hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

Green bonds krijgen concurrentie van blue bonds

De wereld kampt met grote waterproblemen: tekorten aan drinkwater en vervuiling van zeeën en oceanen. Blue bonds zijn een goede financieringsoplossing. "Deze markt zal naar verwachting binnen drie tot vier jaar verdubbelen,” zegt Willem Visser, Impact Portfolio Manager bij T. Rowe Price.

4 december 2025 08:00 • Door Rob Stallinga

Wereldwijd neemt de druk op watervoorraden toe. Droogte, vervuiling en onveilig drinkwater bedreigen de leefbaarheid van complete regio’s. Denk aan vissersdorpen die leven met slinkende visstanden, landbouwgebieden die moeite hebben hun gewassen te irrigeren, en groeiende steden die steeds meer aanspraak maken op schoon drinkwater.

Deze problemen staan centraal in twee Sustainable Development Goals (SDG’s) van de Verenigde Naties, te weten SDG 6 (schoon water en sanitatie) en SDG 14 (leven in het water). “Echter beide doelen behoren tot de meest ondergefinancierde VN-doelstellingen,” zegt Willem Visser. “Vooral opkomende markten hebben enorme investeringsbehoeften om mensen, ecosystemen en hun economieën te beschermen. Kapitaal van de private sector uit het buitenland is essentieel.” Dat besef wint nu ook terrein in de financiële wereld.

Snelle groei van blue bonds

De markt voor blue bonds, obligaties voor projecten rond schoon water, sanitatie en gezonde oceanen, breidt zich razendsnel uit. Vorig jaar schatte Visser dat T. Rowe Price in twaalf maanden ongeveer één tot twee miljard dollar aan nieuwe blue bond-uitgiftes kon ondersteunen, maar een jaar later zit de vermogensbeheerder boven de vier miljard en is de pijplijn nog eens voor zes miljard gevuld.

Visser: "Dat hebben we samen bereikt - met beleggers, pensioenfondsen, asset managers en bedrijven. We leren van elke transactie, waardoor we de volgende deals efficiënter kunnen uitvoeren.”

Effectief beleggingsinstrument 

Blue bonds zijn nauw verwant aan de bekendere green bonds en zijn volgens Visser een uiterst effectief beleggingsinstrument om een gezonde ‘blauwe economie’ te waarborgen. In samenwerking met de International Finance Corporation (IFC) van de Wereldbank lanceerde de vermogensbeheerder eerder dit jaar zelfs een speciaal wereldwijd blue bond-fonds, met als doel de marktontwikkeling te versnellen.

De totale markt voor corporate blue bonds is inmiddels groter dan 30 miljard dollar en groeit met dubbele cijfers per jaar, aldus Visser. Hij verwacht dat het volume binnen drie tot vier jaar zal verdubbelen. De volgende stap is schaal.

Visser: “We hebben nu bewezen dat het werkt. Maar we moeten meer bedrijven overtuigen om dit pad te volgen. Dáár ligt onze focus: laten zien dat het kan, dat het rendeert en dat het echt verschil maakt."

De voordelen van blue bonds

“Het grootste voordeel van een blue bond,” legt Visser uit, “is dat de opbrengst rechtstreeks wordt toegewezen aan watergerelateerde projecten. Beleggers weten precies waar hun geld naartoe gaat. Die transparantie spreekt beleggers aan, die waarde hechten aan duidelijkheid en meetbaarheid. Het is een mooie aanvulling op green bonds, waar doorgaans twee derde van het kapitaal naar wind- of zonneparken gaat. Hier is de focus smaller, wat vaak leidt tot hogere vraag en gunstigere financieringsvoorwaarden voor uitgevende instellingen.”

Het potentiële effect is aanzienlijk, voegt hij toe. “Als mensen toegang krijgen tot schoon drinkwater, dalen de ziekenhuisopnames. Minder ziekte kan betekenen: minder verzuim op het werk. Afvalwaterzuivering en goede afwatering ondersteunen bovendien de biodiversiteit.

Blue bonds brengen ook beleggingsrisico’s met zich mee, waaronder krediet- en renterisico. Opkomende markten zijn minder ontwikkeld dan ontwikkelde markten en kennen daarom hogere risico’s. Er is geen garantie op een gunstige uitkomst.

Nauwe samenwerking tussen beleggers, bedrijven en ontwikkelingsbanken

De groei van de blue bond-markt komt niet vanzelf. Achter elke geslaagde uitgifte gaat een intensief traject van overtuigen, structureren en verifiëren schuil. “Veel bedrijven kennen green bonds, maar weten niet hoe ze waterprojecten moeten definiëren of kwantificeren. Wij helpen die ambities te vertalen. Dat vergroot niet alleen de kans op een succesvolle uitgifte, maar versterkt ook de geloofwaardigheid van de markt. Alleen met heldere criteria, impactdoelen en een aantoonbare koppeling aan de relevante SDG’s voorkomen we dat ‘bluewashing’ het vertrouwen ondermijnt,” aldus Visser.

Willem Visser


Rob Stallinga is financieel journalist. De informatie in zijn artikelen is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 05 jan Natuur krijgt een prijskaartje
  • 12 jan Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen
  • 13:05 Impactbeleggen: van niche naar schaal
  • 15 dec Water: het vergeten front van de klimaatcrisis
  • 22 dec Impactfondsen zorgen inderdaad voor positieve veranderingen

Onderwerpen

  • Impactbeleggen
  • T. Rowe Price
  • Milieu

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
Rob Stallinga Geplaatst op 4 december 2025 08:00 meer
Bio Rob Stallinga is sinds maart 2015 redacteur van IEXProfs. In 2004 werd hij hoofdredacteur van het beleggingsblad Safe. Daarnaast schreef hij voor Quote en andere financiële titels.
Recente columns
  1. Impactbeleggen: van niche naar schaal
  2. AI: van belofte naar winstmaker
  3. Natuur krijgt een prijskaartje
  4. Top 20 best gelezen columns van 2025
  5. AI is echt een gamechanger
Populaire columns
  1. label connect Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  2. label connect “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
  3. label connect Contrair en succesvol
  4. “Het is fijn om goed te doen”
  5. label connect Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren

Meest gelezen

  1. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  2. Must Read 10:00

    Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  3. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08:00

    Het einde van de veilige haven

    Veilige havens zijn niet langer vanzelfsprekend, niet geopolitiek en niet in de portefeuille. Volgens Thomas van Galen, Chief Strategist bij Achmea Investment Management, moeten beleggers bescherming breder organiseren dan alleen via obligaties.

  • Assetallocatie 08 jan

    "Groeicyclus houdt stand"

    Na een sterk maar onrustig beursjaar rijst de vraag of het huidige momentum standhoudt. Volgens Nadège Dufossé, Global Head of Multi-Asset bij Candriam wijst alles erop dat de cyclus niet breekt, maar van karakter verandert. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 29 dec

    Spreiding is de name of the game

    Invesco ziet volop kansen in 2026. Wat minder Amerikaanse megacaps in de portefeuille zou verstandig zijn.

  • Assetallocatie 23 dec

    Traditionele portefeuillespreiding werkt niet meer

    Het BlackRock Investment Institute zoekt naar nieuwe manieren om de portefeuillespreiding nog enigszins op peil te houden.

  • Assetallocatie 23 dec

    Fidelity gaat met volle vaart 2026 in

    Fidelity International heeft er alle vertrouwen in dat 2026 positief begint. Maar aan de horizon zijn er wel wat wolken die op een storm kunnen duiden.

  • Opinie 17 dec

    Kan zilver blijven glanzen in 2026?

    Goud heeft dit jaar een mooie rit gemaakt, maar het staat in schril contrast met zilver dat ongeveer 120% in waarde is gestegen. Het grote voordeel van zilver boven goud is dat het een belangrijk metaal is voor hippe industrietakken als halfgeleiders, datacentra, zonnepanelen en elektrische auto's.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group