hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?

Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?

De aandelen van de producenten van drank- en voedingsmiddelen staan de laatste tijd flink onder druk. Volgens Siegfried Kok van OBAM hebben deze bedrijven last van meer dan alleen cyclische tegenwind. Positief is wel dat de waarderingen flink zijn gedaald.

27 januari 2025 08:00 • Door Siegfried Kok

De aandelenkoersen van verschillende bekende bedrijven in de voedingsmiddelen- en dranken industrie bereikten afgelopen week een 5-jaars dieptepunt. Dit terwijl MSCI ACWI in euro met 80% gestegen is over de afgelopen 5 jaar. De sector van alledaagse consumentengoederen is over dezelfde periode zo’n 50% achtergebleven bij de MSCI ACWI. Het gewicht van de sector in de wereldindex is als gevolg hiervan tegenwoordig kleiner dan 6% waardoor de bedrijven in de sector steeds minder relevant worden op de beurs. Wat verklaart deze teloorgang en komt het nog goed? 

Siegfried Kok

Consument kiest voor gezond

Één van de redenen is een steeds grotere focus op gezondheidsrisico’s. Dat is een goede 10 jaar geleden begonnen met tabak dat vanwege het verslavende karakter en de bewezen risico’s op het krijgen van kanker door veel beleggers in de ban werd gedaan.

Vervolgens kwam er steeds meer focus op gezonder eten met minder suikers. De frisdrankfabrikanten innoveerde met light-sugar varianten van hun drankjes om de consumptie op peil te houden. Minder en gezonder eten en drinken is een trend die zich de afgelopen jaren lijkt te versnellen.

Gezondheidsrisico’s zijn de drankensector ook niet onbekend. Daar kwam echter eerder deze maand nog een gezondheidsstudie bovenop waaruit blijkt dat met het drinken van alcohol de kans op het krijgen van kanker vergroot wordt. Er waren zelfs voorstellen om een verplicht waarschuwingssignaal  op de verpakking te zetten. Beleggers konden dit nieuws niet waarderen waardoor drankaandelen  flink dalen.

Dit leidt  tot een lagere consumptie van alcohol. Door gezondheidsbewustzijn stopt men soms in het geheel met drinken van alcohol. Vaker besluit men minder maar ‘beter’ te drinken. De drank moet dan van goede kwaliteit zijn of een speciale uitgave. Hier is sprake van ‘premiumization’. Deze trend is al een aantal jaar aan de gang en zet bijvoorbeeld de ‘normale’ biermarkt onder druk. Soms leidt dit tot groei in andere aanverwante categorieën, in dit geval de no- en low-alcohol biertjes. Deze segmenten groeien verreweg het snelste in de Westerse wereld.

Ook de voedingsmiddelenfabrikanten hadden last van tegenwind. Een toenemende focus op duurzaamheid, waardoor per saldo er minder of anders gegeten werd.

Opkomende markten werken ook niet mee

Een andere belangrijk factor die de afgelopen jaren meespeelde, is dat de opkomende markten als groeimotor begonnen te haperen. Het ontstaan van een grote middenklasse in opkomende markten leidde historisch tot hoge groei voor veel bedrijven in de consumentensector. De laatste jaren is de groei echter flink afgenomen, deels economisch, maar ook door meer lokale concurrentie.

Van premium naar huismerk

Als klap op de vuurpijl heeft de aanhoudende inflatie de consument nog verder bewogen de huismerken van supermarkten in het boodschappenmandje te stoppen. Veel bedrijven hebben namelijk de prijzen (en/of kleinere portiegroottes) flink opgevoerd om de inflatie tijdens de pandemie te compenseren en ze worden nu geconfronteerd met volumeklappen omdat de vraag van consumenten is afgenomen, mede gezien budgettaire beperkingen.

Het gevolg is dat marges over een breed front onder druk zijn gekomen waarbij ook de winstgroei een aantal keer naar beneden bij is gesteld.

Tarieven Trump doen pijn

Daarnaast zijn met name dranken bedrijven met exposure naar de VS ook nog eens kwetsbaar voor potentiële importtarieven van Trump. Tequila, whisky en cognac worden veelal geïmporteerd en niet lokaal geproduceerd.

Afsklankmedicijnen verlagen ook voedingsuitgaven

Ten slotte spelen ook nog de medicijnen tegen overgewicht mee. De huidige (GLP-1) medicijnen die voor 80 miljoen Amerikanen die aan obesitas lijden een uitkomst bieden, hebben ook gevolgen voor de basisconsumptie. Verschillende studies laten zien dat huishoudens met ten minste één GLP-1-gebruiker de uitgaven aan boodschappen flink verlagen nadat ze met de medicijnen begonnen zijn. Vooral calorierijke, verwerkte producten, zoals hartige snacks, worden minder gekocht. Daarentegen zien we wel een stijging in aankopen die rijk zijn aan voedingsstoffen, zoals yoghurt en verse producten. De medicijnen hebben ook nog eens als gevolg dat de behoefte tot alcoholconsumptie daalt.

Ofwel, de sector heeft dus enerzijds last van tijdelijke (meer cyclische) ontwikkelingen, maar er zijn dus ook duidelijk structurele negatieve effecten aan te wijzen die hebben geleid tot slechte performance op de beurs van voedings- en drankbedrijven.

Kansen?

De waardering van de sector is fors naar beneden gekomen, waardoor het lijkt dat er al veel negatief nieuws in de verwachtingen is verdisconteerd. Toch zijn er ook aantal segmenten binnen de sector die juist kunnen profiteren van bovenstaande ontwikkelingen. Een groter gezondheidsbewustzijn en het doen aan krachttraining kan resulteren in een hogere vraag naar groente, fruit en producten die rijk zijn aan proteïnen.

Cyclisch kan het weer ook wat opklaren. Wanneer de inflatie op een lager niveau blijft en wanneer kapitaalmarktrentes dalen, zal ook de bestedingsruimte voor veel consumenten toenemen. Hierdoor zullen de mandjes weer met meer boodschappen kunnen worden gevuld.

Een herstel van de consumentenbestedingen in combinatie met een lage waardering van veel bedrijven zou het sentiment weleens kunnen doen omslaan. De hoge waarderingen uit het verleden zien we vermoedelijk niet zo snel meer terug, aangezien een aantal negatieve trends toch meer structureel van aard zijn.

De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 19 nov Er zijn ook nog tal van beleggingskansen buiten AI
  • 04 dec Dr. Doom is verrassend positief over de VS
  • 05 dec Een succesvolle long-short strategie
  • 28 nov Goldman verwacht 7,7% rendement over 10 jaar

Onderwerpen

  • aandelen
  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
Siegfried Kok Geplaatst op 27 januari 2025 08:00 meer
Bio Siegfried Kok is al 24 jaar actief als belegger, o.a. bij Kempen, ABN Amro Asset Management en BNP Paribas Asset Management. Als Senior Portfoliomanager is hij ruim 10 jaar medeverantwoordelijk voor het bekende OBAM-fonds, waarvan OBAM Investment Management sinds 2,5 jaar de nieuwe Nederlandse beheerder is. OBAM is een van de oudste beleggingsfondsen van Europa, en belegt wereldwijd in aandelen van kwalitatief hoogwaardige bedrijven.
Recente columns
  1. Er zijn ook nog tal van beleggingskansen buiten AI
  2. Nieuwe groeiprikkels voor de Amerikaanse economie
  3. AI verovert nu ook de fysieke wereld
  4. Cruijff, Buffett en Jobs wijzen beleggers de weg
  5. Zoeken naar zekerheden in een onzekere tijd
Populaire columns
  1. AI ontketent een revolutie in de gezondheidszorg?
  2. Cruijff, Buffett en Jobs wijzen beleggers de weg
  3. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  4. Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs
  5. AI verovert nu ook de fysieke wereld

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Assetallocatie

  • Assetallocatie 03 dec

    Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

    Capital Group ziet de economische groei in de VS en in Europa in 2026 dichter bij elkaar komen, terwijl het rentebeleid juist uiteenloopt. Wat betekent dat voor de obligatievoorkeuren van de Amerikaanse vermogensbeheerder?

  • Assetallocatie 02 dec

    Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken

    Fidelity International verwacht dat risicovolle activa het in 2026 weer goed zullen doen. Het grote vraagteken is hoe de VS omgaat met een stug hoge inflatie, terwijl de economische groei afneemt.

  • Assetallocatie 01 dec

    “Wij leven in een nieuwe tijd”

    Wat kunnen beleggers in 2026 verwachten? Beleggingsexperts en de hoofdeconoom van Candriam keken tijdens de recente mediadagen van deze Europese vermogensbeheerder in Brussel alvast vooruit. Lang verhaal kort: pas op met bedrijfsobligaties, dollar verzwakt verder, tech blijft de baas.

  • Assetallocatie 27 nov

    "Buiten Amerikaanse tech zijn er betere kansen te vinden"

    Ja, ook in 2026 blijft AI waarschijnlijk een belangrijk thema, maar de beste kansen ziet Vanguard bij kredietwaardige Amerikaanse obligaties, Amerikaanse waarde-aandelen en aandelen uit ontwikkelde markten buiten de VS. "Diversificatie, discipline en een duidelijk inzicht in risico zijn belangrijker dan ooit", benadrukt de vermogensbeheerder in zijn outlook.

  • Assetallocatie 25 nov

    MFS: Risico’s stijgen in obligatiemarkten

    De risico’s in de obligatiemarkt zijn toegenomen, maar blijven vooralsnog beheersbaar. Dat stelt obligatiemanager Pilar Gomez-Bravo van vermogensbeheerder MFS. Zij ziet ondanks de lastige omstandigheden nog steeds mogelijkheden om rendement te behalen met vastrentende waarden.

  • Assetallocatie 24 nov

    Amundi: AI drijft aandelen ook in 2026 hoger

    Amundi AM verwacht dat aandelen volgend jaar wereldwijd blijven stijgen. Tot de favoriete sectoren behoren financials, healthcare, telecommunicatie en industrials omdat die sterk gaan profiteren van AI. In tegenstelling tot andere assetmanagers verwacht Amundi wel dat de ECB de rente in 2026 verder zal verlagen.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group