hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  Groene kantoorverbouwing levert grof geld op

Groene kantoorverbouwing levert grof geld op

De portemonnee trekken voor het verduurzamen van kantoorpanden is volgens Fidelity International zeer lucratief. In de grote Europese steden zijn rendementen tot 18% per jaar mogelijk.

2 april 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Stel er staat een kantoor te koop op een prima locatie in een van de grote Europese financiële centra. Er is geen huurder, maar het mag geen probleem zijn er een te vinden. Op zich is alles aanwezig.

Wat moet een professionele belegger doen die het pand wil kopen? Alleen een likje verf en een nieuw tapijt, of loont het om het kantoor up te graden naar de hoogste milieustandaard?

Praktijk is anders

Volgens de Amerikaanse vermogensbeheerder Fidelity International leeft bij veel beleggers het idee dat een duurzame investering vanuit een rendementsoogpunt niet loont. Daarvoor is het te duur. Als het wordt gedaan, dan omdat stringente regels dat voorschrijven of dat de planeet ermee geholpen is als de ecologische voetafdruk wordt verkleind. 

Nieuwe research van Fidelity International wijst echter op het tegendeel. Groen verbouwen is in het begin weliswaar duurder, maar het levert aan het einde meer op, schrijft Fidelity in het rapport Buildings that go green: Making an impact while still making alpha.

Renovatievarianten

Fidelity heeft in zijn model 4 mogelijkheden doorgerekend:

  1. Niks doen
  2. Een complete renovatie, zonder hoge ESG-standaards
  3. Een renovatie met hoge ESG-standaards
  4. Een renovatie waarbij het gebouw CO2-neutraal wordt gemaakt

Renovatie versus likje verf

Bij een complete renovatie zonder zware ESG-toets moeten beleggers volgens Fidelity rekening houden met een investering tot ongeveer 30% bovenop de aankoopwaarde van het pand.

De huurprijs kan daardoor in de Europese toplocaties worden verhoogd van 550 euro (in het geval van niks doen) naar 850 euro per vierkante meter, terwijl de verwachte verkoopprijs stijgt van 100 miljoen euro naar 150 miljoen.

Het rendement stijgt bij een basic renovatie naar 8 tot 10% per jaar. Dat is in ieder geval meer dan bij niks doen (circa 5%). Daar komen nog de lagere energiekosten bij door betere verlichting, verwarming en koeling van het gebouw. Fidelity denkt dat een gebouw ook bij een gewone standaardrenovatie een "goed" of "erg goed" energiecertificaat krijgt.

Sterke vraag naar groene kantoren

De koper kan echter nog een stap verder gaan door bijvoorbeeld te werken met gerecyclede producten, nog meer te doen aan isolatie, een beter airconditioning- en verwarmingssysteem, groene daken en zonnepanelen.

In dat geval gaan de kosten uiteraard omhoog. Fidelity denkt dat tot 40% van de aankoopprijs een redelijke aanname is. Het bouwproject gaat vermoedelijk ook wat langer duren waardoor de verhuur pas later van start gaat.

Maar daar staat tegenover dat er in de markt veel vraag is naar groene gebouwen. De huur gaat dus omhoog en de verwachte verkoopprijs ook. Makelaarsbedrijf Jones Lang LaSalle heeft uitgerekend dat bedrijven tot 2030 in de zes grootste Europese financiële centra (Londen, Parijs, Berlijn, München, Frankfurt en Hamburg) op zoek zijn naar 3,9 miljoen m2 kantooroppervlakte die voldoen aan hun ESG-eisen. Er zijn echter maar 1,7 miljoen groene vierkante meters gepland.

Duurzaamste verbouwing verhoogt rendement aanzienlijk

Om het voorbeeld van Londen te geven. Daar werd in 2023 ongeveer 40% van de nieuwe huurovereenkomsten getekend voor kantoren met de allerhoogste energie-efficiëntie, tegenover slechts 20% in 2018.

De huurders van een groen pand waren bovendien bereid gemiddeld 3 jaar langere huurcontracten af te sluiten. Onderzoek wijst uit dat deze gebouwen een huurpremie opleverden van ongeveer 6%.

Fidelity denkt dat dit door schaarste de komende jaren verder op kan lopen tot 7,5%. Er mag bovendien gerekend op een lagere rente (vanwege een groene lening). In het model komt er dan een huur uit van 915 euro per m2 en de verkoopprijs stijgt naar 170 miljoen. Dat levert een totaalrendement op van 12 tot 14% op jaarbasis.

Voordeel voor huurder

De huurder heeft ook voordelen. De hogere huurkosten zijn vervelend, maar die kunnen deels worden terugverdiend door lagere energie- en onderhoudskosten. Bovendien mag ervan worden uitgegaan dat het fijner werken is in een fris modern groen gebouw dan in een oud bruin gebouw.

CO2-neutraal

Fidelity heeft tenslotte berekend wat er gebeurt bij de meest extreme ESG-verbouwing, die het gebouw CO2-neutraal maakt.

Ook dit blijkt te lonen. De bouwkosten gaan verder omhoog naar 40 tot 50% van de aankoopprijs. Maar ook de huur en de verkoopprijs stijgen.

Het grote voordeel is verder dat het gebouw “futureproof” wordt. Het voldoet aan de eisen zoals ze gelden in 2050. Een belegger zit dus safe voor de komende 25 jaar. Fidelity denkt dat daardoor rendementen mogelijk zijn van 16 tot 18% per jaar.

Of volledig nieuw

Het is uiteraard ook een optie om het oude gebouw te slopen en opnieuw te beginnen. Dit voldoet echter niet aan de ESG-voorwaarde van recycling. Bovendien komt door sloop veel CO2 vrij dat gebonden was in het beton. Dat is niet groen.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 04 jun Deglobalisering gunstig voor midcaps
  • 03 jun Klimaatbeleggers voelen zich zwaar gehinderd
  • 06 jun Uitgifte van groene obligaties op recordhoogte
  • 12 jun Herstel vastgoed zet door
  • 14 mei Cyclische rugwind ondersteunt private markten

Onderwerpen

  • Vastgoed
  • ESG

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jun
    Verstandig navigeren in onzekere obligatietijden
  2. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  3. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 2 april 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: kan de Amerikaanse rente niet heel misschien toch omlaag?
  2. ETF's verslaan ook crème de la crème actieve fondsen
  3. Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
  4. 4x geen recessie
  5. Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op
  5. PE en impactbeleggen vormen een goede combi

Meest gelezen

  1. Must Read 17 jun

    Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
  2. Must Read 18 jun

    Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Assetallocatie

  • Assetallocatie 16 jun

    Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting

    Zoals Mozes in Exodus de Rode Zee spleet om zijn volk te bevrijden, lijkt de Big Beautiful Bill van Trump nu de kapitaalstromen tussen continenten te splijten. Het voorstel om een wraakbelasting in te stellen voor buitenlandse beleggers is opnieuw een aantasting van het vertrouwen in Amerika. Het vergroot het risico dat beleggers hun allocatie naar de Verenigde Staten heroverwegen, schrijft Thomas van Galen, Chief Strategist Achmea IM.

  • Assetallocatie 09 jun

    Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit

    Wat heeft 2025-2026 nog allemaal in petto voor aandelen, obligaties en valuta? Capital Group schetst een beeld van aanhoudend hoge volatiliteit, meer risico-aversie en tijdelijk gunstige vooruitzichten voor aandelen buiten de VS.

  • label connect

    Assetallocatie 05 jun

    De wraak van de thuisspelers

    Enguerrand Artaz van LFDE begrijpt wel waarom beleggers zich nu richten op de aandelen van Europese bedrijven, die sterk gericht zijn op de eigen thuismarkt.

  • Assetallocatie 05 jun

    Een zorgeloze en rooskleurige toekomst met ETF's

    Zelfs de beste aandelen gaan zo nu en dan door een diep dal. Met een indexfonds is de stress minder groot zonder dat dit ten koste gaat van rendement.

  • label connect

    Assetallocatie 02 jun

    Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond

    Dit jaar ging het Fresh Fixed Income Fund van OHV Vermogensbeheer naar huis met twee LSEG Lipper Fund Awards. De outperformance van het obligatiefonds was in de afgelopen 3 en 5 jaar zo groot en zo consistent dat de jury niet om het fonds heen kom. Wat verklaart het succes? Wat zijn de verwachtingen? Wij vroegen het aan de fondsmanagers Richard Abma en Otto Bazuin.

  • Assetallocatie 02 jun

    Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente

    State Street Global Advisors denkt dat de gestegen rente samen met de hoge Amerikaanse staatsschuld ernstige gevolgen zal hebben voor de samenstelling van modelportefeuilles.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group