hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  "Andere aandelen nemen het over"

"Andere aandelen nemen het over"

Simon Webber, hoofd wereldwijde aandelen bij Schroders, analyseert de wereldwijde aandelenmarkt. Hij stelt een vijftal zaken vast.

26 september 2024 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

Een zachte landing van de Amerikaanse economie blijft het centrale scenario. Daarnaast zullen aandelenmarkten op middellange termijn goed ondersteund worden door een bescheiden groei van de bedrijfswinsten.

Tijdens de marktcorrectie van augustus zakten de aandelenkoersen door de onzekerdere vooruitzichten voor de Amerikaanse economie, maar de verliezen werden snel weer goed gemaakt, dankzij een stevige winstgroei en het vooruitzicht op soepelere monetaire voorwaarden.

De aandelenmarkten bleken kwetsbaar na negen zeer sterke beursmaanden, maar de fundamenten van de bedrijven zijn behoorlijk en de verhoogde volatiliteit creëert kansen voor een herpositionering. Wat kan er verder worden gezegd over de wereldwijde aandelenmarkt? Waar zien wij de beste kansen?

1. Waarderingen zijn vooral aantrekkelijk buiten de VS

Op de wereldwijde aandelenmarkten blijven de waarderingen in het voordeel van niet-Amerikaanse markten, met name het VK, Japan en de opkomende markten. De waarderingen op de Amerikaanse markt zien er echter minder opgeblazen uit buiten de Big Tech megacap groeiaandelen wordt gekeken. Die aandelen hebben de totale K/W-verhouding van de S&P 500 opgedrijven.

De Big Tech-aandelen hebben geprofiteerd van zowel relevante thematische exposure als sterke fundamentals. De rest van de markt had daarentegen te kampen met een nog steeds moeilijk bedrijfsklimaat, die de omzet- en winstgroei heeft getemperd.

2. Aandelenkansen zullen verbreden

De marktbreedte is het afgelopen jaar op een extreem laag niveau gebleven, aangezien een beperkt aantal aandelen verantwoordelijk was voor het overgrote deel van de marktwinsten. De beperkte marktbreedte is het gevolg van zowel top-down drijfveren – zoals het AI-thema – als bottom-up fundamentals, wat weerspiegeld wordt in uiteenlopende omzet- en winstgroei.

Volgens de consensus zal deze kloof enigszins gedicht worden: een versnelde winstgroei voor de bredere markt en een aanzienlijke vertraging voor het Big Tech-cohort worden verwacht.

De Amerikaanse megacaps hebben de afgelopen 18 maanden een zeer sterke winstgroei laten zien, gedreven door hernieuwde kostendiscipline en aanhoudende omzetgroei. De voordelen van die kostendiscipline zullen naar verwachting in de komende kwartalen echter afnemen, waardoor de winstgroei dichter bij de rest van de markt komt te liggen.

 

Er is ook een argument te maken voor een verbreding van de aandelenmarktrendementen op regionaal niveau. Europese economieën zijn gevoeliger zijn voor renteverlagingen dan de Amerikaanse economie, en in Japan zijn de reële lonen positief geworden na maanden van krimp. Continentaal Europa en het VK zagen bijvoorbeeld eerder dit jaar een terugkeer naar positieve BBP-groei na een periode van zwakkere groei en een langdurige winstvertraging. Deze regio's zouden verder ondersteund moeten worden door renteverlagingen.

Met name Europese consumenten hebben een hogere blootstelling aan variabele rentehypotheken (ten opzichte van de VS) en Europese bedrijven zijn meer afhankelijk van bankleningen.

Daarentegen is het narratief in de VS verschoven van het onder controle krijgen van inflatie naar het vermijden van een recessie. Hoewel een recessie in de VS niet het basiscenario van Schroders is, is er potentieel voor inhaalslagen in sommige regio’s.

3. Japanse bedrijven geven meer cash aan aandeelhouders

In Japan vinden hervormingen plaats onder leiding van de Tokyo Stock Exchange en verschillende overheidsinstellingen. Deze zijn gericht op het verbeteren van het bestuur en de kapitaalefficiëntie van de Japanse bedrijven. Deze hervormingen worden doorgevoerd naast stimulansen zoals de NISA-regeling voor belastingvrije beleggingsplannen voor particulieren.

Dergelijke initiatieven zouden moeten helpen om overtollige liquide middelen aan het werk te zetten en de uitzonderlijk lage percentages van aandelenbezit in vergelijking met andere ontwikkelde markten te verhogen.

Als gevolg hiervan zien we een grotere focus op aandeelhoudersrendementen en meer investeringen en kapitaaluitgaven. Deze hernieuwde focus op productiviteit en winstgevendheid wordt verder ondersteund door een normalere inflatoire achtergrond die ertoe leidt dat de Bank of Japan afstapt van de beheersing van de rentecurve op een moment dat de meeste centrale banken neigen naar versoepeling. Dit zou moeten zorgen voor meer steun voor de Japanse yen, die het rendement voor buitenlandse beleggers het grootste deel van het afgelopen decennium heeft uitgehold.

4. Amerikaanse verkiezingen: fundamentals zijn uiteindelijk key

De politieke kalender is bijzonder druk in 2024. Meer dan 40 landen, die driekwart van het wereldwijde beleggingsuniversum vertegenwoordigen, hebben nationale verkiezingen gehouden of moeten nog plaatsvinden. Naar de Amerikaanse verkiezingen in november wordt het meest uitgekeken, met een uitkomst die het potentieel heeft om de geopolitieke verhoudingen aanzienlijk te beïnvloeden.

In beide scenario's verwacht Schroders een handelsbeleid dat de betrekkingen tussen de VS en zijn rivalen heroriënteert en prioriteit geeft aan het bevorderen van het Amerikaanse leiderschap in hightech-sectoren. De geschiedenis heeft aangetoond dat het positioneren van portefeuilles rond wie je denkt dat een verkiezing zal winnen bijna altijd een verliezende strategie is. Het belangrijkste blijft om gefocust te blijven op de vooruitzichten voor de economie, de richting van de rente, de prognose voor winstgroei en de waarderingen.

5. Meer focus op het genereren van inkomsten met AI

De euforie rond generatieve AI is het afgelopen jaar een belangrijke aanjager geweest van de stijgende aandelenkoersen op de markten. De beleggers zijn massaal in de koplopers in de halfgeleider- en datacentersectoren gestapt.

De inkomsten uit AI liggen echter in de buurt van een niveau dat wordt geschat op 10x minder dan het bedrag aan kapitaaluitgaven dat momenteel wordt uitgegeven. Het is dus nog maar de vraag of er op korte termijn voldoende toekomstige inkomsten zullen zijn om het huidige niveau van infrastructuuruitbouw te rechtvaardigen. Deze onzekerheden droegen ertoe bij dat de Big Tech-aandelen het zwaarst te lijden hadden onder de correctie op de Amerikaanse aandelenmarkt in augustus.

Het vermogen van deze technologiebedrijven om hun AI-investeringen te verzilveren, zal een belangrijk thema blijven. De ontwikkeling van deze technologie heeft een enorm potentieel om bedrijven en productiviteit te transformeren. De technologie wordt nu echter geconfronteerd met meer vragen rond energieverbruik, toeleveringsproblemen en het tempo van de omzetgroei. Er rijzen ook twijfels of er niet te veel gebouwd wordt, wat een consolidatiefase zal vereisen voor aandelen gerelateerd aan AI-infrastructuur.


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 24 nov Amundi: AI drijft aandelen ook in 2026 hoger
  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 03 dec Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag
  • 01 dec “Wij leven in een nieuwe tijd”
  • 14 nov Nasdaq zit in de op een na grootste bullmarkt van 100 jaar

Onderwerpen

  • aandelen
  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 26 september 2024 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Wanneer het verhaal de markt stuurt
  2. Actieve ETF's vertroebelen de ETF-markt
  3. label connect "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  4. label connect "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  5. Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  5. JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 04 dec

    Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

    De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

  • Impactbeleggen 02 dec

    "Financiële markten zijn losgezongen van risico's en uitdagingen echte wereld"

    Energietransitie, financiële inclusie en biodiversiteit zijn en blijven voor Triodos IM ook in 2026 de belangrijkste beleggingsthema's.

  • Impactbeleggen 26 nov

    Robeco: Bescherming tegen klimaatrampen nu key

    Robeco verwacht dat ESG-beleggers in 2026 meer aandelen en obligaties zullen kopen van bedrijven gespecialiseerd in het aanpassen aan klimaatverandering in plaats van bedrijven die het proberen te verhinderen.

  • Impactbeleggen 25 nov

    Voor behoud biodiversiteit is geld nodig

    Het economisch belang van biodiversiteit is enorm. Het verlies aan natuurlijke veelvoud moet daarom gestopt worden ten behoeve van ons allen. Ook voor particuliere beleggers ligt hier een taak en een beleggingskans.

  • Impactbeleggen 17 nov

    Waarom inclusiviteit tot betere beleggingsresultaten leidt

    Managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM legt nog maar eens uit waarom het zo belangrijk is om altijd open te staan voor afwijkende standpunten.

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group