hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  De Trump Put ligt op de obligatiemarkt

De Trump Put ligt op de obligatiemarkt

Volgens Renco van Schie van Valuedge bepaalt de Amerikaanse obligatiemarkt hoe ver Trump met zijn handelsoorlog kan gaan. Na twee weken tumult ziet Van Schie de eerste tekenen van hoop.

14 april 2025 11:00 • Door Renco van Schie

In mijn vorige column van 11 maart - Waar ligt de Trump Put? - stelde ik vast dat het niveau waarop Trump de aandelenmarkt te hulp zou schieten een stuk lager lag. Dat betekende in mijn ogen dat de slump nog niet over was en we meer volatiliteit mochten verwachten. Afgelopen woensdag maakte Trump, na forse koersdalingen en een hele hoge stand van de VIX-index, een draai van 180 graden met een pauze van 90 dagen op 'wederkerige' importtarieven.

Op basis van de S&P 500 index zou je kunnen stellen dat een stand onder de 5,000 zijn grens is. Dat niveau correspondeert met de gangbare definitie van een bear- markt: een daling van meer dan 20% van de top in februari. Maar luisterend naar zijn redenen om te pauzeren, kun je eigenlijk niet anders dan concluderen dat zijn put meer op de obligatiemarkt ligt.

Scheuren in de obligatiemarkt begonnen recessiekansen verder te verhogen. Het is tekenend dat sinds ‘Liberation day’ de verliezen op lange Treasuries groter zijn dan op Amerikaanse aandelen. De Trump put lijkt te liggen bij een 5% yield op langlopende staatsobligaties.

"De Trump put lijkt te liggen bij een 5% yield op langlopende staatsobligaties"

Tarievenbeeld blijft grimmig

De aangekondigde pauze verandert het tarievenbeeld niet enorm. Het 10% basistarief op alle landen en het totale 145% tarief op China betekent nog steeds een gemiddelde importheffing van meer dan 25%. Alleen als de handel met China compleet wegvalt, daalt het gemiddelde tarief tot richting de 10%.

Handelsgesprekken die echt over inhoud gaan, vergen lange tijd en de aanhoudende onzekerheid zal verdere schade toebrengen aan de economie, zo is de algemene verwachting. Sinds woensdag zijn hardgeraakte aandelen behoorlijk opgeleefd, maar is er nauwelijks herstel te zien op de Amerikaanse obligatiemarkt.

Hogere yield en zwakkere dollar

Deze laatstgenoemde categorie begon pas afgelopen week heftig te reageren toen de rente en credit spreads van bedrijfsobligaties hard opliepen. Er worden verschillende oorzaken genoemd. Zo voeden de telkens hogere tarieven op China de angst voor stagflatie waardoor beleggers meer compensatie eisen. Ook leidt de turbulentie tot risicoreductie bij hedge funds, die veel Treasuries bezitten als onderpand voor leningen. Als laatste lijkt het erop dat landen die geraakt worden door de handelsoorlog hun holdings in Treasuries dumpen.

De zwakte van de obligatiemarkt (lees: hogere rente) gaat opvallend genoeg gepaard met een kelderende dollar, die afgelopen week daalde tot het laagste punt in 4 jaar. Treasuries en de dollar lijken snel hun status als ultieme veilige haven te verliezen. Met het hoge begrotingstekort en de sterk oplopende schuldenberg kan dat voor grote problemen zorgen. Rentelasten bedragen al 20% van de Amerikaanse belastinginkomsten en lagere economische groei zal het begrotingstekort verder laten oplopen richting 10%.

Wat doet de Fed?

Dit roekeloze overheidsbeleid kan uiteindelijk leiden tot een vertrouwenscrisis die de stabiliteit van het financiële systeem bedreigt. In maart 2020, toen de uitbraak van Covid onrust op de Treasury markt veroorzaakte, stapte de Amerikaanse Centrale Bank (Fed) in met renteverlagingen en het opkopen van obligaties om het systeem te stabiliseren. Later, in oktober 2023, maakte de Fed een sterk dovishe draai toen de lange rente de 5% raakte.

"Dit roekeloze overheidsbeleid kan uiteindelijk leiden tot een vertrouwenscrisis die de stabiliteit van het financiële systeem bedreigt"

Tot nu toe houdt de Fed zich afzijdig, maar als de ontwikkelingen in dit tempo doorgaan kunnen ze in mijn ogen in de komende weken zeker de helpende hand toereiken. Ik denk daarbij opnieuw aan renteverlagingen en het opkopen van lange bonds.

Dit laatste is wat de Bank of England deed in oktober 2022, toen door roekeloos fiscaal beleid het Britse Pond en Gilts in een vertrouwenscrisis werden geduwd. Deze gebeurtenis bezorgde Liz Truss het negatieve record van kortst zittende premier van het Verenigd Koninkrijk.

Hoopvol teken 

Of het in Amerika zover komt, hangt af van Trump. Met het pauzeren van tarieven binnen 24 uur na de invoering geeft hij aan dat hij een 'Donald Truss'-moment wil voorkomen. In mijn ogen kan de obligatiemarkt alleen echt herstellen als tarieven verder worden teruggedraaid, met name voor Chinese producten.

Het is daarom een hoopvol teken dat Trump dit weekend chips, smartphones, computers en andere elektronica vrijstelde van wederkerige tarieven. Trump opperde ook het idee om uitzonderingen op het 10% basistarief te maken. Als dit de start is van de-escalatie met China, dan zien de laatste twee weken van april er een stuk beter uit dan de eerste twee weken.

Renco van Schie is mede-oprichter en hoofd beleggingen van vermogensbeheerder Valuedge. De informatie in zijn artikelen is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 04 apr RIP Amerikaanse economie
  • 18 apr Chaotisch handelsbeleid VS begint zijn tol te eisen
  • 22 apr Zoeken naar zekerheden in een onzekere tijd
  • 30 apr Jarenlange stagflatie dreigt
  • 14 apr Weinig houvast voor beleggers

Onderwerpen

  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 20 mei
    "Een herwaardering van Chinese aandelen is gerechtvaardigd"
  2. 28 apr
    Een nieuw gouden tijdperk?
  3. 15 apr
    Trump verzwakt status van dollar als wereldmunt
Meer van onze partners
Renco van Schie Geplaatst op 14 april 2025 11:00 meer
Bio Renco van Schie is mede-oprichter en CIO van Valuedge Vermogensbeheer. Na zijn studie Financiële bedrijfseconomie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam werkt hij in de dealingroom van ABN Amro als effectenhandelaar. In 2004 maakte hij de overstap naar zakenbank Credit Suisse First Boston. In 2012 startte hij samen met Theo van den Berghe vermogensbeheerder Valuedge. In het beleggingsbeleid is veel ruimte voor tactische aspecten, zoals sentiment, liquiditeit en technische analyse waardoor de visie vaak afwijkt van de consensus.
Recente columns
  1. Nog geen sein veilig
  2. De Trump Put ligt op de obligatiemarkt
  3. Waar ligt de Trump put?
  4. Een nieuwe handelsoorlog is een reëel gevaar
  5. Superioriteit Amerikaanse aandelen in 2025 helemaal niet zo zeker
Populaire columns
  1. Waar ligt de Trump put?
  2. Superioriteit Amerikaanse aandelen in 2025 helemaal niet zo zeker
  3. Pas op met langlopende obligaties
  4. Beursonrust is terug!
  5. Meer beursonrust op komst

Meest gelezen

  1. Must Read 23 mei

    Must read: Trump stuurt aan op een recessie
  2. Obligaties 23 mei

    Rentes stijgen, beleggers bibberen
  3. Must Read 22 mei

    Must read: wat is nu echt de ultieme veilige haven?

Assetallocatie

  • Assetallocatie 22 mei

    KKR is positiever dan een paar maanden geleden

    KKR heeft de groeiverwachtingen voor de VS, Europa en China verhoogd op basis van lager dan verwachte handelstarieven. De trend bij internationale beleggers om meer assets buiten de VS te kopen gaat gewoon door. KKR ziet de beste beleggingskansen in Japan, India en Duitsland.

  • Assetallocatie 19 mei

    JP Morgan is voorzichtig positief

    JP Morgan AM ziet in de rally van de laatste weken geen reden tot winstnemen. Overheden hebben voldoende speelruimte om de economie te pushen en de negatieve effecten van importtarieven te compenseren. Beleggers doen er wel verstandig aan optimaal te spreiding en in hun portefeuille voor wat inflatiebescherming te zorgen.

  • Assetallocatie 18 mei

    "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

    De winstverwachtingen voor Amerikaanse bedrijven zijn te rooskleurig en ook de Europese aandelenmarkten vertonen tekenen van oververhitting, aldus CIO Vincenzo Vedda van vermogensbeheerder DWS. Het aandelenadvies gaat daardoor omlaag. "Een langdurige correctie in de loop van dit jaar is allesbehalve uitgesloten."

  • Assetallocatie 14 mei

    Cyclische rugwind ondersteunt private markten

    CIO Nils Rode van Schroders Capital deelt zijn inzichten over huidige stand van zaken in de private markten. "Cyclische rugwind stemt optimistisch te midden van onzekerheid." Lees zijn analyse.

  • Assetallocatie 06 mei

    Juist nu zijn obligaties onmisbaar

    In de huidige onzekere marktomstandigheden zijn beleggingen in obligaties onontbeerlijk, zegt Sara Devereux, wereldwijd hoofd van Vanguard Fixed Income Group. Mocht het tot een recessie komen, dan zou dat volgens haar wel eens kunnen leiden tot een obligatierally.

  • Assetallocatie 05 mei

    "Een nieuw tijdperk breekt aan"

    Emiel van den Heiligenberg van L&G koopt vooralsnog de dips. Bij een full blown Amerikaanse recessie zal hij deze aanpak herzien. Lees zijn marktanalyse.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group