Meer analyses

Kijk verder dan de BRIC-landen

Beleggers focussen voor wat opkomende markten betreft vooral op de grote landen, mede dankzij de BRIC-formule die Goldman Sachs enkele jaren geleden lanceerde. Via een BRIC-belegging kan eenvoudig worden belegd in de vier grootste groei-economieën Brazilië, Rusland, India en China. Dit jaar hadden beleggers echter beter kunnen inzetten op de kleinere landen om deze vier grootmachten heen. In de periferie van BRIC vielen de mooiste bloempjes te plukken.

Cijfers van MSCI Barra (rendementen in euro's) maken dat mooi duidelijk. Zo kan de Braziliaanse beurs dit jaar niet tippen aan die van bijvoorbeeld Chili of Peru en blijven China en India mijlenver achter bij Maleisië, Thailand en Indonesië. Rusland doorstaat de test met de peers wel goed, maar dat komt vooral omdat in dit overzicht alleen gekeken wordt naar landen die volgens MSCI onder de noemer opkomende markten vallen en niet de frontier markets. Dit jaar legt Rusland het bijvoorbeeld dik af tegen de Mickey Mouse-indices van Estland (+41%) of Oekraïne (+44%).

Om India met omliggende landen te vergelijken, moeten we wel in de categorie frontier markets duiken. Sri Lanka, Nepal en Bangladesh zijn nog ver verwijderd van promotie naar de divisie opkomende Markten. De rendementen zijn er niet minder fraai om, overigens.

MSCI index
ytd 3 jaar*
BRAZILIË
+4,79% +8,14%
Chili
+26,61%
+10,67%
Colombia
+43,50%
+19,06%
Peru
+20,33%
+6,28%
bron: MSCI Barra, driejaarsrendement is geannualiseerd    

 

MSCI index
ytd 3 jaar*
 RUSLAND
+11,52% -11,90%
Tsjechië
+7,84%
-4,50%
Hongarije
+3,75%
-14,69%
Polen
+9,45%
-12,83%
Turkije
+23,52%
-0,23%
bron: MSCI Barra, driejaarsrendement is geannualiseerd    

 

MSCI index
ytd 3 jaar*
 INDIA
+14,44% +3,22%
Bangladesh
+20,84%
+20,84%
Pakistan
+16,76%
-21,46%
Sri Lanka
+52,93%
+17,95%
bron: MSCI Barra, driejaarsrendement is geannualiseerd    

 

MSCI index
ytd 3 jaar*
 CHINA
+7,44% +0,29%
Indonesië
+43,95%
NAV
Maleisië
+24,80%
+4,40%
Filippijnen
+22,42%
-0,50%
Thailand
+28,48%
+3,41%
bron: MSCI Barra, driejaarsrendement is geannualiseerd    

 

Moraal van het verhaal? Het is de moeite waard om verder te kijken dan wat de pr-machines van de grootbanken aan de lopende band uitspuwen. Een positie in het Emerging 11 Certificaat als aanvulling op de BRIC-landen is zo'n gek idee nog niet. met de kanttekening dat de rendementen over drie jaar aantonen dat de kleine groei-economieën hun groei wel met de nodige schokken gepaard zien gaan.


De Redactie van IEX Profs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Het is mogelijk dat redactieleden posities hebben in een of meer van de genoemde fondsen. Klik hier voor een overzicht van hun beleggingen. Om te reageren op dit artikel, klik hier.

  

 


De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Het is mogelijk dat redactieleden posities hebben in een of meer van de genoemde fondsen. Klik hier voor een overzicht van hun beleggingen.

Reacties van lezers

Geen reacties gevonden.
maandag 9 augustus 2010 15:09
aardig en interessant artikel. Grotendeels mee eens. In de staatjes vielen mij de slechte koersprestaties van de turkse en Poolse beurs op. Die staan er volgens mij beiden veel beter voor dan uit deze ontwikkeling blijkt. Opvallend vond ik ook de sterke koersontwikkeling in Colombia. Misschien dat daar al wat overwaardering in is gekropen. De ontwikkelingen van de koersen in Maleisie en Thailand valt me tegen misschien dat daar de aandelen/bedrijven wel ondergewaardeerd zijn.
donderdag 12 augustus 2010 00:05
Ik meen dat het RBS Emerging 11 Certificaat bestaat uit BRIC + 7 andere landen. Kijk ander sook eens naar: Robeco Emerging Stars Equities. Veel breder van opzet, want: " Beleggingsdoelstelling

Het Robeco Emerging Stars Equities is gericht op vermogensaanwas op de lange termijn door met ten minste tweederde van zijn totale vermogen posities in te nemen in aandelen van ondernemingen die hun statutaire zetel in opkomende markten hebben of daar het grootste deel van hun economische activiteiten ontplooien. Opkomende markten zijn Argentinië, Brazilië, Bulgarije, Chili, China, Colombia, Ivoorkust, Tsjechië, de Dominicaanse Republiek, Ecuador, Egypte, El Salvador, Hong Kong, Hongarije, India, Indonesië, Irak, Israël, Libanon, Maleisië, Mexico, Nigeria, Pakistan, Panama, Peru, de Filipijnen, Polen, Roemenië, Rusland, Servië, Singapore, Slowakije, Zuid-Afrika, Zuid-Korea, Taiwan, Thailand, Tunesië, Turkije, Oekraïne, Uruguay, Venezuela en Vietnam". Bron: www.alex.nl.