hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs

Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs

De weging van sectoren op beurzen is aan sterke verandering onderhevig, zo laat Siegfried Kok van OBAM Investment Management zien. De dominantie van spoorwegbedrijven in 1900 is nu overgenomen door techbedrijven. Hoe zal dit zich gaan ontwikkelen wanneer superintelligentie in zicht komt?

16 oktober 2024 08:00 • Door Siegfried Kok

Er wordt de afgelopen tijd veel geschreven over de dominantie van de technologiesector op de aandelenmarkt. Zo bestaat een derde van de S&P 500 uit technologiebedrijven (IT). Wanneer je Amazon, Google en Meta daarbij optelt, dan kom je op meer dan 40% uit.

We staan nu nog maar aan het begin van de huidige AI-revolutie, die wellicht kan uitmonden in een wereld waarin superintelligentie een werkelijkheid wordt. Wat kan dit betekenen voor de aandelenbeurs?

Historische sectorverdelingen

Laten we teruggaan naar sectorverdelingen in het verleden. Dan zien we dat spoorwegbedrijven in de 19e eeuw de grootste wegingen hadden op de Amerikaanse beurs. Hierbij was de eerste industriële revolutie net achter de rug, welke gepaard ging met grote veranderingen voor de samenleving.

Met de tweede industriële revolutie werd de spreiding van sectoren op de beurs steeds breder. De materialen-, industrie- en energiesector ontwikkelden zich mede als gevolg van het ontstaan van technologie en elektriciteit.

Sinds de jaren 70 zijn de IT-, consumenten-, en gezondheidssector steeds meer in opkomst en begonnen de traditionele sectoren al relatief kleiner te worden op de beurs. Eind jaren 70 vertegenwoordigde de energiesector nog zo’n 25% van de aandelenmarkten. Het was de tijd van oliecrises toen olieprijzen door het dak gingen.

Vervolgens was er eind jaren 90 nog de TMT (Telecom, Media en Technologie)-bubbel als gevolg van de komst van het internet, die ook een grote sociale impact had. Als gevolg van deze ontwikkelingen was de IT-sector eind jaren 90 ook al even een derde van de Amerikaanse aandelenmarkt.

Na de implosie van de IT-sector begin 2000 is deze sector de afgelopen 10 jaar weer gestaag gestegen in gewicht en vermindert het belang van de traditionele sectoren steeds meer. Zo vertegenwoordigt anno 2024 de energiesector (4%) en respectievelijk de materialen, vastgoed en nutsbedrijven nog maar 2% van de wereldwijde indices.

Vertakking IT-sector

De kans is groot dat we de komende jaren een vertakking van de IT-sector gaan zien. Daarbij kun je denken aan Industrie-Tech. Nu al behalen veel grote industriële bedrijven zoals Siemens en Schneider, een groot deel van hun omzet uit software. Ook zullen robotbedrijven met de komst van humanoids een grote industrie worden.

Tevens zullen binnen gezondheidszorg steeds meer Health-Tech bedrijven ontstaan nu digitalisering een steeds groter belang krijgt. Eerder hebben we al Fintech zien ontstaan. 

Daarnaast zullen AI-toepassingen zich in bijna alle sectoren voordoen. Maar wat gebeurt er als deze AI- ontwikkelingen zich verder gaan versnellen en we op weg gaan naar superintelligentie?

Explosie van intelligentie 

Verschillende nieuwsbronnen maakten begin april bekend dat onderzoeker Leopold Aschenbrenner bij OpenAI ontslagen is. Vervolgens heeft hij een document van 165 pagina’s geschreven over de toekomst van AI en welk wereldbeeld daar uit ontstaat.

Aschenbrenner verwacht dat de ontwikkelingen binnen AI nu zo snel gaan dat superintelligentie al in 2030 mogelijk is. Er vindt namelijk een explosie van intelligentie plaats die exponentieel is. Tot nu toe lagen die voorspellingen veel verder in de tijd.

Superintelligentie is een benaming voor intelligentie die dat van genieën en andere hoogbegaafden verre overtreft. Dit kan verstrekkende gevolgen hebben voor de samenleving die we nu nog niet kunnen overzien. Wat science ficton was, komt steeds dichterbij.

Neurolink

Elon Musk zit op ditzelfde pad en vindt eigenlijk het menselijke brein veel te langzaam. De eerste fase van zijn Neuralink project is om mensen te helpen die nu verlamd of blind zijn. Inmiddels hebben twee mensen inmiddels al een implantaat/chip in hun hoofd die hun lichaam bestuurt.

Naast Musk zijn er nog veel andere bedrijven bezig om deze hersen-computers (zogenaamde brain computer interfaces) te maken voor verschillende toepassingen waarvan de eerste op medisch gebied over zo’n 5 jaar op de markt verwacht wordt. Voor andere doeleinden zal dit nog wel wat langer gaan duren.

De suprematie van de grote technologiebedrijven zal als gevolg van deze ontwikkelingen nog groter kunnen worden, maar dat geldt ook voor het verschil tussen rijk en arm. Want alleen de ‘rijken’ zullen zo’n chip waarschijnlijk kunnen veroorloven. Of het echt allemaal zo snel zal gaan is nog de vraag. Er is immers ook een keerzijde van deze ontwikkelingen op het gebied van veiligheid en privacy.

Traditionele sectoren investeren beperkt

Voor bedrijven blijft het zaak om zich continu opnieuw uit te vinden en te blijven investeren in innovatie. Volgens marktverwachtingen zullen de grote Amerikaanse techbedrijven volgend jaar zo’n $500 miljard in groei en R&D gaan uitgeven. Dit zijn gigantische bedragen waar maar weinig bedrijven tegenop kunnen boksen.

Daarentegen wordt er in ‘traditionele’ sectoren doorgaans maar beperkt geïnvesteerd in innovatie. Mede door druk van aandeelhouders wordt er meer naar de korte termijn gekeken dan naar de lange termijn. Veel extra geld wordt uitgekeerd in dividenden of gebruikt voor eigen aandeleninkoop in plaats van dat er geïnvesteerd wordt in toekomstige groei.

De langetermijnrelevantie van deze sectoren zal hierdoor verder afnemen. Als gevolg van deze ontwikkelingen zou het zomaar eens zo kunnen zijn dat de technologiesector (of afgeleide daarvan) straks twee derde van de marktkapitalisatie van aandelenmarktindices gaat uitmaken en daarbij net zo dominant wordt als de spoorbedrijven in 1900.

De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 03 jul Zon, zee en een economisch sprookje
  • 10 jul Zomerdip of zomerhitte op de beurs?
  • 14 jul Optimix minder negatief over aandelen
  • 15 jul Robeco verwacht (nog) meer inkoop eigen aandelen
  • 16 jul Winnaars en verliezers van de handelsoorlog

Onderwerpen

  • aandelen
  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 08:00
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
Siegfried Kok Geplaatst op 16 oktober 2024 08:00 meer
Bio Siegfried Kok is al 24 jaar actief als belegger, o.a. bij Kempen, ABN Amro Asset Management en BNP Paribas Asset Management. Als Senior Portfoliomanager is hij ruim 10 jaar medeverantwoordelijk voor het bekende OBAM-fonds, waarvan OBAM Investment Management sinds 2,5 jaar de nieuwe Nederlandse beheerder is. OBAM is een van de oudste beleggingsfondsen van Europa, en belegt wereldwijd in aandelen van kwalitatief hoogwaardige bedrijven.
Recente columns
  1. Cruijff, Buffett en Jobs wijzen beleggers de weg
  2. Zoeken naar zekerheden in een onzekere tijd
  3. Positieve berichten uit de gezondheidssector
  4. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  5. Trumponomics 2.0: volatiliteit verzekerd
Populaire columns
  1. AI ontketent een revolutie in de gezondheidszorg?
  2. Is er nog toekomst voor de defensieve consumentensector?
  3. Tech gaat alleen nog maar dominanter worden op de beurs
  4. Cruijff, Buffett en Jobs wijzen beleggers de weg
  5. Zoeken naar zekerheden in een onzekere tijd

Meest gelezen

  1. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen
  2. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  3. label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

Assetallocatie

  • Assetallocatie 16 jul

    V-vormig herstel én aankomende liquiditeitsgolf maken optimistisch

    Ondanks alle politieke en geopolitieke onrust moeten beleggers zich realiseren dat het recente V-vormige herstel en de aankomende liquiditeitsgolf positieve beurssignalen zijn. Hoofd beleggingsstrateeg Ralph Wessels van ABN AMRO beschouwt daarom een tijdelijke beurszwakte als een moment om risico toe te voegen.

  • label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

    In een tijd van verhoogde marktonzekerheid kan een portefeuille volgens Ryan Reardon van State Street SPDR ETF’s wel wat extra weerbaarheid gebruiken. Dividend Aristocrats bieden volgens hem een stabiel inkomen, handelen tegen aantrekkelijke waarderingen en doen het tijdens moeilijke marktomstandigheden beter dan de brede markt.

  • label connect

    Assetallocatie 09 jul

    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro

    In de zeer volatiele eerste helft van het jaar heeft Super Global Services SA haar groei voortgezet. Het bedrijf structureert voor bestaande en nieuwe klanten een breed scala aan beleggingsstrategieën, van multi-asset AMC's tot crypto-investeringen.

  • Assetallocatie 08 jul

    Fidelity International zoekt het vooral in de opkomende markten

    Fidelity International twijfelt aan de safe haven-status van de dollar en Treasuries. Bij aandelen en obligaties verwacht de vermogensbeheerder dat de verschuiving doorgaat van de VS naar andere delen van de wereld, en dan met name in de richting van de opkomende markten.

  • Assetallocatie 03 jul

    De duidelijke beleggingsvoorkeuren van Nuveen

    Beursgenoteerd vastgoed, municipal bonds, private credit en de Magnificent Seven behoren tot de favoriete beleggingen van vermogensbeheerder Nuveen voor de tweede helft van het jaar (en daarna).

  • label connect

    Assetallocatie 02 jul

    "Terugkeer van kapitaal voedt rally EMD in lokale valuta"

    Obligaties uit opkomende markten (EM) in lokale valuta presteerden ook in de afgelopen maand beter dan de meeste andere vastrentende beleggingscategorieën. Dankzij een terugkerende kapitaalinstroom, sterke fundamentals en aantrekkelijke reële rentes kan de rally doorgaan, schrijft Giulia Pellegrini, Lead Portfolio Manager Emerging Market Debt bij Allianz Global Investors.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group