hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  MFS: Risico’s stijgen in obligatiemarkten

MFS: Risico’s stijgen in obligatiemarkten

De risico’s in de obligatiemarkt zijn toegenomen, maar blijven vooralsnog beheersbaar. Dat stelt obligatiemanager Pilar Gomez-Bravo van vermogensbeheerder MFS. Zij ziet ondanks de lastige omstandigheden nog steeds mogelijkheden om rendement te behalen met vastrentende waarden.

25 november 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Binnen de obligatiemarkten duiken de eerste problemen op, maar van een crisis is volgens Gomez-Bravo nog geen sprake. "Financieringsrisico’s zijn inderdaad toegenomen maar blijven vooralsnog binnen de perken."

Het aantal wanbetalingen in hefboomleningen, private credit, commercieel vastgoed en consumentenleningen duidt op zwakke plekken in de markt. Inmiddels zijn er zichtbare scheurtjes ontstaan.

Dure herfinanciering treft vooral bedrijven met broze balansen en kan tot meer faillissementen leiden, al is dat cyclisch van aard. We houden de tekenen dat de druk in de markt toeneemt, goed in de gaten", zegt Gomez-Bravo.

Gebrek aan transparantie in private leningen

Buiten de markt voor beursgenoteerde obligaties om groeit de markt voor niet-beursgenoteerd schuldpapier heel hard, maar dat gaat volgens Gomez-Bravo wel gepaard met nieuwe risico’s. Zij wijst op een gebrek aan transparantie en het ontbreken van actuele marktprijzen in de private creditmarkt. “Door die mist zijn de pijnpunten nauwelijks te zien, zeker nu soepelere financieringsvoorwaarden de kwaliteitsbewaking kunnen doen verslappen. Bovendien heeft de private creditmarkt nog geen volledige cyclus doorgemaakt, zodat we nog niet weten hoe deze leningen het doen bij een gemiddeld renteniveau."

Een ander punt van zorg voor Gomez-Bravo is de nauwe verwevenheid tussen private-debtfondsen, banken en grote technologiebedrijven. Een bedrijf dat zijn betalingsverplichtingen niet na kan komen kan het gehele financiële stelsel doen wankelen

Onduidelijk macro-economisch beleid

Daarnaast wordt het wereldwijde beleggingssentiment bepaald door het onduidelijke macro-economisch klimaat. Consumenten, vooral in de VS, geven weliswaar veel geld uit, maar dit wordt vooral gedaan door de groep met de hoogste inkomens. "Omdat deze groep voor een groot deel uit particuliere beleggers bestaat, is dit bestedingspatroon grotendeels gekoppeld aan hoe goed het gaat op de beurs."

Ander probleem zijn de oplopende schulden van veel landen. Daarnaast kampt China met de gevolgen van de ingestorte vastgoedsector, wat volgens Gomez-Bravo de geopolitieke spanningen verder aanwakkert.

Kansen in niches

Waar liggen nog kansen in de obligatiemarkt? Omdat credit spreads momenteel uitzonderlijk krap zijn, ziet Gomez-Bravo nauwelijks ruimte voor een verdere verkrapping. “Het rendement zal dus vooral uit couponinkomsten en eventuele koersstijgingen moeten komen. 

Gomez-Bravo ziet vooral kansen in gestructureerde producten, obligaties van bedrijven met een hoge kredietwaardigheid, bepaald hoogrentend schuldpapier en staatsobligaties uit opkomende economieën.

Duration en regio’s

In de VS durft MFS een langere looptijd aan dan gemiddeld: “De VS is een van onze favorieten voor een overwogen duratie omdat we denken dat de neutrale reële rente rond 1 procent zal uitkomen,” stelt Gomez-Bravo.

Voor Japan geldt het tegengestelde. “We zijn onderwogen in duratie daar, want de markt heeft de koers van de Bank of Japan die toch echt wijst op een minder ruim monetair beleid nog onvoldoende ingeprijsd."

MFS heeft de posities in Europa teruggebracht, vooral in periferie, al wordt Italië door Gomez-Bravo juist als een van de meest kansrijke landen aangemerkt. "De positie in Frankrijk is opgehoogd van onderwogen naar neutraal, omdat de risicopremies zijn opgelopen door politieke onrust en hoofdbrekens over de begroting.”

In opkomende markten zijn er volgens MFS kansen, zij het zeer beperkt. “In Latijns-Amerika geven we de voorkeur aan landen als Uruguay, Peru en Brazilië”, aldus Gomez-Bravo. Ook Zuid-Afrika noemt zij interessant, dankzij het geloofwaardiger beleid van de centrale bank en minder begrotingsrisico’s.”

Liquiditeit is troef

Ten slotte hamert Gomez-Bravo op het belang van liquiditeit in de portefeuille. "Liquiditeit is nodig om in te kunnen spelen op plotselinge marktverstoringen. Met voldoende kapitaal in kas en direct verhandelbaar schuldpapier kunnen we snel handelen als onrust tot lagere koersen leidt. Die wendbaarheid moet ervoor zorgen dat een breed samengestelde obligatieportefeuille ook in roerige tijden rendement oplevert."

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 14 jan Het einde van de veilige haven
  • 03 feb De zes grijze zwanen van State Street
  • 04 feb Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment
  • 10 feb Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud
  • 12 feb China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie

Onderwerpen

  • Obligaties
  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 25 november 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Beleggers moeten software(bedrijven) niet afschrijven
  2. Must read: Spraakmakende IPO's geven beursjaar 2026 kleur
  3. Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  4. Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  5. RBC Bluebay ziet juist wel kansen in langlopende Japanse obligaties
Populaire columns
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 10 feb

    Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. Must Read 11 feb

    Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 12 feb

    China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie

    Fidelity International ziet in het Chinese Jaar van het Vuurpaard, dat op 17 februari begint, een een beleggingsverhaal dat minder spectaculair oogt dan in 2025, maar wel evenwichtiger is. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 feb

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group