Meer analyses

Strenger toezicht hedgefunds

IOSCO – nooit van gehoord? Het is de International Organization of Securities Commissions. IOSCO heeft in kaart gebracht welke data en gegevens toezichthouders zouden moeten hebben van hedgefunds in hun land. IOSCO deed dat, onder andere op verzoek van de Financial Stability Board (FSB), om in kaart te brengen welke potentiële systeemrisico’s de hedgefundindustrie wereldwijd herbergt. Daarbij wordt onder andere gekeken naar handelsactiviteiten, de markten waarin hedgefunds opereren, financiering en counterparty-informatie.

Dit zijn geen kleine jongens, die hier aan het werk zijn. En de doelstellingen zijn ook niet zomaar een staaltje ambtenarij. Kathleen Casey, voorzitter van de commissie die de richtlijnen heeft opgesteld: “De doelstelling is het mogelijk maken voor toezichthouders om eenduidige en consistente informatievoorziening te verkrijgen van hedgefunds, om zo tot een internationaal toezicht te kunnen komen en mogelijke systeemrisico’s in deze industrie te kunnen identificeren.” Door de internationale rapportagerichtlijnen zouden gaten in het toezicht moeten worden opgevuld.

De gedetailleerde lijst met data en cijfers die hedgefunds volgens de richtlijnen van IOSCO moeten opgeven bevat onder meer vermogen onder beheer, long- en shortexposure naar verschillende asset classes en derivaten, maar ook de geografische blootstellingen en de turnover ratio voor de verschillende beleggingscategorieën in een portefeuille. Maar er wordt ook dieper gekeken, naar leverage, liquiditeit, het gebruik van side pockets en clearing mechanismen. Ook wordt verwacht dat hegefunds laten zien welke methoden gebruikt worden om risico’s in kaart te brengen zoals stress tests.

Richtlijnen (nog) niet dwingend

Voorzitter van de commissie, Casey, is werkzaam bij de Amerikaanse toezichthouder SEC. in het Technical Committee dat de aanbevelingen heeft opgesteld, hebben achttien nationale toezichthouders plaatsgenomen, waaronder die van Frankrijk, Duitsland en Nederland. AFM’s Hans Hoogervorst is één van de beleidsbepalers van de Technical Committee van IOSCO. De richtlijnen die deze commissie afgeeft zijn niet dwingend.

Een woordvoerder van de AFM stelt dat IOSCO ‘richtlijnen uitzet’ en dat de participerende toezichthouders, waaronder de AFM, zich daar wel voor zullen inzetten en zich – voor zover mogelijk – voor zullen inzetten dat de richtlijnen worden nageleefd. Ook zullen ze worden aanbevolen bij instanties die wel verantwoordelijk zijn voor nationale regelgeving, zoals het Ministerie van Financiën.


De Redactie van IEX Profs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Het is mogelijk dat redactieleden posities hebben in een of meer van de genoemde fondsen. Klik hier voor een overzicht van hun beleggingen. Om te reageren op dit artikel, klik hier.

  

 


De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Het is mogelijk dat redactieleden posities hebben in een of meer van de genoemde fondsen. Klik hier voor een overzicht van hun beleggingen.

Reacties van lezers

Geen reacties gevonden.