ANALYSES RSS

Lelijke eendjes

Pieter Kort  |  16 jul 2010, 10:45

Hedgefunds hebben een imagoprobleem. De beste breinen van de hele beleggingswereld werken in de hedgefundindustrie en de resultaten van hedgefunds waren over de afgelopen drie en vijf jaar duidelijk beter dan die van aandelenfondsen. Maar toch zijn veel mensen onwillekeurig wat huiverig om te beleggen in deze fondsen.

Hedgefundbeheerders zijn de avonturiers van de beleggingswereld. In een tijd waarin risico vooral griezelig wordt gevonden is ieder fonds dat van de gebaande paden afwijkt al snel te avontuurlijk voor de gemiddelde belegger. Toch is dat vreemd, want hedgetechnieken zoals long/short-beleggen zijn ooit uitgevonden om risico’s te beperken.

Wie naar de resultaten van hedgefunds over de laatste jaren kijkt, ziet een grafiek die in vergelijking met de AEX- of de Dow Jones-index opvallend rustig beweegt. De gewogen hedgefundindex van researchbureau HFR laat zien dat hedgefunds over de laatste vijf jaar gemiddeld 5,8% rendement per jaar boekten. Beleggers in de AEX raakten in die periode per saldo geld kwijt.

Sprinkhaanfondsen

Hoewel veel beleggende instituten inmiddels hebben begrepen dat een allocatie in hedgefunds geen slechte keuze is, blijft de sector bij het grote publiek onderbelicht. Dat heeft diverse oorzaken. Misschien wel de belangrijkste is de enorme ondoorzichtigheid van de hedgefundwereld. In feite is de term ‘hedgefunds’ een verzamelnaam voor een volstrekt onvergelijkbaar scala van beleggingsfondsen.

Onder hetzelfde kopje tref je brave aandelenfondsen, wilde valutagokkers, computergestuurde vierkante millimeterbeleggers en overnamespeculanten aan. En dat maakt het er voor een doorsnee fondsbelegger niet eenvoudiger op om de braverikken van de thrillseekers te scheiden.

De private equity-fondsen die drie jaar geleden als ‘sprinkhaanfondsen’ in het nieuws kwamen worden tot de hedgefunds gerekend, maar in Nederland zijn ook diverse hedgefunds te vinden die niets anders doen dan beleggen in aandelen met consciëntieus afgedekte risico’s.

Zulke fondsen, die nauwelijks bekend zijn bij het grote publiek, staan in schril contrast tot de hedgefunds van Amerikaanse supersterren als George Soros (Quantum Fund), Steve Cohen (SAC Capital) en Jim Simons (Medallion Fund). In Amerika zijn de succesvolste hedgefundbeleggers grote namen, die ook navanant veel verdienen.

Verhit debat

In de lijst van honderd rijkste Amerikanen van zakenblad Forbes staan liefst tien hedgefundmanagers. De armste van die tien is goed voor een privé-vermogen van 3 miljard dollar. De rijkste, op nummer 15 in de lijst, staat voor 15 miljard dollar in de boeken. Helaas is de combinatie van topsalarissen en weinig transparantie niet een die op veel steun vanuit politiek en regelgeving kan rekenen.

Hedgefunds zijn dan ook in toenemende mate onderwerp van verhit debat, waarbij het meestal draait om meer toezicht en verscherpte regelgeving. Temidden van de schuldencrisis die het eurostelsel bijna de kop kostte vond het Europese parlement de tijd om uitgebreid te debatteren over de Alternative Investment Fund Managers Directive, hier beter bekend als de ‘hedgefundrichtlijn’.

Die richtlijn dicteert onder andere dat de beloning van beheerders afhankelijker wordt van het genomen risico en beperkt de toegang tot de Europese markt voor buitenlandse hedgefunds. Het is meer een statement van de politiek richting ‘de speculanten’ dan dat het echt een grote misstand aanpakt.

De meeste Europese hedgefunds hebben part nog deel gehad aan de kredietcrisis of aan de financiële uitwassen die daar de oorzaak van waren. Hooguit schrikt het de toch al niet in drommen toesnellende beleggers nog meer af.

Risicobeperking

Is beleggen in hedgefunds nu echt zo griezelig en ondoorzichtig? Het wereldje mag dan diffuus zijn, maar de fondsen zelf zijn dat lang niet altijd. Veel hedgestrategieën zijn gericht op risicobeperking en het creëren van absolute return, oftewel winst in stijgende èn dalende makten. Dat betekent dat ze doorgaans niet alleen maar long zitten in de aandelenmarkt, zoals gewone beleggingsfondsen, maar actief hun risico managen, bijvoorbeeld door er shortposities tegenover te zetten of optieconstructies op te zetten.

Dat is complexer dan recht-toe-recht-aan aandelenbeleggen, maar de meeste hedgefunds beperken zich meestal tot een specifieke strategie of aanpak, zodat beleggers die een bewuste keuze voor een bepaald fonds hebben gemaakt over het algemeen prima weten waar ze aan toe zijn. In grote lijnen kunnen hedgefunds alsvolgt worden ingedeeld:

  • Long/short-beleggen
    De oervorm van hedgebeleggen bestaat uit simultaan long en short beleggen in aandelen. Daarmee speculeert u vooral op de relatieve performance van aandeel A (long) ten opzichte van aandeel B (short) en niet zozeer op de bewegingen van de markt als geheel. Long/short-fondsen bestaan in marktneutrale variant (evenveel long als short), in long bias-variant (meer long dan short) en in short bias- variant (vice versa).
  • Macrofondsen
    Om ze gokfondsen te noemen zou deze fondsen tekort doen, maar in zekere zin is dat wel wat ze doen: met relatief veel – en vaak geleend – geld inzetten op grote bewegingen op de internationale kapitaalmarkten. Dat kunnen de rente- en valutamarkten zijn, maar ook grondstoffen en aandelen. Veel van de beroemde Amerikaanse hedgefunds zijn macrofondsen, zoals bijvoorbeeld het Quantum Fund van Soros.
  • Event driven/Special situations
    Deze fondsen zijn vooral bezig met het speuren naar aandelen – en af en toe andere instrumenten – waar zich een bijzondere situatie voordoet of zou kunnen voordoen. Dat kan zich uiten in het opkopen van bedrijven met grote financiële problemen – distressed securities – of het speculeren op fusies en overnames. In feite vallen de sprinkhaanfondsen ook onder deze categorie. Deze fondsen zoeken verborgen waarde in specifieke aandelen, waar vervolgens met veel geweld positie in wordt genomen.
  • Arbitragefondsen
    De vierkante-millimeterbeleggers van hedgefundland. Arbitrage betekent profiteren van minieme discrepanties in de prijsvorming op de markt en dat is precies wat deze fondsen doen, vaak gesteund door imposante IT-infrastructuur. Om geld te verdienen aan kleine bewegingen wordt er vaak met veel geleend geld belegd. Daar staat tegenover dat het risico van de posities doorgaans laag is. Tenzij een kleine discrepantie plots groot wordt, zoals het miljarden dollars grote arbitragefonds Long term Capital Markets eind jaren negentig ondervond, toen het luidruchtig implodeerde.
  • Commodity Trading Advisor (CTA)
    De fondsen bespelen een beperkt aantal onderliggende waarden – meestal commodities, zoals de naam al suggereert, maar valuta en/ of indices komen ook voor – op basis van technische en kwantitatieve modellen. Vaak zijn deze fondsen sterk trendvolgend: als een onderliggende waarde een sterke op- of neerwaartse trend laat zien, laten ze de beste prestaties zien.

Ingewikkelder

Op die manier opgedeeld is het hedgefunduniversum al een stuk overzichtelijker. Helaas maken de fondsenhuizen het zelf af en toe juist weer ingewikkelder door de verschillende strategieën weer bij elkaar op een hoop te gooien en dat pakketje aan te bieden onder het kopje ‘multi-strategy’ of ‘fund-of-funds’.

De eerste term is meestal voorbehouden aan een constructie die meerdere strategieën binnen één fonds – uitgevoerd door één fondsbeheerder – verenigt. Van een fund-of- funds is sprake als een fonds zelf in meerdere verschillende hedgefunds belegt. Dat hoeven niet altijd verschuillende strategieën te zijn, maar doorgaans is dat wel het geval, omdat juist de spreiding van risico’s een van de unique selling points van zo’n fonds is.

Om het nog verwarrender te maken duikt ook de titel ‘multi- manager’ op in beleggingsfondsen. Omdat de term fund-of-funds al snel (en terecht) de associatie oproept van dubbele beheerskosten, wordt de minder verdachte term multi-manager vaker van stal gehaald om toch vooral de geneugten van meerdere topbeleggers binnen één fonds te benadrukken.

Alle 25 Hollands

Samen met fondshuis Finles heeft IEX begin 2009 een nieuwe maatstaf voor het wel en wee van de Nederlandse hedgefundsector geïntroduceerd: de Finles/IEX Hollandse Hedgefund Index. IEXProfs- columnist Mark Baak, van Finles, stelde de index samen. De berekening wordt iedere maand uitgevoerd door het onafhankelijke adminstratiekantoor Circle Partners.

In de index worden alle Nederlandse hedgefunds opgenomen die aan de toelatingscriteria voldoen. Belangijkste criterium is dat een fonds long- en shortposities kan innemen en dat ook daadwerkelijk doet.

Daarnaast komen er alleen fondsen in de index die open zijn voor in- en uitstappers. Verder moet de fondsmanager de Nederlandse nationaliteit hebben of het fonds moet vanuit Nederland beheerd worden. Aan het begin van iedere maand wordt de weging van alle fondsen gelijk getrokken. Fondsen kunnen alleen toegevoegd worden na toestemming van de beheerder van het fonds. Sinds de start op 1 januari 2009 is de index tot 1 mei 2010 met 12,4% ge stegen. Dat staat gelijk aan een rendement van 9,1% op jaarbasis.

De AEX deed het in diezelfde tijd aanmerkelijk beter, maar het beginpunt van de index is dan ook gekozen kort voor de diepste bodem van aandelenindex, die daarna een sterk herstel heeft laten zien. Pas in het risicoprofiel komt het bijzondere karakter van hedgefunds goed tot uiting. Het risico van de Hedgefund Index is met 4,7 slechts een kwart van dat van de AEX. Als de Finles/IEX Hollandse Hedgefund Index één ding laat zien, dan is het dat hedgefunds in opgaande markten misschien niet altijd de beurs bijbenen, maar dat compenseren ze met een aanmerkelijk beter risicoprofiel.

Overigens heeft de Finles/IEX Hollandse Hedgefund Index een investable zusje gekregen in de vorm van de Hollandse Hedgefund Tracker, een fund of funds, opgebouwd uit 25 Nederlandse hedgefunds. Lees verder

 

Dit artikel is eerder verschenen in de IEX Beleggingsgids Zomer 2010.


Pieter Kort is hoofdredacteur van IEX/Debeurs.nl. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Klik hier voor een overzicht van de beleggingen van de IEX redactie.

print dit artikel

REACTIES VAN LEZERS

Geen reacties gevonden.
MEEST GELEZEN
 
ROBECO NIEUWS
12 aug In de schaduw van BRIC
12 aug Het BP dilemma
26 jul
Cornelissen: Hoe verder met Euroland?
Bekijk video meer button
Rabo Vastgoedgroep zoekt een Administrateur Rabo Vastgoedgroep
Credit Risk Collection Specialist M / F (German speaking) Robert Half International
Accounts Receivable Specialist Accountemps
Meer vacatures
2009 IEX Profs Adverteren   Contact   Privacy   Disclaimer