hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Kotsen en weer doorgaan

Kotsen en weer doorgaan

Het komt met grote regelmaat voor dat beurzen in elkaar zakken en weer herstellen. 2025 is wat dat betreft doodnormaal. Het is zelfs heel gewoon dat een jaar met een correctie van meer dan 10% aan het einde alsnog super succesvol is.

10 juni 2025 08:00 • Door IEXProfs Redactie

In de economische theorie wordt verondersteld dat de financiële markten bijna altijd perfect werken, maar dan wel met de nadruk op bijna, want het komt regelmatige voor dat beleggers massaal in paniek raken om vervolgens weer vol in te stappen. Ben Carlson van Ritholtz Wealth Management noemt het in zijn blog "puke and rally", ofwel kotsen en weer doorgaan.

Wat zegt de geschiedenis?

Het vallen en direct erna weer herstellen van aandelenmarkten komt vaker voor dan je denkt. De crash en rally in april na Liberation Day is volgens Carlson eerder regel dan uitzondering.

De jaarrendementen van de S&P 500 verraden veel. Tussen 1950 en 2024 waren er 41 jaar waarin de Amerikaanse beursgraadmeter tijdelijk een terugval doormaakte van minstens 10%. In 16 van die 41 jaar sloot de S&P het jaar ook af met een verlies. In 8 gevallen ging het om een procentueel verlies in de dubbele cijfers.

Angst en euforie

Maar er waren dus ook 25 jaar waarin het jaar positief werd afgesloten. In 16 gevallen was het zelfs met dubbele cijfers. Dat zegt veel over de menselijke geest, waarbij angst en euforie elkaar in hoog tempo kunnen afwisselen. Het geeft ook aan dat de markten lang niet altijd optimaal werken.

Correcties kunnen heel pijnlijk zijn, maar het is niet het einde van de wereld”, concludeert Carlson.

Als je de S&P-reeks erbij pakt, dan zitten er krankzinnige jaren bij. In 1950 knalde de aandelenmarkt bijvoorbeeld op een moment met 14% naar beneden. Toch werd het jaar afgesloten met bijna 31% in de plus. 1955 was ook zo’n kras jaar met een correctie van 10,6% en een jaarrendement van 32,6%. Meer recent springt natuurlijk 2020 eruit met een tijdelijke daling van meer dan een derde, terwijl het jaar werd afgesloten met 18% in de plus. Er is feitelijk geen pijl op te trekken, want andere jaren komt het herstel niet, of slechts ten dele. Het meest recente voorbeeld was 2022 en nog veel dramatischer 2008,  toen de beurs tussentijds bijna 50% verloor om uiteindelijk 36,6% in het rood te eindigen.

Dit keer is alles echt anders

Je kunt je afvragen waarom beleggers zo heftig reageren. Ze weten toch dat de beurs vaak snel weer opveert. Waarom daar niet gelijk op anticiperen? Volgens Carlson heeft dat te maken met een diep menselijk gevoel “dat dit keer alles anders is”. Dit keer komt de grote klap en gaat het jaren duren voor de economie zich herstelt, zo is het gevoel.

Dat gevoel leefde bij het barsten van de internetluchtbel in 2000, de kredietcrisis in 2008, de eurocrisis in 2011, corona in 2020 en nu met de Trumpiaanse handelstarieven “die de wereld zoals we hem kennen laat verdwijnen”.

Niet hopen op een Trumpiaanse herhaling

Meestal valt dat uiteindelijk dus wel mee. Maar je weet maar nooit. Er zijn jaren dat beleggers zich ziek voelen, beter worden en daarna weer kotsmisselijk.

De laatste keer dat dit gebeurde was in 2018, toevallig een jaar waarin het thema tarieven ook dik geschreven werd. De S&P begon 2018 met een correctie van 10%, veerde daarna weer op om vervolgens opnieuw in te storten met bijna 20% tot kerstavond. Het beursjaar eindigde uiteindelijk met een verlies van 4,2%, het op twee na slechtste jaar van de laatste twee decennia (alleen 2008 en 2022 waren slechter).

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 05 jan Aandelen uit opkomende markten winnen terecht aan populariteit
  • 06 jan Bid om bèta, niet om alfa
  • 06 jan AI: van belofte naar winstmaker
  • 07 jan Situatie Venezuela geen reden beleggingsbeleid aan te passen
  • 07 jan Richt Trump na Venezuela zijn pijlen op Groenland, in de jacht op cruciale grondstoffen?

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 10 juni 2025 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Spraakmakende IPO's geven beursjaar 2026 kleur
  2. Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  3. Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  4. RBC Bluebay ziet juist wel kansen in langlopende Japanse obligaties
  5. Must read: Japanse premier Sanae Takaichi heeft gegokt en gewonnen
Populaire columns
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 10 feb

    Must read: Goud is dus niet langer een veilige haven
  2. Must Read 11 feb

    Must read: U zoekt een ijzersterke dividend-ETF?
  3. Must Read 06 feb

    Must read: Big tech geeft miljarden uit en dat maakt beleggers bang

Assetallocatie

  • Assetallocatie 08:00

    China in het Jaar van het Vuurpaard: geen vuur, wel stabilisatie

    Fidelity International ziet in het Chinese Jaar van het Vuurpaard, dat op 17 februari begint, een een beleggingsverhaal dat minder spectaculair oogt dan in 2025, maar wel evenwichtiger is. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 feb

    Winterspelen en beurzen gaan beide voor goud

    Er blijken volgens obligatiebelegger Gerard Moerman van Aegon AM verrassend veel parallellen tussen de huidige Winterpelen in Milaan en de financiële markten.

  • Assetallocatie 04 feb

    Opkomende markten bieden aantrekkelijk instapmoment

    Ondanks de sterke koersstijgingen in 2025 zijn aandelen uit opkomende markten (EM) nog steeds aanzienlijk ondergewaardeerd. Volgens Stacie Mintz, Head of Quantitative Equity bij PGIM, biedt dit een aantrekkelijk instapmoment. "Na jaren van achterblijvende rendementen ten opzichte van ontwikkelde markten (DM), doen opkomende markten er weer toe."

  • Assetallocatie 03 feb

    De zes grijze zwanen van State Street

    Grijze zwanen zijn onwaarschijnlijke scenario's met een grote beursimpact. De kans is klein maar zeker niet onmogelijk. State Street Investment Management heeft voor dit jaar zes van dit soort scenario's opgesteld met de daarbij behorende beleggingsimplicaties.

  • Assetallocatie 29 jan

    Optimix houdt rekening met een tijdelijke correctie van goud en zilver

    Maar omdat de onderliggende oorzaken voor de prijsstijging van goud en zilver ongewijzigd zijn, houdt Optimix vast aan zijn posities in beide metalen.

  • Assetallocatie 27 jan

    Groeimomentum verschuift naar opkomende markten

    Qian Zhang van vermogensbeheerder Baillie Gifford voorziet een voortzetting van de bullmarkt in opkomende markten: “Sterkere macro-economische fundamenten, een beperkte positionering onder beleggers en de groeiende strategische rol van opkomende markten in technologie, energietransitie en innovatie vormen een solide basis. Dat maakt opkomende markten voor ons aantrekkelijker dan in eerdere cycli.”

Meer Assetallocatie
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group