ANALYSES RSS

Back to basics? Welnee

Pieter Kort  |  19 nov 2009, 12:30  |  Reacties 1

De geldstroom richting beleggingsfondsen is in 2009 weer flink toegenomen, stelt een tevreden Jamie Broderick, hoofd Europa van J.P. Morgan Asset Management. "Vorig jaar zei iedereen - mijzelf incluis - dat de fondsenindustrie helemaal back to basics zou gaan. Ik heb mijn mening moeten bijstellen."

Sterker, zegt Broderick, de cijfers laten zien dat beleggers weer volop risico aan het nemen zijn en dat de vraag naar nieuwe, innovatieve producten alleen maar groeit. "Vooral de professionale beleggers zijn aan het re-risken," zegt hij, "en dat gaat in een rap tempo. De overall inflow zit op een gezond niveau, vergelijkbaar met dat van 2006 ongeveer. En de groei zit hem nu met name in hoge beta-categorieën, dus beleggers willen graag weer marktexposure hebben."

Broderick pakt er een opvallende statistiek bij: gemeten naar de inflows per categorie in de zomermaanden van dit jaar, staat de categorie Emerging Markets op een ongekend hoge tweede plaats, met 15,2 miljard dollar netto instroom in Europa. Alleen de op zich al zeer grote categorie Vastrentend Europa kreeg er met ruim 21 miljard dollar meer geld bij.

Niet alleen is de risicobereidheid een jaar na het dieptepunt van de financiële crisis opvallend hoog, ook de financiële innovatie - die zoveel toezichthouders een doorn in het oog is - gaat volop voort. Broderick: "Het aantal hedge funds in een Ucits-verpakking groeit sterker dan de hele fondsenmarkt in Europa." Daarbij, zegt hij, is het simpeler maken van beleggingsproducten niet altijd de gewenste oplossing.

"Het is de paradox van de back-to-basics-beweging. Beleggers willen vooral producten die zekere uitkomsten bieden en transparant zijn in hoe ze zullen gaan presteren. Die zijn over het algemeen het moeilijkst om te maken. Denk aan garantieproducten, of lifecycle-fondsen. Het zijn fondsen die gericht zijn op een eindresultaat, maar dat kun je alleen realiseren dor ze te structureren."

Iets wat de komende tijd wel zal afnemen volgens de Europese topman is het enorm versnipperde aanbod in Europa. "In Europa zijn 36.000 fondsen op de markt. In Amerika maar 8.000, terwijl hun markt in omvang groter is. Met zoveel fondsen is de gemiddelde omvang per fonds klein en zijn de kosten dus relatief hoog. Kosten zijn een heel belangrijke factor en onze industrie zal er beter op worden als we minder fondsen hebben. We zullen de komende tijd veel meer consolidatie gaan zien."


Pieter Kort is hoofdredacteur van IEX/Debeurs.nl. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Klik hier voor een overzicht van de beleggingen van de IEX redactie.

print dit artikel

REACTIES VAN LEZERS

donderdag 19 november 2009 14:12
Goed geinformeerde beleggers zijn van cash weer bezig om hun portfeuille op te bouwen en ruim 23% in EM & Azie is mogelijk wat aggressiever, maar komt met name tot stand door onderweging van de VS. Binnen een MSCI world GDP weighted is dit voor EM/Azie zelfs neutraal. Omdat er geen cijfers bestaan hoeveel dezelfde groep van beleggers tegelijkertijd ook in individuele obligaties belegd hebben en Europe fixed income waarschijnlijk ook corporates bevat (want deze categorie en high yield mis ik kompleet) vraag ik me af of dit allemaal zo wild is, zeker ook omdat door het voortschrijdend inzicht bij adviseurs men wel 2 maal nadenkt voordat men de klant volstopt met hoog risiko
2009 IEX Profs Adverteren   Contact   Privacy   Disclaimer