Lagere rente en lagere waardering pleiten voor smallcaps Aandelen van kleinere beursgenoteerde bedrijven blijven al enige tijd achter bij de wereldindex, maar de vooruitzichten zijn volgens senior beleggingsstrateeg Peter Vonk van Rabobank aan het verbeteren. Lagere rentes en de waardering bieden een goede kans op een inhaalslag. "In onze actief beheerde portefeuilles hebben we een relatief grote positie in dit soort bedrijven." 26 augustus 2024 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs Smallcaps kunnen het weer beter gaan doen als de vrees voor een recessie, die eerder deze zomer plotseling de kop opstak, verder wijkt. Daar is zicht op gezien de laatste economische cijfers en de dalende inflatie. Ook de verwachting dat de centrale banken zich opmaken voor renteverlagingen kunnen smallcapaandelen ondersteunen. Kleine bedrijven maken vaak veel gebruik van (bank)leningen en zijn dus gevoeliger voor rente en voor versoepelingen of beperkingen rond kredietverlening. Ook lenen ze vaak variabel en met kortere looptijden. Een lagere rente zal dus deze groep bedrijven bovengemiddeld helpen. Ook kunnen ze profiteren van het aantrekken van de markt voor fusies en overnames. Smallcaps houden wereldindex niet bij De hoge rente is een belangrijke reden waarom small- en midcaps achterblijven bij de wereldindex. Maar er speelt meer, want smallcaps blijven al langere tijd achter op de grotere spelers. Een belangrijke verklaring voor het achterblijven van smallcaps is de grotere weging van de technologiesector in de wereldindex ten opzichte van smallcaps. Met name de dominantie en innovatiekracht van de Magnificent 7-aandelen (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia en Tesla) hebben gezorgd voor de betere resultaten van de wereldindex ten opzichte van de smallcapindex. Perspectief aan de beterende hand Nu de vooruitzichten voor bedrijfswinsten buiten de Magnificent 7 beginnen aan te trekken, is het perspectief voor mid- en smallcaps ook aan het verbeteren. Daarnaast zien we de eerste renteverlaging van de VS – die in september wordt doorgevoerd – als een opmaat naar een soepelere kredietverlening voor bedrijven. Het uitgangspunt van kleinere beursgenoteerde bedrijven is daarnaast ook sterk als je kijkt naar de waardering. De ACWI smallcapindex heeft momenteel een lagere koers-winstverhouding (voor de komende twaalf maanden) dan de wereldindex: 15,9 tegen 17,6. De sectorsamenstelling vertekent het beeld wel enigszins: smallcaps bestaan voor een kleiner deel uit techaandelen, die de afgelopen jaren een opmars hebben gemaakt. Desondanks blijft het algemene beeld dat smallcaps relatief goedkoop zijn. De koers-winstverhouding van smallcaps ligt bijna twee punten onder het gemiddelde van de afgelopen tien jaar (15,9 tegenover 17,7). Peter Vonk Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Deel via:
Impactbeleggen 09 feb Van greenwashing naar greenhushing ESG- en Impactspecialist Judith Sanders van ABN AMRO MeesPierson ziet de duurzaamheidsinspanningen van bedrijven gewoon doorlopen. Wel worden deze inspanningen niet langer prominent uitgedragen.
Impactbeleggen 05 feb "Duurzaam beleggen is in het afgelopen jaar fundamenteel veranderd" Volgens Holly Turner, klimaatspecialist van Schroders Capital, hebben politieke polarisatie en macro-onzekerheid de discussie over impactbeleggen niet stilgelegd maar juist aangescherpt. Aan impactbeleggers de taak om te laten zien wat ze doen, waarom ze dat doen, en vooral, wat het oplevert.
Impactbeleggen 04 feb Natuurlijk kapitaal: van gratis goed naar serieuze beleggingskans Gautier Quéru, wereldwijd hoofd Natural Capital bij de Franse duurzame vermogensbeheerder Mirova, onderdeel van Natixis. Quéru beschouwt beleggingen in natuurherstel als een even noodzakelijke als kansrijke stap naar een veerkrachtige economie.
Impactbeleggen 02 feb De groeiende waarde van schaarser wordende Europese landbouwgrond Wie in landbouw investeert, koopt geen abstract rendement maar een stukje werkelijkheid. BNP Paribas AM laat zien hoe voedselproductie, biodiversiteit en kapitaal onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. De beleggingscase is ijzersterk.
Impactbeleggen 30 jan Hoe pensioenvermogen het positieve verschil maakt Private equity, private debt, duurzame vastgoed en landbouw en social bonds helpen alle op hun eigen manier om gezondheid, kansengelijkheid en de leefkwaliteit te verbeteren. De specialisten van Achmea IM schetsen de voor- en nadelen van de verschillende beleggingsvormen.
Impactbeleggen 22 jan Amundi's 6 duurzame beleggingsconvicties van 2026 Het Franse Amundi schetst de zes belangrijkste ontwikkelingen in het duurzame beleggingslandschap.