hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Werknemers worden te weinig gewaardeerd

Werknemers worden te weinig gewaardeerd

Bedrijven die hun werknemers waarderen, genereren volgens financieel blogger Joachim Klement de meeste aandeelhouderswaarde. Helaas blijkt de realiteit anders. Werknemers zijn eerder een vervelende kostenpost dan de winstgevende factor.

5 augustus 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Als de arbeidsmarkt krap is, zijn bedrijven nog aardig voor hun werknemers, maar zodra het iets minder gaat, verdwijnt die liefde als sneeuw voor de zon. Dan zijn werknemers vervangbaar en draait alles alleen nog om de klant. 

Dat schrijft Joachim Klement in zijn laatste blog met de provocerende titel Businesses don’t care about their employees.

Belang werknemer wordt onderschat

Klement is hier geërgd over omdat goede werknemers bijna altijd de basis voor succes zijn. Dat geldt helemaal in kennisindustrieën, waar de kwaliteit van producten en diensten wordt bepaald door het vakmanschap van de mensen die ze ontwikkelen en verkopen.

Klement geeft het voorbeeld van Apple en Singapore Airlines, twee kwalitatieve topbedrijven die zonder hun uitstekende werknemers nooit zulke goede producten en dienstverlening zouden kunnen bieden.

“Provocerend zou je kunnen zeggen dat als je een bedrijf hebt met geweldige werknemers, dan hoef je je geen zorgen te maken over je klanten. Die komen vanzelf naar je toe en blijven trouw.”

Onderzoek bewijst het

Dat de realiteit een andere is, blijkt uit de presentatie van bedrijfsresultaten. Onderzoek uit de VS wijst uit dat tussen 2010 en 2021 bij 6000 bedrijfspresentaties consumenten zes tot tien keer vaker aan bod kwamen dan werknemers. 

Als er nog wat dieper in de cijfers wordt gedoken, blijkt er bovendien een verschil te zijn tussen de analyse van bedrijven als het goed gaat en slecht.

Als er een mooie groei van de omzet te vermelden is en de winsten stijgen dan worden werknemers ongeveer 10% minder vaak genoemd als oorzaak dan klanten. Als het daarentegen slecht gaat en een bedrijf belandt in de rode cijfers dan draait dit beeld om en worden werknemers vaak als schuldigen aangewezen.

“Vooral in de pandemiejaren 2020 en 2021 was dat goed te zien”, zegt Klement.

“De analyse van bedrijfsresultaten laat duidelijk zien dat het management meestal niet praat over werknemers als bron van groei of als aanwinst voor het bedrijf. Maar ze hebben het wel vaak over werknemers als reden voor risico's die beperkt moeten worden. Een nadere analyse toont verder aan dat leidinggevenden de neiging hebben om hun werknemers te loven als de arbeidsmarkt krap is en ze het moeilijk hebben om gekwalificeerde werknemers te vinden. Wanneer de arbeidsmarkt daarentegen normaal is of de economie in een recessie zit, dan malen werkgevers niet om hun werknemers. Ze gaan er vanuit dat als een goede werknemer vertrekt, ze er een net zo goede voor in de plaats kunnen halen.”

Kortzichtig

Klement concludeert dat bedrijven veelal kortzichtig zijn. “Voor het succes van een bedrijf op de lange termijn zijn werknemers minstens zo belangrijk als de klanten, zo niet belangrijker. Dus tegen bestuurders zeg ik dit: "Stop met zeuren dat werknemers je grootste troef zijn, terwijl je niets doet om dit waar te maken. Daden zeggen meer dan woorden.”

Klement ziet ook een belangrijke les voor beleggers. Bedrijven die hun werknemers goed behandelen (in goede en in slechte tijden), leveren op de lange termijn de gemiddeld hoogste rendementen op.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 08:00 “ESG-beleggen is nu juist belangrijker dan ooit”
  • 03 dec Pas op voor volatiliteit
  • 04 dec Dr. Doom is verrassend positief over de VS
  • 05 dec Een succesvolle long-short strategie
  • 08:00 Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
  2. 18 nov
    "Vooruitzichten voor aandelen blijven onverminderd positief"
  3. 13 nov
    "Europese aandelen kunnen in 2026 inhaalslag maken"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 5 augustus 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet
  2. Must read: Azië krijgt IPO-boom
  3. Een succesvolle long-short strategie
  4. Must read: De drie grote problemen van China
  5. Dr. Doom is verrassend positief over de VS
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  3. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  4. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  5. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even

Meest gelezen

  1. Must Read 04 dec

    Must read: De drie grote problemen van China
  2. Must Read 02 dec

    Must read: De opvolger van Fed-voorzitter Jerome Powell is bekend
  3. 01 dec

    Must read: Italië is niet langer het zorgenkind van Europa

Assetallocatie

  • Opinie 08:00

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet

    Een van de opvallendste voorspellingen van Aegon AM voor 2026 is dat de Amerikaanse economie slechts kort afkoelt om vervolgens met volle kracht op weg te gaan naar 2027.Wat betekent dit voor obligaties?

  • Assetallocatie 03 dec

    Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

    Capital Group ziet de economische groei in de VS en in Europa in 2026 dichter bij elkaar komen, terwijl het rentebeleid juist uiteenloopt. Wat betekent dat voor de obligatievoorkeuren van de Amerikaanse vermogensbeheerder?

  • Assetallocatie 02 dec

    Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken

    Fidelity International verwacht dat risicovolle activa het in 2026 weer goed zullen doen. Het grote vraagteken is hoe de VS omgaat met een stug hoge inflatie, terwijl de economische groei afneemt.

  • Assetallocatie 01 dec

    “Wij leven in een nieuwe tijd”

    Wat kunnen beleggers in 2026 verwachten? Beleggingsexperts en de hoofdeconoom van Candriam keken tijdens de recente mediadagen van deze Europese vermogensbeheerder in Brussel alvast vooruit. Lang verhaal kort: pas op met bedrijfsobligaties, dollar verzwakt verder, tech blijft de baas.

  • Assetallocatie 27 nov

    "Buiten Amerikaanse tech zijn er betere kansen te vinden"

    Ja, ook in 2026 blijft AI waarschijnlijk een belangrijk thema, maar de beste kansen ziet Vanguard bij kredietwaardige Amerikaanse obligaties, Amerikaanse waarde-aandelen en aandelen uit ontwikkelde markten buiten de VS. "Diversificatie, discipline en een duidelijk inzicht in risico zijn belangrijker dan ooit", benadrukt de vermogensbeheerder in zijn outlook.

  • Assetallocatie 25 nov

    MFS: Risico’s stijgen in obligatiemarkten

    De risico’s in de obligatiemarkt zijn toegenomen, maar blijven vooralsnog beheersbaar. Dat stelt obligatiemanager Pilar Gomez-Bravo van vermogensbeheerder MFS. Zij ziet ondanks de lastige omstandigheden nog steeds mogelijkheden om rendement te behalen met vastrentende waarden.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group