hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Nieuws  /  60/40-portefeuille is niet de oplossing

60/40-portefeuille is niet de oplossing

Een klassieke 60-40-portefeuille levert de komende jaren naar verwachting 5,5% op. Institutionele beleggers moeten daarom volgens MAN Group op zoek naar andere wegen om het rendement op te krikken. Geleend geld en het innemen van shortposities zijn opties.

7 september 2023 08:00 • Door IEXProfs Redactie

De MAN Group schetst in het rapport met de sombere titel The Road Ahead: Of Rocks and Hard Places een tamelijk somber beeld voor long-only beleggers. Aandelen zijn gemiddeld genomen zo duur momenteel dat een fatsoenlijk rendement voor een indexbelegger nauwelijks mogelijk is. Stockpicking kan helpen, maar de spoeling is dun.

De analisten Henry Neville en Graham Robertson hebben gekeken naar de verwachte winstontwikkeling de komende 12 maanden en de forward P/E. Ze hebben de die cijfers vergelijken met wat historisch gezien gangbaar is.

Wat blijkt: technologie-aandelen zijn extreem duur, maar ze zijn niet de enige. Feitelijk zijn er maar twee sectoren die goedkoper zijn dan normaal: energie en health care. Regionaal geldt dat alleen voor het Verenigd Koninkrijk en de opkomende markten.

Kans op tegenvallende rendementen

Te duur is natuurlijk een relatief begrip. Het kan best zijn dat de winsten zich dit keer beter ontwikkelen dan de afgelopen decennia. Het kan ook zijn dat aandelen nog veel duurder worden ten opzichte van hun historische gemiddeldes. Dat was bijvoorbeeld eind jaren 90 het geval en tijdens het coronajaar 2020/2021.

Maar op basis van kansberekening moeten beleggers volgens Neville en Robertson eerder rekening houden met tegenvallende rendementen de komende jaren.

Obligaties leveren ook te weinig op

Voor obligaties ziet het beeld er beter uit. De rente op een Amerikaanse 10-jarige Treasury ligt momenteel rond de 4,2%. Een belegger mag er dan vanuit gaan dat hij dat de komende 10 jaar ook ontvangt.

De vraag is alleen of dat genoeg is om de inflatie bij te benen en of het voldoet aan de rendementseisen van pensioenfondsen en verzekeraars. MAN Group denkt van niet. Wat te doen?

60/40 levert te weinig op

Een manier op het toekomstig rendment op te krikken, is het sleutelen aan de klassieke 60/40-portefeuille om er een optimaal rendement uit te slepen tegen een zo laag mogelijk risico.

Via kansberekening komen de MAN-analisten uit op een verwacht gemiddeld rendement van 5,5% voor een 60/40-portefeuille voor de komende 10 jaar. Als de geschiedenis zich herhaalt, kan het rendement jaarlijks variëren tussen 2% en 10%. Door wat meer obligaties in de portefeuille op te nemen, kan het risico flink worden gereduceerd, maar het rendement zakt dan ook een beetje tot 4,4%.

Dat klinkt voor veel beleggers misschien nog niet eens zo gek. Maar is het genoeg voor institutionele beleggers, zoals pensioenfondsen en verzekeraars? Neville en Robertson menen van niet. Zij gaan er ten eerste vanuit dat de inflatie de komende jaren eerder 4% dan 2% zal bedragen. Een klassieke rekensom zegt dat het nominale rendement voor pensioenfondsen dan 9% zou moeten zijn (4%+5%).

Oplossing: shorten met geleend geld

Een deel van de oplossing kan volgens MAN liggen in het gebruikmaken van een hefboom (geleend geld). Dat klinkt misschien griezelig, maar op de juiste manier ingezet kan het zorgen voor een hoger rendement zonder veel extra risico’s. 

Maar ook dat is nog steeds onvoldoende. Daarom stellen Neville en Robertson een derde oplossing voor: met shortposities profiteren van volatiliteit en koerscorrecties. In beursjaren zoals 2000-2003, 2008-2009 en 2022 kon het rendement hierdoor een aanzienlijke kick krijgen.

Neville en Robertson verwachten dat we het komend decennium opnieuw een aantal van periodes zullen beleven met veel volatiliteit. Sterker, zij rekenen op  een herhaling van de jaren 60 en 70 toen gehedgde portefeuilles het goed zouden hebben gedaan.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 11 apr Hedgefondsen verliezen het op punten van 60/40
  • 28 apr Bitcoins gaan als techaandelen over de toonbank
  • 06 mrt Handelsoorlog wind in de rug voor hedgefondsen
  • 07 mrt Capital Groups voorkeur voor de VS ongebroken
  • 04 feb Hedgefondsen zijn chronisch depressief

Onderwerpen

  • Hedgefondsen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jul
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 7 september 2023 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Nieuwe huurwet zorgt voor ruzie en verkoop
  2. Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  3. Must read: Kansen te over
  4. Beleggen in stock tokens van OpenAI? Liever niet
  5. Winnaars en verliezers van de handelsoorlog
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  5. De risico's die duurzame beleggers nemen

Meest gelezen

  1. Assetallocatie 17 jul

    Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn
  2. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  3. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 17 jul

    Flinke marktcorrectie mogelijk op de korte termijn

    Beleggingsstrateeg Vincenzo Vedda van DWS houdt rekening met een beurscorrectie binnen afzienbare tijd. De risicopremies op zowel aandelen als obligaties zijn volgens hem zo laag dat een kleine tegenvaller het beurssentiment kan doen kantelen.

  • Assetallocatie 16 jul

    V-vormig herstel én aankomende liquiditeitsgolf maken optimistisch

    Ondanks alle politieke en geopolitieke onrust moeten beleggers zich realiseren dat het recente V-vormige herstel en de aankomende liquiditeitsgolf positieve beurssignalen zijn. Hoofd beleggingsstrateeg Ralph Wessels van ABN AMRO beschouwt daarom een tijdelijke beurszwakte als een moment om risico toe te voegen.

  • label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

    In een tijd van verhoogde marktonzekerheid kan een portefeuille volgens Ryan Reardon van State Street SPDR ETF’s wel wat extra weerbaarheid gebruiken. Dividend Aristocrats bieden volgens hem een stabiel inkomen, handelen tegen aantrekkelijke waarderingen en doen het tijdens moeilijke marktomstandigheden beter dan de brede markt.

  • label connect

    Assetallocatie 09 jul

    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro

    In de zeer volatiele eerste helft van het jaar heeft Super Global Services SA haar groei voortgezet. Het bedrijf structureert voor bestaande en nieuwe klanten een breed scala aan beleggingsstrategieën, van multi-asset AMC's tot crypto-investeringen.

  • Assetallocatie 08 jul

    Fidelity International zoekt het vooral in de opkomende markten

    Fidelity International twijfelt aan de safe haven-status van de dollar en Treasuries. Bij aandelen en obligaties verwacht de vermogensbeheerder dat de verschuiving doorgaat van de VS naar andere delen van de wereld, en dan met name in de richting van de opkomende markten.

  • Assetallocatie 03 jul

    De duidelijke beleggingsvoorkeuren van Nuveen

    Beursgenoteerd vastgoed, municipal bonds, private credit en de Magnificent Seven behoren tot de favoriete beleggingen van vermogensbeheerder Nuveen voor de tweede helft van het jaar (en daarna).

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group