hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Rabobank houdt vast aan overweging Japanse aandelen

Rabobank houdt vast aan overweging Japanse aandelen

Voor senior beleggingsstrateeg Peter Vonk van Rabobank vormt de recente koersval in Japan geen aanleiding om de relatief grote Japanse positie in het 1895 Macrofonds aan te passen. "We zien genoeg redenen waarom Japanse aandelen sterk kunnen presteren."

15 augustus 2024 13:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"We zien in de laatste dagen herstel optreden na de historisch tik die de Japanse beurs kreeg op 5 augustus. De beurs daalde toen met 12,4%, nadat de daling al in de week daarvoor was ingezet. Gecombineerd verloor de Japanse aandelenindex Topix 18% in euro in het tijdsbestek van een week. 

Beleggers werden verrast door de Bank of Japan (BoJ), die ruimte liet voor meer renteverhogingen dan waarop werd gerekend. Dat kwam op het moment dat de Amerikaanse rentes daalden vanwege een zwak banencijfer en een daling in het producentenvertrouwen.

Het renteverschil tussen de VS en Japan werd dus kleiner. Dit zorgde ervoor dat de yen opeens fors sterker werd. Sommige beleggers hadden de Japanse munt gebruikt als goedkope financieringsbron. Zij zagen zich door de valuta- en rentestijging ineens gedwongen hun posities in de yen te verkopen. Dat leidde er weer toe dat andere beleggers met geautomatiseerde strategieën ook massaal gingen verkopen. Zo ontstond een sneeuwbaleffect.

Peter Vonk
Peter Vonk van Rabobank

Herstel

Sindsdien zien we dat een sterke rally het grote verlies van 5 augustus ongedaan heeft gemaakt. Betere economische cijfers uit de VS en sussende woorden van vice-gouverneur Uchida van de BoJ dat er geen verdere renteverhogingen zullen komen als de markt onrustig is, brachten rust op de markt. Ook de koers van de yen is gestabiliseerd.

Wel staan Japanse aandelen nog 7,5% onder de top van 31 juli. Bepalend voor verder beursherstel op korte termijn zijn de economische cijfers uit de VS. Kijken we naar de middellange termijn, dan verwachten we dat de wereldeconomie blijft groeien. Belangrijk voor een exportland als Japan.

 

Hervormingen gunstig voor aandelenbeleggers

Daarnaast zien we dat een aantal structurele veranderingen in Japan gewoon doorgaan. Op het gebied van goed bestuur (corporate governance) worden hervormingen doorgevoerd. Denk daarbij aan afbouw van cross-holdings om concurrentie te bevorderen. Bedrijven hebben een sterkere focus op aandeelhouderswaarde gekregen. Ze kopen eigen aandelen in en hebben hun dividenduitkeringen verhoogd.

Er zijn belastingvoordelen voor Japanners die in de aandelenmarkt beleggen onder het zogenaamde NISA-plan. Positief is daarbij dat uit analyse van financieel medium Nikkei blijkt dat nieuwe particuliere beleggers tijdens de recente beursdaling niet massaal hebben verkocht. Er was zelfs sprake van instroom na de beurscrash.

Niets mis met winstgroei Japanse bedrijven

Tegelijkertijd is door de correctie de koerswinstverhouding van Japanse aandelen gedaald naar 13,6, onder het langjarig gemiddelde. Daarmee zijn Japanse aandelen goedkoper, dus aantrekkelijker geworden voor beleggers.

Ook is de winstontwikkeling van Japanse bedrijven positief. Op economisch vlak gaat het niet slecht, het inflatiebeeld is positief en de lonen stijgen. De yen is weliswaar sterker geworden, maar staat nog altijd op een lager niveau dan aan het begin van het jaar.

Daarnaast is de rente nog altijd laag. Daarmee blijft financiering voor bedrijven goedkoop. Kortom, genoeg redenen om vast te houden aan onze overwogen positie in Japan in het 1895 Macrofonds. Dat wil zeggen: het fonds bevat een hoger percentage Japanse aandelen dan de brede wereldindex."


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 05 mei "Een nieuw tijdperk breekt aan"
  • 06 mei Juist nu zijn obligaties onmisbaar
  • 14 mei Cyclische rugwind ondersteunt private markten
  • 01 mei De duidelijke beleggingsideeën van KKR
  • 18 mei "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 15 augustus 2024 13:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. ELTIF 2.0 is een keerpunt voor de Europese private markten
  2. label connect "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  3. De MSCI World Index dekt niet de wereld
  4. Cyclische rugwind ondersteunt private markten
  5. "Een nieuw tijdperk breekt aan"
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. label connect Vier megathema's die de groene transitie vormgeven
  4. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  5. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"

Meest gelezen

  1. Must Read 16 mei

    Must read: Elon Musk kan helemaal niet bezuinigen
  2. Must Read 19 mei

    Must read: Steeds meer spaarders gaan noodgedwongen beleggen
  3. Must Read 20 mei

    Must read: Iedereen is dus short dollar

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08:00

    KKR is positiever dan een paar maanden geleden

    KKR heeft de groeiverwachtingen voor de VS, Europa en China verhoogd op basis van lager dan verwachte handelstarieven. De trend bij internationale beleggers om meer assets buiten de VS te kopen gaat gewoon door. KKR ziet de beste beleggingskansen in Japan, India en Duitsland.

  • Assetallocatie 19 mei

    JP Morgan is voorzichtig positief

    JP Morgan AM ziet in de rally van de laatste weken geen reden tot winstnemen. Overheden hebben voldoende speelruimte om de economie te pushen en de negatieve effecten van importtarieven te compenseren. Beleggers doen er wel verstandig aan optimaal te spreiding en in hun portefeuille voor wat inflatiebescherming te zorgen.

  • Assetallocatie 18 mei

    "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

    De winstverwachtingen voor Amerikaanse bedrijven zijn te rooskleurig en ook de Europese aandelenmarkten vertonen tekenen van oververhitting, aldus CIO Vincenzo Vedda van vermogensbeheerder DWS. Het aandelenadvies gaat daardoor omlaag. "Een langdurige correctie in de loop van dit jaar is allesbehalve uitgesloten."

  • Assetallocatie 14 mei

    Cyclische rugwind ondersteunt private markten

    CIO Nils Rode van Schroders Capital deelt zijn inzichten over huidige stand van zaken in de private markten. "Cyclische rugwind stemt optimistisch te midden van onzekerheid." Lees zijn analyse.

  • Assetallocatie 06 mei

    Juist nu zijn obligaties onmisbaar

    In de huidige onzekere marktomstandigheden zijn beleggingen in obligaties onontbeerlijk, zegt Sara Devereux, wereldwijd hoofd van Vanguard Fixed Income Group. Mocht het tot een recessie komen, dan zou dat volgens haar wel eens kunnen leiden tot een obligatierally.

  • Assetallocatie 05 mei

    "Een nieuw tijdperk breekt aan"

    Emiel van den Heiligenberg van L&G koopt vooralsnog de dips. Bij een full blown Amerikaanse recessie zal hij deze aanpak herzien. Lees zijn marktanalyse.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group