hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  De omgekeerde rentecurve is terug

De omgekeerde rentecurve is terug

In de VS is de lange rente weer onder de korte gezakt. Dat duidt op een verhoogd risico van recessie.

3 maart 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Het is een economisch basisprincipes. Als de Amerikaanse korte rente hoger is dan de lange dan is dat vaak een voorbode van een recessie. De laatste keer dat dit het geval was - 2,5 jaar geleden - ging deze vlieger niet op, maar dat wil niet zeggen dat deze wetmatigheid plotseling waardeloos is.

De Federal Reserve hecht er in ieder geval veel waarde aan. De lokale Fed van New York vindt het zelfs zo'n betrouwbare indicator dat zij maandelijks updates geeft over de relatie, samen met procentuele kansen op een recessie in de komende 12 maanden.

Drie maanden en tien jaar

Sommige analisten kijken voor het recessierisico vooral naar de relatie tussen de 2-jaarsrente en de 10-jaarsrente. De Fed geeft de voorkeur aan de verhouding tussen de 3-maandsrente en 10-jaarsrente, omdat de 3-maandsrente sterker reageert op monetaire beleidsveranderingen. 

Normaalgesproken – als er geen recessie dreigt – is de lange rente hoger dan de korte, maar vorige week is dit beeld omgeslagen. De korte rente ligt nu rond de 4,3%, de lange rond 4,2%. In vaktermen heet dit een omgekeerde rentecurve of inverse yield-curve.

Inverse yield-curve

De reden waarom dit geassocieerd wordt met een recessie is omdat een lage korte rente een indicatie geeft over wat de Fed gaat doen om de economie een boost te geven. De lange rente wordt verder bepaald door de inflatieverwachting.

Marktpartijen houden nu rekening met minstens een half procentpunt aan renteverlagingen dit jaar door de Fed.

“Het is nog niet duidelijk of de omgekeerde rentecurve een kwestie van ruis is, of dat het een signaal is dat we een meer uitgesproken vertraging van de economische activiteit gaan zien”, zegt econoom Joseph Brusuelas van RSM tegenover de financiële nieuwszender CNBC. Het hangt ook af van of de ambitieuze beleidsagenda van Donald Trump zich zal vertalen in meer groei, of juist niet.

Trump

Aanvankelijk hadden beleggers het idee dat Trump 2.0 de groei (en inflatie) zou stimuleren met lagere belastingen en blijvend hoge uitgaven, maar de laatste weken komen er steeds meer twijfels boven.

Aan de lange rente is dat goed te zien. Die liep eerst sterk op tot 4,8%, om vervolgens weer terug te zakken tot het huidige niveau van 4,2%. Volgens Tom Porcelli van PGIM Fixed Income heeft dit ook te maken met onzekerheid over het effect van Amerikaanse importtarieven.

Handelsoorlogen kunnen enerzijds een negatief effect hebben op de groei, anderzijds kan het de inflatieverwachtingen aanjagen. Interessant in dit opzicht is dat de 30-jaarsrente met 4,48% een stuk hoger ligt dan de 10-jaarsrente, wat duidt op hoge inflatieverwachtingen voor de lange termijn.

Volgens de maandelijkse peiling van de University of Michigan is de inflatieverwachting voor de komende vijf jaar zelfs het hoogst sinds 1995.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 08:00 Donkere wolken pakken zich samen boven EU
  • 16 jun Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting
  • 13 jun Trump loves Tesla, maar van Jerome Powell houdt hij nog steeds niet
  • 09 mei Geen witte rook uit de Fed-schoorsteen
  • 13 mei Waarom is de dollar zo verzwakt?

Nieuws van onze partners label connect

  1. 08:00
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  2. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
  3. 09 jul
    Lang leve de Europese financiële revolutie
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 3 maart 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Dit jaar beter dan aandelen
  2. Donkere wolken pakken zich samen boven EU
  3. Must read: kopertarieven hebben meer impact
  4. "Alles ontwrichtende Amerikaanse schuldencrisis ligt op de loer"
  5. Must read: tijd voor een herschikking van de portefeuille
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Must Read 10 jul

    Must read: tijd voor een herschikking van de portefeuille
  2. Must Read 09 jul

    Must read: durf te pieken
  3. Must Read 10:00

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen

Assetallocatie

  • label connect

    Assetallocatie 08:00

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

    In een tijd van verhoogde marktonzekerheid kan een portefeuille volgens Ryan Reardon van State Street SPDR ETF’s wel wat extra weerbaarheid gebruiken. Dividend Aristocrats bieden volgens hem een stabiel inkomen, handelen tegen aantrekkelijke waarderingen en doen het tijdens moeilijke marktomstandigheden beter dan de brede markt.

  • label connect

    Assetallocatie 09 jul

    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro

    In de zeer volatiele eerste helft van het jaar heeft Super Global Services SA haar groei voortgezet. Het bedrijf structureert voor bestaande en nieuwe klanten een breed scala aan beleggingsstrategieën, van multi-asset AMC's tot crypto-investeringen.

  • Assetallocatie 08 jul

    Fidelity International zoekt het vooral in de opkomende markten

    Fidelity International twijfelt aan de safe haven-status van de dollar en Treasuries. Bij aandelen en obligaties verwacht de vermogensbeheerder dat de verschuiving doorgaat van de VS naar andere delen van de wereld, en dan met name in de richting van de opkomende markten.

  • Assetallocatie 03 jul

    De duidelijke beleggingsvoorkeuren van Nuveen

    Beursgenoteerd vastgoed, municipal bonds, private credit en de Magnificent Seven behoren tot de favoriete beleggingen van vermogensbeheerder Nuveen voor de tweede helft van het jaar (en daarna).

  • label connect

    Assetallocatie 02 jul

    "Terugkeer van kapitaal voedt rally EMD in lokale valuta"

    Obligaties uit opkomende markten (EM) in lokale valuta presteerden ook in de afgelopen maand beter dan de meeste andere vastrentende beleggingscategorieën. Dankzij een terugkerende kapitaalinstroom, sterke fundamentals en aantrekkelijke reële rentes kan de rally doorgaan, schrijft Giulia Pellegrini, Lead Portfolio Manager Emerging Market Debt bij Allianz Global Investors.

  • Opinie 02 jul

    Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

    De Amerikaanse obligatiemarkt heeft zich helemaal hersteld van een zware dip in april en mei toen ceo Jamie Dimon van JP Morgan waarschuwde voor een "bond market crack". Maar er zijn economen die vrezen voor nieuwe grote barsten.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group