Meer nieuws

Hé, maak eens een Deflatie Note

De weersverwachtingen zijn een stuk betrouwbaarder dan die van de economie. Dat wil wat zeggen, want de afgelopen weken liep ik regelmatig een nat pak op, terwijl mij zonneschijn was beloofd. Toegegeven, wisselvallig zomerweer is op dagelijkse basis lastig te voorspellen. Voor wisselvallige economische ontwikkelingen geldt dat nog meer. Krijgen we een double dip of is er sprake van een jobless recovery? W, V, L en zelfs het wortelteken, een alfabet aan economische scenario’s passeert dagelijks de revue.

De hamvraag daarbij is: krijgen we een periode van groei met een flinke inflatie of houdt het economische kwakkelweer langdurig aan? In dat laatste geval wacht ons waarschijnlijk een periode van deflatie en dalen de prijzen langdurig. Een belangrijk voordeel van gestructureerde producten is dat je kunt inspelen op een visie. Als deze visie uitkomt dan vertaalt zich dat (mits de constructie goed in elkaar zit) in een mooi rendement. De afgelopen jaren zijn er verschillende notes geëmitteerd waarbij de belegger kan profiteren van een scenario van oplopende inflatie.

Sommige producten spelen daar indirect op in, zoals obligaties met een variabele couponrente, meestal gekoppeld aan het drie of zesmaand euribor tarief. ABN Amro, Barclays en vooral Rabobank geven dit soort notes uit. Aangezien een oplopende inflatie doorgaans gepaard gaat met een stijgende rente, zijn deze producten geschikt voor beleggers die de komende jaren een flinke geldontwaarding verwachten. Maar er zijn ook notes die direct gekoppeld zijn aan de inflatieontwikkeling.

De meeste van deze obligaties geven een vaste lage couponrente, met daarbovenop een vergoeding voor de gerealiseerde inflatie. Hoe hoger de inflatie, hoe hoger de totale coupon. Een eenvoudig voorbeeld is de Inflatie Protectie Plus Obligatie met de Nederlandse Waterschapsbank als debiteur, uitgegeven door ABN Amro. De note geeft 1,5% rente per jaar plus de gemeten jaarlijkse inflatie. De resterende looptijd is bijna 8 jaar.

Op een actuele koers van circa 100% is dit een prima product om de rente-inkomsten te laten toenemen in geval van een oplopende inflatie, terwijl bij lage prijsstijgingen of zelfs prijsdalingen de 1,5% coupon gegarandeerd is. Soms is er geen enkele vaste rentevergoeding, maar wordt de gemeten inflatie met een vooraf vastgestelde factor vermenigvuldigd. Deze producten zijn geschikt voor beleggers die er vast van overtuigd zijn dat de inflatie flink zal oplopen. Bij een hoge inflatie kan de coupon aardig oplopen.

Er zijn verschillende inflatieproducten

De Rabobank Inflatie Obligatie is een voorbeeld van dit type producten. De coupon is gelijk aan de inflatie vermenigvuldigd met de factor 1,6. Bij een inflatie van bijvoorbeeld 5%, wordt de coupon gelijk aan 8%. De door ABN Amro uitgegeven Waterbank constructie zou dan blijven steken op 6,5%. Voor wie twijfelt of we met inflatie dan wel deflatie te maken krijgen kan uit de voeten met de RBS 4,25% Inflatie Obligatie (resterende looptijd 9,5 jaar). De couponrente is gelijk aan de gemeten inflatie, maar er geldt een minimumcoupon van 4,25%.

Als er een lage inflatie is of zelfs deflatie, dan keert deze obligatie 4,25% aan rente uit, veel meer dan de vorige aangehaalde producten. Maar bij een inflatie van 5% is de coupon van 5% lager dan de coupon van de twee andere obligaties. In onderstaande grafiek staat de berekende coupon aangegeven per obligatie op basis van een prijsontwikkeling tussen -2% en +7% in enig jaar. Afhankelijk van uw visie en verwachtingen rond de prijsontwikkelingen is er voldoende keuze aan verschillende obligaties. Let u natuurlijk ook op de verschillen in debiteur.

Maar wat als u gelooft in een deflatiescenario?

Maar als u nu vast gelooft in een langdurige periode met prijsdalingen, welke note is dan interessant? Helaas, voor deze visie is er geen eerder uitgegeven product beschikbaar. Vreemd eigenlijk dat er nog steeds geen notes zijn uitgegeven die hier op inspelen. Dit mogelijke prijsscenario wordt namelijk door steeds meer analisten verwacht. Natuurlijk is er de mogelijkheid om met langlopende obligaties met vaste rente van een dergelijk scenario te profiteren. Een langdurige periode van prijsdalingen zal waarschijnlijk gepaard gaan met een dalende rente.

Dat betekent dat langlopende obligaties flink in koers zullen stijgen. Maar het risico is dat bij een verkeerde visie een flink koersverlies kan optreden. Daarom stel ik voor dat de uitgevende instellingen de Deflatie Range Accrual Note naar de markt brengen. De structuur van dit product wordt anders dan die van de inflatie notes. Immers, een langdurige periode van 4% of 5% prijsstijgingen is mogelijk. Maar jaren achtereen dergelijke percentages als prijsdaling is onwaarschijnlijk. Als de ‘inflatieconstructies’ worden gehanteerd is het meerrendement in tijden van deflatie beperkt.

Daarom stel ik de volgende constructie voor. De 5-jarige Deflatie Range Accrual Note geeft een vaste rente van 1,5%. Daarnaast wordt maandelijks de prijsontwikkeling op jaarbasis vastgesteld. Voor elke maandelijkse waarneming van een prijsverandering van minder dan 0% wordt de coupon met 0,3% verhoogd. Als in een jaar gedurende de 12 maandelijkse waarnemingen de prijsmutatie op jaarbasis steeds minder dan 0% (deflatie) is, dan wordt de coupon voor dat jaar 5,1% (1,5% + 12 * 0,3%).

Als gedurende slechts 6 maandelijkse waarnemingen er een negatieve prijsontwikkeling is, wordt de coupon 3,3%. Als de 12 maandelijkse waarnemingen telkens een prijsstijging laat zien, is de coupon gelijk aan 1,5%. De precieze percentages hangen natuurlijk af van de kwaliteit van de debiteur. Welke uitgevende instelling voelt zich geroepen een dergelijke note te produceren?

Lees alle artikelen


Marcel Tak is zelfstandig beleggingsadviseur en was hiervoor werkzaam op het ministerie van Financiën. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Uw reactie is welkom op tak@iex.nl.


Marcel Tak is zelfstandig beleggingsadviseur en was hiervoor werkzaam op het ministerie van Financiën. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Reacties van lezers

Geen reacties gevonden.