hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Indexfondsen werken nog niet marktverstorend

Indexfondsen werken nog niet marktverstorend

Het marktaandeel van indexfondsen is groot, maar niet te groot, zeggen de bloggers Charles Wood en Robert Lockie. Er is wel een kritische massa, maar die is nog lang niet bereikt.

11 juni 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Indexfondsen en ETF’s hebben een enorme vlucht genomen sinds ze voor het eerst geïntroduceerd werden in de jaren 70 door John Bogle. Charles Wood en Robert Lockie vergelijken het in hun blog The Financial Bodyguard met het eten van ijs op een zomerse dag. Het is gewoon verdomd lekker. Het enige gevaar is dat je er teveel van eet.

Het grappige is dat er in het begin nog lacherig werd gedaan over de indexfondsen. Actieve fondsmanagers beschimpten ze als "on-Amerikaans", omdat ze geen enkele ambitie hebben om de markt te verslaan. Maar dat lacherige is er inmiddels wel af. Indexfondsen kunnen weliswaar nooit hun benchmark verslaan, maar ze kunnen wel het gros van de actieve fondsmanagers achter zich laten.

SPIVA-rapport

Wood en Lockie wijzen voor de Amerikaanse beurs op het zogenoemde SPIVA-rapport van S&P Global. Daaruit blijkt dat slechts 3% van alle Amerikaanse beleggingsfondsen de laatste 20 jaar in staat waren om hun benchmark te verslaan. Succesvolle jaren werden teniet gedaan door tegenvallende jaren. 

Het is daarom niet zo gek dat steeds meer mensen liever kiezen voor een indexfonds of ETF (een beursgenoteerd indexfonds) dan een actief beheerd beleggingsfonds.

Hoeveel actieve managers zijn nodig?

De grote vraag is of er een punt bestaat waarop de indexfondsen te groot zijn en dat het zomerse ijsje plotseling niet meer zo lekker smaakt, maar juist misselijk maakt.

Actieve beleggers zijn namelijk wel nodig om de markt goed te laten functioneren. Als iedereen de index volgt, wie is er dan om slechte bedrijfscijfers af te straffen of goede te belonen?

Het is een beetje een paradox. Het zijn de actieve beleggers die met al hun analyses zorgen voor marktefficiëntie. Maar als de markt perfect werkt dan is het voor hen bijna onmogelijk de index te verslaan.

De stelling van John Bogle 

John Bogle, de man die de eerste indexfondsen namens Vanguard in de markt zette, was zich daar van bewust. Hem werd een keer gevraagd wat er zou gebeuren als de markt voor 100% in handen zou zijn van indexfondsen. Zijn antwoord was “absolute chaos, er zouden geen kopers en verkopers meer zijn, geen liquiditeit, geen markt.”

Jack Bogle kwam met de grove inschatting dat er een omslag komt bij een marktaandeel van ongeveer 90% voor de indexfondsen en 10% actief. Aangezien actieve fondsmanagers veel meer handelen dan indexfondsen schatte hij dat bij deze verhouding ongeveer de helft van de daghandel voor rekening komt van actieve beleggers en de rest passief. Dat zou genoeg moeten zijn voor een efficiënt werkende markt. Of dit ook opgaat voor markten buiten de VS en voor small- en midcapscaps, laten Wood en Lockie even in het midden.

Er is nog ruimte naar boven

In werkelijkheid ligt het marktaandeel van passieve indexfondsen echter veel lager. Het is volgens het Amerikaanse Investment Company Institute Factbook gestegen van 22% in 2012 naar 45% in 2023 (25% klassieke indexfondsen en 20% ETF’s).

Daar komen dan nog een aantal onzichtbare indexbeleggingen bij. Zo zijn er bijvoorbeeld veel institutionele beleggers die als basis voor hun portefeuille gebruikmaken van indices. Hetzelfde geldt voor actieve fondsmanagers. Het marktaandeel is dus iets groter dan die 45%, maar de 90% blijft ver weg. 

Daar komt bij dat het marktmechanisme automatisch in werking treedt zodra indexfondsen te groot worden. Stel het aandeel van de indexfondsen loopt inderdaad op tot boven de 90% en de markt begint inefficiënties te vertonen, dan stijgt ook gelijk de prikkel voor actieve beleggers om daar gebruik van te maken. 100% is feitelijk onmogelijk in een vrije markteconomie.

Voorlopig hebben de indexfondsen dus nog volop ruimte naar boven. Het zomerse ijsgenot kan nog even doorgaan.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 19 jun Passief beleggen doet het beter dan de cijfers laten zien
  • 02 jul Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?
  • 08 jul Europese strijd tegen greenwashing draait uit op namenspel
  • 03 jul Zon, zee en een economisch sprookje
  • 04 jul EU kan eenvoudig €4800 miljard vrijmaken

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 08:00
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 11 juni 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Kansen te over
  2. Beleggen in stock tokens van OpenAI? Liever niet
  3. Must read: Hoe ESG-beleggers van wapens leerden houden
  4. Winnaars en verliezers van de handelsoorlog
  5. Nieuw Nederlands pensioenstelsel maakte rentecurve steiler
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen
  2. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  3. label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

Assetallocatie

  • Assetallocatie 16 jul

    V-vormig herstel én aankomende liquiditeitsgolf maken optimistisch

    Ondanks alle politieke en geopolitieke onrust moeten beleggers zich realiseren dat het recente V-vormige herstel en de aankomende liquiditeitsgolf positieve beurssignalen zijn. Hoofd beleggingsstrateeg Ralph Wessels van ABN AMRO beschouwt daarom een tijdelijke beurszwakte als een moment om risico toe te voegen.

  • label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

    In een tijd van verhoogde marktonzekerheid kan een portefeuille volgens Ryan Reardon van State Street SPDR ETF’s wel wat extra weerbaarheid gebruiken. Dividend Aristocrats bieden volgens hem een stabiel inkomen, handelen tegen aantrekkelijke waarderingen en doen het tijdens moeilijke marktomstandigheden beter dan de brede markt.

  • label connect

    Assetallocatie 09 jul

    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro

    In de zeer volatiele eerste helft van het jaar heeft Super Global Services SA haar groei voortgezet. Het bedrijf structureert voor bestaande en nieuwe klanten een breed scala aan beleggingsstrategieën, van multi-asset AMC's tot crypto-investeringen.

  • Assetallocatie 08 jul

    Fidelity International zoekt het vooral in de opkomende markten

    Fidelity International twijfelt aan de safe haven-status van de dollar en Treasuries. Bij aandelen en obligaties verwacht de vermogensbeheerder dat de verschuiving doorgaat van de VS naar andere delen van de wereld, en dan met name in de richting van de opkomende markten.

  • Assetallocatie 03 jul

    De duidelijke beleggingsvoorkeuren van Nuveen

    Beursgenoteerd vastgoed, municipal bonds, private credit en de Magnificent Seven behoren tot de favoriete beleggingen van vermogensbeheerder Nuveen voor de tweede helft van het jaar (en daarna).

  • label connect

    Assetallocatie 02 jul

    "Terugkeer van kapitaal voedt rally EMD in lokale valuta"

    Obligaties uit opkomende markten (EM) in lokale valuta presteerden ook in de afgelopen maand beter dan de meeste andere vastrentende beleggingscategorieën. Dankzij een terugkerende kapitaalinstroom, sterke fundamentals en aantrekkelijke reële rentes kan de rally doorgaan, schrijft Giulia Pellegrini, Lead Portfolio Manager Emerging Market Debt bij Allianz Global Investors.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group