Doet u maar een 60/40-portefeuille met een likje goud Voeg wat goud toe aan een klassieke 60/40-portefeuille en het rendement stijgt terwijl de risico's dalen. 6 oktober 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie Tot voor kort werd een portefeuillemix van 60% aandelen en 40% obligaties als ideaal gezien. Aandelen leveren het rendement. Oboligaties zorgen voor de stabiliteit. Obligaties willen het meestal goed doen als aandelen onderuit gaan. Per saldo doet deze portefeuille het al decennia uitstekend met in de VS een gemiddeld rendement van 8.54% tussen 1971 en 2024. Maar Wesley Gray van Alpha Architect denkt dat het nog beter kan als er een snufje goud wordt toegevoegd. Op het eerste gezicht levert goud eigenlijk te weinig op. Het gemiddelde rendement komt van 1971 tot en met 2024 uit op een op zich niet onaardig gemiddelde van 7,35%, maar dat is wel minder dan de 60/40-portefeuille. Goud heeft bovendien als nadeel dat het lange periodes kent van zwakke rendementen. Maar bij nader inzien, schuilt in dat cyclische karakter ook een groot voordeel. De correlatie met aandelen ligt over de hele periode 1971-2024 weliswaar dichtbij nul, maar het unieke van goud is dat het zeer goede prestaties levert tijdens aandelencorrecties, dollarzwaktes en inflatiepieken. Het is dus een goede hedge. 60/40/20 Gray laat zien wat een portefeuille oplevert van 60% aandelen, 40% obligaties en 20% goud-futures met de portefeuille als onderpand. Het rendement loopt dan op van gemiddeld 8,54% naar 9,43%. De gemiddelde volatiliteit verandert niet veel met 10% versus 10,8%. Het maximale verlies over de periode daalt tenslotte van 30% naar 26,5%. Zonder hefboom met bijvoorbeeld een verhouding 50/30/20 komt het rendement lager uit, maar het voordeel van het lagere risico blijft wel behouden. De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. . Deel via:
Assetallocatie 13 nov "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken" Christoph Berger van Allianz Global Investors heeft voor 2026 grote verwachtingen van Europese aandelen. Relatief lage waarderingen, een cyclisch economisch herstel, een accommoderend monetair beleid, fiscale stimulansen en een versnelling van de winstgroei moeten Europese aandelen volgens Berger vleugels kunnen geven.
Assetallocatie 11 nov Verdere verzwakking dollar biedt kansen Tim Murray van T. Rowe Price rekent erop dat de dollar verder zal dalen. Dat is volgens hem vooral gunstig voor obligaties van buiten de VS en dan met name die uit opkomende markten in lokale valuta.
Assetallocatie 11 nov BlackRock rekent op enorme groei Europese private markten De Europese private markten zullen tot 2030 doorgroeien tot meer dan €5000 miljard aan beheerd vermogen. Dat verwacht BlackRock. "Daarmee behoort Europa tot de snelst groeiende regio’s binnen deze beleggingscategorie."
Assetallocatie 11 nov De verrassende comeback van Goldilocks in de obligatiemarkt 2025 is tot nu toe een Goldilocks-jaar voor de wereldwijde obligatiemarkt. De combinatie van dalende rente en afnemende risicopremies leidt tot opvallend goede rendementen in grote delen van de vastrentende markt, constateert obligatiestrateeg Benoit Anne van MFS. De Europese markt vaart een andere koers.
Assetallocatie 05 nov Volg de trend en vermijd valkuilen Fondsbeheerder en financieel blogger Ben Carlson bespreekt een vrij simpele maar effectieve methode van collega Meb Faber om aandelenvolatiliteit te vermijden.
Assetallocatie 03 nov "Correctierisico is reëel" Volgens Gerard Moerman, hoofd Liquid Assets bij Aegon AM, is er wel wat voor te zeggen om winst te nemen op een deel van de aandelenportefeuille en met het geld staatsobligaties in te slaan. "Staatsobligaties zijn in mijn ogen momenteel de goedkoopste asset class."