hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Amerikaanse consumenten voorspellen de inflatie beter dan economen

Amerikaanse consumenten voorspellen de inflatie beter dan economen

Vanmiddag nieuwe inflatiecijfers, deze keer de consumentenverwachtingen. En die voorspellen het vaak beter dan de Fed, aldus Edin Mujagic. Maar houden ze genoeg vertrouwen in diezelfde Fed?

10 oktober 2025 10:50 • Door Edin Mujagic

In september verlaagde de Fed voor het eerst dit jaar de rente. Van de 12 stemgerechtigde comitéleden, gingen 11 akkoord met de renteverlaging van 25 basispunten. De enige uitzondering was het kersverse lid, Stephen Miran. Die ijverde voor een grotere stap, van 50 basispunten.

Uit de notulen van deze vergadering bleek onder meer dat als de voorzitter had voorgesteld de rente ook in september ongewijzigd te houden, dat voorstel ook zomaar op een meerderheid had kunnen rekenen. In de notulen lezen we namelijk dat veel leden eigenlijk de voorkeur hadden om het leentarief onveranderd te laten.

De reden is dat de inflatie nog steeds niet verslagen is en een gevaar vormt. De geldontwaarding in de VS ligt nog steeds dichter bij 3 dan bij 2%. Vooruitkijkend vrezen veel comitéleden dat de komende tijd inflatie en inflatieverwachtingen verder kunnen klimmen.

Betere voorspellers

Velen zien de inflatie de komende jaren boven de 2% blijven. Later vandaag, vrijdag 10 oktober, publiceert de Universiteit van Michigan de nieuwe inflatieverwachtingen van de Amerikaanse huishoudens, voor komend jaar en over 5 jaar. De laatste keer gaven de Amerikanen aan 4,7 respectievelijk 3,7% te verwachten.

Uit een recent onderzoek van de regionale centrale bank in Chicago blijkt dat de Amerikaanse huishoudens de laatste jaren aanmerkelijk beter zijn in het voorspellen van de inflatie dan de Fed en professionele voorspellers, zoals economen en analisten.

De bank doet er dan ook aan de hoge inflatieverwachtingen van de Amerikaanse huishoudens niet af te doen als onjuist en ingegeven door de hoge prijzen in de supermarkt, iets wat de consument dagelijks ziet en wat vaak wordt gezien als dé reden voor de hogere inflatieverwachtingen.

Minder vertrouwen

In dat opzicht is het laatste besluit van de Fed in combinatie met de notulen veelzeggend. Hoewel veel comitéleden zich dus zorgen maakten over hoge inflatie en eigenlijk de rente onveranderd wilden houden, besloot men toch de rente iets te kortwieken.

De Amerikaanse huishoudens zien dat ook, dat hun centrale bank de monetaire teugels laat vieren terwijl inflatie nog steeds in galop zit. Het gevaar bestaat dat hun vertrouwen in de Fed verder afkalft. En niet alleen hun vertrouwen maar van veel meer mensen, ook buiten de VS.

Dat de goudprijs al enige tijd behoorlijk in de lift zit en inmiddels boven 4.000 dollar per ounce noteert, heeft onder meer daarmee te maken, met het gevoel bij velen dat de centrale banken in het westen het niet zeer nauw nemen wat de inflatie betreft.

Open vizier

De ECB heeft zelfs een reeks renteverlagingen doorgevoerd terwijl inflatie ook in de eurozone lang niet verslagen is. Mocht de penibele (financiële) situatie in Frankrijk verergeren, is het maar de vraag of de ECB aan de zijkant zal staan en toekijken omdat het inflatieprobleem in de eurozone niet is opgelost.

Wat in het licht van het bovenstaande ook een belangrijke rol speelt, is wat er achter de schermen gaande is met betrekking tot de opvolging van de Fed-voorzitter Jerome Powell in het voorjaar van 2026.

De Amerikaanse minister van Financiën voert gesprekken met de potentiële kandidaten voor die post, meldde de Britse krant Financial Times onlangs. De minister zegt er alleen maar over dat het Witte Huis op zoek is naar iemand met een ‘open vizier’ die ‘naar de toekomst kijkt’.

Gezien de wensen van het Witte Huis op rentegebied, kan ‘open vizier’ betekenen iemand die de rente fors wil verlagen.


Edin Mujagic is econoom en fondsbeheerder bij beleggingsfonds Hoofbosch. Hij heeft verschillende boeken op zijn naam staan, waaronder "Geldmoord: hoe de centrale banken ons geld vernietigen" en "Boeiend en geboeid: een monetaire geschiedenis van Nederland sinds 1814/1816". Hij studeerde monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg. Hij schrijft op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 09 jan De rekening van 2025 komt later
  • 30 jan Fed vindt het wel even mooi geweest - en wie is Kevin Warsh?
  • 13 feb Welke kant gaat de Amerikaanse arbeidsmarkt op?
  • 16 jan Fed onder vuur, maar beleggers niet onder de indruk
  • 23 jan Fed onder een nieuwe voorzitter: een andere bank of niet?

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Edin Mujagic Geplaatst op 10 oktober 2025 10:50 meer
Bio

Edin Mujagic is econoom en fondsbeheerder bij beleggingsfonds Hoofbosch. Hij heeft verschillende boeken op zijn naam staan, waaronder "Geldmoord: hoe de centrale banken ons geld vernietigen" en "Boeiend en geboeid: een monetaire geschiedenis van Nederland sinds 1814/1816". Hij studeerde monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg.

Recente columns
  1. Welke kant gaat de Amerikaanse arbeidsmarkt op?
  2. Hele jaar geen renteverlagingen in Europa
  3. Fed vindt het wel even mooi geweest - en wie is Kevin Warsh?
  4. Fed onder een nieuwe voorzitter: een andere bank of niet?
  5. Fed onder vuur, maar beleggers niet onder de indruk
Populaire columns
  1. Lesje bankieren voor een goed milieu
  2. Rentes stijgen, beleggers bibberen
  3. Amerikaanse consumenten voorspellen de inflatie beter dan economen
  4. Financiering Amerikaanse staatsschuld wordt een steeds duurdere grap
  5. ECB waarschuwt voor nieuwe schuldencrisis

Meest gelezen

  1. Must Read 10 feb

    Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. Must Read 11 feb

    Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  3. Must Read 09 feb

    Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen

Assetallocatie

  • Assetallocatie 12 feb

    China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie

    Fidelity International ziet in het Chinese Jaar van het Vuurpaard, dat op 17 februari begint, een een beleggingsverhaal dat minder spectaculair oogt dan in 2025, maar wel evenwichtiger is. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 feb

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group