Meer analyses

IEX Fonds 40: Alle 40 raak

Wie zichzelf niet tot de categorie prijsschutters rekent, kan maar beter met hagel schieten. Maar een blik op de cijfers over het eerste kwartaal levert een frappant plaatje op. Het beleid van centrale banken om de rente laag te houden zorgt er voor dat alles wat beweegt omhoog beweegt. Binnen de IEX Fonds 40 lieten niet alleen alle vijf subindices een positief rendement zien in de eerste drie maanden van 2010, maar alle 40 fondsen notereren per 31 maart frisfruitig in het groen. De index zelf sloot Q1 af met een rendement van +6,21%.

Maart was een prima maand, met een rendement van +5,90% voor de IEX Fonds 40, waarbij de aandelenfondsen het hardst stegen (+7,83%), vastgoed goed meeging omhoog (+7,00%), maar ook de themafondsen lekker draaiden (+5,73%). Alleen de obligatiefondsen, die het tot maart het beste deden, namen iets gas terug (+2,82%) terwijl de geldmarktfondsen deden wat ze moeten doen (+0,07%). De rendementen per subindex zien er na het het eerste kwartaal nu als volgt uit:

Rendement deelindices
Q1
Aandelenfondsen (16 van de 40)
+7,01%
Vastgoedtfondsen (6 van de 40)
+6,78%
Obligatiefondsen (8 van de 40)
+6,46%
Themafondsen (8 van de 40)
+5,43%
 Geldmarktfondsen (8 van de 40)
+0,24%

Alle 40 fondsen noteerden zowel in de maand maart als over het eerste kwartaal in de plus. Azië, grondstoffen en emerging market debt blijven net als in 2009 de individuele koplopers. Risico blijkt nog altijd erg in trek bij beleggers, die daarmee speculeren op een rente die voorlopig nog lang laag blijft - geheel in lijn met recente uitspraken van de Federal Reserve. De beste fondsen binnen de IEX Fonds 40 in maart 2010:

Individuele fondsen
Maart
Blackrock GF World Mining
12,69%
BNP Paribas OBAM
12,09%
JPMorgan Global Natural Resources
+11,14%
SNS Nederland Aandelenfonds
+9,76%
Fidelity Funds ASEAN
+9,61%

Beter dan de wereldindex

Ondanks dat de markt over de hele linie omhoog beweegt kunnen de onderlinge verschillen flink oplopen, op kwartaalbasis van +0,17% tot en met +12,37%. Het wachten is op het moment dat het peloton uit elkaar geslagen wordt en niet meer - zoals de afgelopen twee, drie jaar - zij aan zij omlaag en omhoog beweegt. Dan is spreiding plotseling weer van grote waarde en zal ook de verdeling over de asset classes in de index zich moeten uitbetalen.

Top-10
Categorie
Q1
Aandelen Azië
12,37%
Obligaties Wereldwijd
12,26%
JPMorgan Global Natural Resources
Thema Grondstoffen
11,64%
Blackrock GF World Mining
Thema Edelmetalen
10,74%
Aandelen Opkomende Landen
10,50%
Aandelen Noord-Amerika
10,01%
Aandelen Wereldwijd
9,92%
Obligaties Opkomende Landen
9,69%
Aandelen Europa Smallcaps
9,08%
Aandelen noord-Amerika
8,95%
Klik op een fonds om naar het
fondsprofiel te gaan
Bron: Lipper FMI
per 31-03-2010
rendement in euro's

Tot die tijd toont de IEX Fonds 40 (oranje lijn) vooral zijn kracht door meer dan mee te stijgen met de wereldindex MSCI World (blauwe lijn).

De IEX Fonds 40 (weer de oranje lijn) laat verder ook de JP Morgan Top Fund Rotator (blauw) ver achter zich - een verzameling van tien (roterende) topfondsen die JP Morgan uit het assortiment van fondsensupermarkt SNS Fundcoach pikt.

* De rendementen in de tabel wijken (voor een deel) af van de rendementen op de overzichtspagina van de IEX Fonds 40. In de tabel zijn alle rendementen van fondsen in buitenlandse valuta (USD, NOK) omgerekend naar euro's. Op de overzichtspagina staan de rendementen in lokale valuta.

 


Peter van Kleef is financieel journalist en redacteur bij IEX.nl. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Klik hier voor een overzicht van Van Kleefs actuele beleggingen. Uw reactie is welkom op peter@iex.nl

  

 


Peter van Kleef is financieel journalist en redacteur bij IEX.nl. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Klik hier voor een overzicht van Van Kleefs actuele beleggingen. Uw reactie is welkom op peter@iex.nl

Reacties van lezers

Geen reacties gevonden.
donderdag 8 april 2010 15:29
quote:
Peter van Kleef schreef:

Het wachten is op het moment dat het peloton uit elkaar geslagen wordt en niet meer - zoals de afgelopen twee, drie jaar - zij aan zij omlaag en omhoog beweegt. Dan is spreiding plotseling weer van grote waarde en zal ook de verdeling over de asset classes in de index zich moeten uitbetalen


Hele wijze woorden:-) De correlatie tussen de diverse fondsen in de IEX Fonds 40 is vrij hoog. Het zou goed zijn om voor elke deelindex een benchmark te hebben zodat je kunt zien dat deel van de portefeuille met de benchmark kan meekomen.

Rendement 1e kwartaal 2010:

iShares MSCI World +8,6%
OHRA Onroerend Goed Fonds +10,3%

Een prima benchmark voor de onroerend goed deelindex zou de Lyxor ETF MSCI World Real Estate index kunnen zijn.

Op zich heeft de IEX Fonds 40 het goed gedaan in het 1e kwartaal van 2010. Dat geldt eigenlijk voor alle mixfondsen die een hoog aandelengehalte hebben:

Robeco Growth Mix +6,9%
Robeco Dynamic Mix +8,5%

Een topper onder de mixfondsen, CARMIGNAC PATRIMOINE A komt slechts tot +2,0%. Vanaf 1 januari 2009 heeft de IEX Fonds 40 aanzienlijk beter gescoord dan het laatstgenoemde fonds dat van 1 januari 2009 t/m 31 maart 2010 tot +19,7% komt. Het nemen van risico wordt nu weer beloond.
donderdag 8 april 2010 00:00
Je zegt: "De correlatie tussen de diverse fondsen in de IEX Fonds 40 is vrij hoog."

De vraag is nu of dat aan de fondsen ligt - ik denk dat het aan de markt ligt, meer precies aan het ruime monetaire beleid van de centrale bankiers - waardoor alles hand in hand omhoog gaat. Het diversificatievoordeel van spreiding komt daardoor niet tot zijn recht.

P.
donderdag 8 april 2010 16:45
quote:
Peter van Kleef schreef:

De vraag is nu of dat aan de fondsen ligt - ik denk dat het aan de markt ligt, meer precies aan het ruime monetaire beleid van de centrale bankiers - waardoor alls hand in hand omhoog gaat. het divsersificatievoordeel van spreiding komt daardoor niet tot zijn recht.


Het aanbrengen van diversificatie is gigantisch moeilijk, merk ik. Jij hebt als startdatum 1 januari 2009. Ik heb nu 7 modelportefeuilles die als startdatum 1 januari 2008 hebben. Een jaar als 2008 maakt heel veel duidelijk wat risico betreft en welke fondsen risicovol zijn. Zo'n 80 à 90% van de fondsen waarin IEX Fonds 40 belegt, is behoorlijk risicovol, al zullen we een herhaling van 2008 op korte termijn waarschijnlijk niet zo gauw weer meemaken.

Voor mijn portefeuille opbouw hou ik dezelfde indeling aan als het ABP, d.w.z. obligaties, aandelen en alternatieve beleggingen. Onder alternatieve beleggingen vallen vastgoed, commodities en private equity in mijn portefeuille.

Persoonlijk ben ik heel goed te spreken over de samenstelling van mijn aandelenmodelportefeuille die vanaf 1 januari 2009 65,2% is gestegen tegenover de iShares MSCI World tracker 39,1%.

Het alternatieve deel van mijn portefeuille is uiterst volatiel, maar kan de wereldindex ook prima bijhouden met +47,99%

Of spreiden over risicovolle asset categoriën zin heeft, weet ik niet. De tijd dat bepaalde asset categoriën het goed deden in een bepaald deel van de cyclus kijkt voorbij te zijn. Alles stijgt od alles daalt. Waardefondsen zouden het nu (aanzienlijk) beter moeten doen dan groeifondsen. Dat is niet het geval. Daarom bestaat mijn portefeuille voor zo'n 30% uit minder risicovolle fondsen.

Sinds kort heb ik mijn echte portefeuille ook zo ingedeeld: 40% obligaties, 45% aandelen en 15% alternatief. Naast 10 beleggingsfondsen heb ik 1 tracker in portefeuille.
donderdag 8 april 2010 16:58
Rendement YTD van de fondsen die ik in portefeuille heb:

ING Hoog Dividend Obligatie Fonds +5,3%
ING First Class Obligatie Fonds +3,3%
ING Global Obligatie Fonds +7,6%

ING Hoog Dividend Aandelen Fonds +11,0%
ING Global Opportunities +10,6%
SNS Opkomende Landen Fonds +12,6%
Delta Deelnemingen Fonds +9,9%
Delta Lloyd European Deelnemingen Fonds +7,6%

OHRA Onroerend Goed Fonds +11,4%
Robeco Commodities +0,7%
SGAM ETF Private Equity LPX 50 +20,8%
donderdag 8 april 2010 17:25
quote:
Global Selection schreef:

Rendement YTD van de fondsen die ik in portefeuille heb:

ING Hoog Dividend Obligatie Fonds +5,3%
ING First Class Obligatie Fonds +3,3%
ING Global Obligatie Fonds +7,6%

ING Hoog Dividend Aandelen Fonds +11,0%
ING Global Opportunities +10,6%
SNS Opkomende Landen Fonds +12,6%
Delta Deelnemingen Fonds +9,9%
Delta Lloyd European Deelnemingen Fonds +7,6%

OHRA Onroerend Goed Fonds +11,4%
Robeco Commodities +0,7%
SGAM ETF Private Equity LPX 50 +20,8%


Dat is gemiddeld minder dan een simpele IShares World tracker.

Groet.
donderdag 8 april 2010 18:27
quote:
Hirsch schreef:

Dat is gemiddeld minder dan een simpele IShares World tracker.


Dat hangt van de termijn af. Op de korte termijn wel, maar op lange termijn niet. Vanaf 1 januari 2008 scoort deze portefeuille 16,6% beter dan een simpele iShares World tracker. Vanaf ultimo 2005 scoort een vergelijkbare portefeuille ruim 36% beter dan een simpele iShares World tracker.

Zoals U weet kunnen koersen stijgen, maar ook dalen en bij een dalende beurs doet een simpele iShares World tracker het aanzienlijk slechter.

Waarschijnlijk bedoelt U dat YTD de simpele iShares World tracker beter scoort dan deze portefeuille. Een genuanceerde uitspraak maakt meer duidelijk dan Uw simpele oneliner.

Dr. Hoe

Hoe saaier, hoe hoger rendement

13 jan - Dr. Hoe

Dr Hoe: op lange termijn renderen de minst volatiele aandelen veel beter dan de meest volatiele aandelen.