hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Energietransitie zal inflatie komende 10 jaar aanwakkeren

Energietransitie zal inflatie komende 10 jaar aanwakkeren

De pogingen om de temperatuurstijging met 1,5° Celsius te beperken, kunnen de inflatie de komende tien jaar met 1,6%-punt per jaar doen stijgen. Dit blijkt uit onderzoek van de Franse vermogensbeheerder Carmignac. Het alternatief van niets doen leidt overigens ook tot hogere prijzen.

25 november 2024 14:00 • Door IEXProfs Redactie

Klimaatverandering is inherent inflatoir. Stijgende gemiddelde temperaturen, natuurrampen en blijvende milieuveranderingen zullen negatieve effecten hebben op het aanbod van goederen en arbeid en de lokale vraag doen toenemen. De Europese Centrale Bank (ECB) schat dat ongecontroleerde klimaatverandering alleen al in het komende decennium de jaarlijkse algemene inflatie met 1% tot 3%-punt laat stijgen.

In tegenstelling tot het scenario waarin we niets doen tegen klimaatverandering, zijn de inflatoire effecten van de energietransitie voorspelbaarder en beter in de tijd te overzien. Carmignac identifceert in het onderzoeksstuk The inflated cost of the energy transition vier bronnen van inflatie als gevolg van de energietransitie.

Groene inflatie en fossielinflatie

Voor de overgang naar een groen energiesysteem zullen energieproducerende machines gebouwd moeten worden, zoals windturbines en zonnepanelen, maar ook en batterijen en EV-infrastructuur. Dit leidt tot een hogere vraag naar kritieke grondstoffen, zoals metalen en mineralen. Er is nu al sprake van ‘groene inflatie’, want de kosten van windturbines zijn met 40% gestegen door de hogere productiekosten.

De waarschijnlijke verdubbeling van de reële prijs van metalen, zoals nikkel en koper, die nodig zijn voor de transitie de komende tien jaar kan volgens het onderzoek 0,1%-punt toevoegen aan de inflatie.

De overgang naar duurzame energieën zal producenten van fossiele brandstoffen ertoe aanzetten om het onderhoud en de investeringen in de exploitatie van olie en gas te verminderen of te stoppen. Gezien het natuurlijke verval van bestaande velden leidt dit tot een lagere productie, dus prijsstijgingen. Carmignac noemt dit ‘fossielflatie’. Om de vraag in evenwicht te brengen met de olieproductie, zijn er prijsstijgingen van ongeveer 20% per jaar nodig, wat zich vertaalt in een extra 0,8%-punt inflatie per jaar.

Vraagflatie en strandflatie

‘Vraagflatie’ is het resultaat van de noodzakelijke onttrekking van middelen aan andere toepassingen in de economie. Voor elke toename in groene investeringen, zal een vergelijkbare hoeveelheid consumptie moeten worden uitgesteld, door een combinatie van hogere prijzen en hogere reële rente. De nodige herallocatie van productiefactoren zal faillissementen van bedrijven veroorzaken en omscholing van arbeid vergen, wat op de economie als geheel weegt.

Groene technologie kan pas op grote schaal toegepast worden als ze concurrerend in kosten of als superieur worden beschouwd. Voor elektriciteit is dit het geval, maar voor sectoren als cement, staal en lucht- en scheepvaart is daar een groene prijspremie van 25% tot 300% voor nodig. Die leidt tot zogenaamde ‘stranded assets’. Het prijsopdrijvend effect noemt Carmignac ‘strandflatie’.

Vraagflatie en strandflatie zullen samen elk jaar 0,7%-punt extra bijdragen aan de nominale inflatie.

Centrale banken aan zet

Al met al schat Carmignac daarom dat de energietransitie de inflatie over een periode van 10 jaar met ongeveer 1,6%-punt per jaar zal verhogen, voordat deze begint af te nemen naarmate de fossiele inflatie omslaat in deflatie en de investeringscyclus zijn hoogtepunt heeft bereikt.

Deze overgangsperiode zal centrale banken, als bewakers van de prijsstabiliteit, voor grote uitdagingen stellen. Ze moeten beslissen of door deze tijdelijke inflatie heen moet worden gekeken, met het risico dat de inflatieverwachtingen voor de lange termijn worden verankerd, of dat ze maatregelen moeten nemen om deflatie in andere delen van de economie te genereren.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 06 nov Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?
  • 04 nov Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen
  • 13 okt Klimaatbeleggen rendeert toch beter
  • 20 okt “Duurzame tegenwind is juist een kans”
  • 20 okt Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
  2. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  3. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 25 november 2024 14:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Bedrijven herontdekken de retailbelegger
  2. Nasdaq zit in de op een na grootste bullmarkt van de laatste eeuw
  3. Must read: Afbouw hypotheekrenteaftrek is totaal geen probleem
  4. Must read: De beste fondsenaanbieders van Europa
  5. Verdere verzwakking dollar biedt kansen
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. 11 nov

    Must read: Buffetts laatste brief
  2. 13 nov

    Must read: Afbouw hypotheekrenteaftrek is totaal geen probleem
  3. 10 nov

    Must read: Wat is AI echt waard?

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group