werkzaam i bij vermogensbeheerder State Street Global Advisors. In zijn huidige rol is hij verantwoordelijk voor alle relatie management and business development activeiten van en naar institutionele beleggers in continentaal Europa.
Recente columns
  1. Een nieuwe golf van marktvolatiliteit zit eraan te komen
  2. Europa slaat terug
  3. Slim meeliften met de techtrend
  4. De grote beleggingskansen liggen niet in China maar in India
  5. Ouderwetse obligatiemarkt betreedt moderne wereld
Populaire columns
  1. Ouderwetse obligatiemarkt betreedt moderne wereld
  2. Grijze zwanen om rekening mee te houden
  3. Amerikaanse smallcaps kunnen rallyen
  4. De grote beleggingskansen liggen niet in China maar in India
  5. Pas op met Chinese aandelen

Meest gelezen

  1. Must Read 17 jun

    Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
  2. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten
  3. Must Read 12 jun

    Must read: Beleggers zitten vol in de markt

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group