hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  De toegevoegde waarde van landbouwgrondstoffen
label connect Wat is dit?
Connect is het branded contentplatform van IEX Media, waar we beleggingsprofessionals met elkaar in contact brengen. Van inzicht naar inspiratie. Ook partner worden? Wij vertellen u graag meer. Sluit

De toegevoegde waarde van landbouwgrondstoffen

De prijzen van landbouwgrondstoffen hebben historisch gezien weinig correlatie met traditionele beleggingscategorieën zoals aandelen en obligaties, maar ook met andere grondstoffen zoals energie en metalen. Inflatiebescherming is een ander belangrijk voordeel van beleggen in landbouwgrondstoffen, stelt grondstoffenspecialist Benoît Harger van private bank J. Safra Sarasin.

3 december 2024 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

Landbouwgrondstoffen worden voornamelijk gebruikt als voedsel voor menselijke consumptie of als grondstof voor veel alledaagse producten. Veel van deze producten worden verhandeld op grondstoffenbeurzen en spelen een cruciale rol in de wereldhandel en de economie.

Voorbeelden van landbouwgrondstoffen zijn:

  • Granen: maïs, tarwe, gerst, haver, sorghum, rijst
  • Oliezaden: sojabonen, koolzaad, zonnebloem
  • Zachte grondstoffen: suiker, koffie, cacao, katoen, sinaasappelsap, timmerhout 
  • Tropische oliën: palmolie, kokosolie
  • Vee: varkens, runderen en voederrunderen
  • Zuivel: boter, volle melk, magere melk, wei

Landbouwproducten worden gebruikt als voedsel, maar ook in cosmetica en kleding. Qua volume is het belangrijkste gebruik van landbouwgrondstoffen nog steeds voer voor dieren. Meer recentelijk hebben industrieel gebruik en de groei van biobrandstoffen als energiebron de activaklasse ingrijpend veranderd.

Benoît Harger

Aanboddynamiek

Op wereldschaal verschillen de aanvoervolumes van landbouwgrondstoffen sterk van elkaar, wat de wereldwijde productie beïnvloedt. Zo zal de wereldproductie van maïs in 2024 naar verwachting 1229 miljoen ton bedragen, terwijl de cacaoproductie in 2023 slechts 4,3 miljoen ton bedroeg.

Verschillende landbouwproducten moeten specifiek gekweekt worden, en daarom passen boeren hun praktijken aan op basis van factoren zoals het weer, vruchtwisseling en de marktvraag. Het lokale klimaat heeft ook een grote invloed op de opbrengst en de kwaliteit van de gewassen. Sommige landen slagen erin om bepaalde granen twee keer per jaar te oogsten.

De tegengestelde seizoenen op het noordelijk en zuidelijk halfrond zorgen ervoor dat gewassen het hele jaar door beschikbaar zijn. Toch weerspiegelen landbouwprijzen seizoenspatronen.

Inputkosten, heersende marktprijzen, dus winstgevendheid, spelen een grote rol in de beslissing van de landbouwer om de productie van een bepaald gewas te verhogen of te vervangen.

Innovatie en technologie 

Innovatie en technologie hebben de opbrengst aanzienlijk verbeterd en de oogsten geoptimaliseerd, waardoor het aanbod consistent is toegenomen. Daarnaast worden duurzame en milieuvriendelijke landbouwpraktijken steeds meer toegepast om de impact op ecosystemen te minimaliseren en landbouwduurzaamheid op lange termijn te bevorderen.

Dit complexe samenspel van factoren beïnvloedt het aanbod van landbouwgrondstoffen, maar hun relatieve belang hangt af van het gewas, de locatie en de marktomstandigheden.

Vleesconsumptie op hoogtepunt?

De vraag naar landbouwproducten is in de loop der tijd veranderd door bevolkingsgroei, cultuur en culinaire patronen, veranderende eetgewoonten, economische ontwikkeling, technologische vooruitgang en globalisering.

Wereldwijd is er een verschuiving naar een hogere consumptie van dierlijke producten - zoals vlees, zuivel en eieren - wat heeft geleid tot een hogere vraag naar voedergewassen en veeteelt. Tegenwoordig gaat 40% van de maïsproductie, 98% van de sojaproductie en 18% van de tarweproductie naar diervoeder.

Culturele veranderingen in de richting van duurzamere eetgewoonten betekenen dat de vleesconsumptie per hoofd van de bevolking in het Westen op zijn hoogtepunt is, hoewel de vraag in opkomende markten nog steeds snel toeneemt.

De groei van biobrandstoffen en het gebruik van landbouwgrondstoffen in industriële processen hebben de vraag naar landbouwproducten aangejaagd. De productie van ethanol uit maïs of suikerriet heeft bijvoorbeeld de vraag naar deze gewassen doen toenemen.

Landbouwgrondstoffen verminderen totale portefeuillerisico

Landbouwgrondstoffen zijn historisch gezien minder gecorreleerd met traditionele beleggingscategorieën zoals aandelen en obligaties, maar ook met andere grondstoffen zoals energie en metalen. Bovendien is er weinig correlatie met andere landbouwproducten omdat ze op zoveel verschillende manieren worden gebruikt. Vooral landbouwgrondstoffen kunnen ook dienen als inflatie-afdekking.

Wanneer de inflatie toeneemt, stijgen vaak ook de prijzen van landbouwproducten, omdat de productie- en transportkosten meestal stijgen.


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 29 jan Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver
  • 03 feb De zes grijze zwanen van State Street
  • 04 feb Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment
  • 08:20 Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  • 30 jan Fed vindt het wel even mooi geweest - en wie is Kevin Warsh?

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • J. Safra Sarasin Sustainable Asset Management

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 3 december 2024 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  2. Satellietsector: van nichemarkt naar strategische groeimotor
  3. Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt
  4. Voor een veerkrachtig Europa is per direct institutioneel kapitaal nodig
  5. Groeimomentum verschuift naar opkomende markten
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. label connect Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. Staatsobligaties: ESG doet ertoe
  5. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"

Meest gelezen

  1. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang
  2. Must Read 05 feb

    Must read: Winstontwikkeling is duidelijk het probleem niet
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08:20

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

  • Assetallocatie 21 jan

    Vier Groenland-scenario’s voor beurs & economie

    Trump wil Groenland hebben en daar hebben de financiële markten grote zorgen over. Ralph Wessels, hoofd beleggingsstrategie van ABN AMRO, schetst vier scenario’s die elk een andere impact hebben op beurs en economie.

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group