hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  China dreigt Japan te worden

China dreigt Japan te worden

Tegen de wereldwijde trend dalen de Chinese rentes scherp. Dit wijst volgens DWS op de mogelijke Japanisering van China. Bij PGIM heerst over China meer optimisme.

23 januari 2025 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"Terwijl wereldwijd de obligatierentes stijgen, is er een land dat een ander beeld laat zien. In China dalen de yields, in alle looptijden. Er was recent een kleine opleving, maar de grafieken laten een structurele trend zien.

Die daling is met name opvallend bij de langlopende staatsobligaties. Afgelopen november daalde de yield op 30-jarige Chinese staatsleningen onder die van de Japanse 30-jarige lening. De yield kwam dus lager te liggen dan die van het land dat lang het boegbeeld was van deflatie en economische stagnatie.

De vrees is dat China op weg is naar een Japanisering, een periode van zwakke groei en deflatie die Japan lang teisterde maar waar het nu lijkt uit te komen. De Japanse yields staan nog steeds onder die van China voor de obligaties met een looptijd tot tien jaar. Maar ook in dit segment kruipen ze naar elkaar toe.

Tegengestelde ontwikkelingen

Deze toenadering van de yields van de twee grootste economieën in Azië is al jaren gaande en wordt gedreven door tegengestelde economische ontwikkelingen. In Japan is de verwachting dat de groei aantrekt en de inflatie zal stijgen, terwijl in China de zorgen over stagnerende groei, deflatierisico’s en de mogelijkheid van hogere Amerikaanse importtarieven die de groei verder zullen belemmeren worden ingeprijsd.

Met China komt het wel goed

Er is voor China de angst van een balance sheet recessie, zoals een aantal Aziatische landen kenden in de jaren negentig. Recente data laten zien dat de stimuleringsmaatregelen voor een groei-opleving zorgde in China, maar de economische problemen lijken de komende tijd toe te nemen, vooral door Amerikaanse tarieven. De vrees is dat de deflatoire trend niet omgekeerd kan worden op de korte termijn door monetaire en begrotingsmaatregelen

Als de obligatiemarkt een indicator is voor toekomstige ontwikkelingen dan zijn de economische vooruitzichten voor China niet best. Maar wij geloven dat er nog altijd voldoende potentieel is voor China om de economie weer aan te jagen en het risico af te wenden van een Japanisering." Aldus DWS.

Chinese hervormingen betalen zich uit

Ook Magdalena Polan, Head of Emerging Markets Macroeconomic Research bij PGIM Fixed Income is niet somber over China. Volgens haar zal deze economische grootmacht nog minstens tien jaar een belangrijke groeimotor voor de wereldeconomie blijven.

“Er wordt veel gesproken over de Chinese vastgoedcrisis, de verzwakkende economie en de mogelijke impact van Amerikaanse heffingen. Maar als we over twee, drie jaar terugkijken, zullen de recente strategiewijzigingen van de Chinese regering om de economie te hervormen slechts het begin van iets groots blijken.”

 

Plus-One-strategie

Zo wil China minder afhankelijk worden van lichte industrieën. De zogeheten Plus One-strategie, waarbij Chinese bedrijven hun productie met een lagere toegevoegde waarde verplaatsen naar lagelonenlanden, ondersteunt dit voornemen.

“De Plus-One strategie maakt China bovendien minder gevoelig voor mogelijk aanvullende Amerikaanse heffingen en komt tegemoet aan de westerse zorgen over geconcentreerde waardeketens.”

China investeert in duurzame transitie

 

Tegelijkertijd investeert China stevig in hoogwaardige technologie en in sectoren die verband houden met de energietransitie. Denk aan halfgeleiders en elektrisch vervoer. Polan: “Elke economische verschuiving is moeilijk. Mits goed gemanaged, kan het echter voor langdurige en stabiele groei zorgen.”

Die groei zal minder hoog uitpakken dan het huidige streefpercentage van 5% per jaar. “Maar laten we niet vergeten dat de Chinese economie nu vele malen groter is dan een paar decennia geleden. Bij het huidige groeitempo creëert het land nog steeds een paar extra ‘Duitslanden’ per jaar. Dit draagt sterk bij aan de wereldwijde groei, simpelweg vanwege het grote aandeel van China in het mondiale BBP.”


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 07 mei Innovatie en overheidshulp houden Chinese economie overeind
  • 08 mei Handelsoorlog versterkt Chinese deflatie
  • 13 mei Traditionele obligatie-ETF's deugen niet?
  • 10 jun Kotsen en weer doorgaan
  • 09 jun Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit

Onderwerpen

  • Obligaties
  • Opinie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  2. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. 05 jun
    De wraak van de thuisspelers
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 23 januari 2025 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting
  2. label connect "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
  3. label connect De wraak van de thuisspelers
  4. label connect "Trumps dollarstrategie leidt tot nieuw valutalandschap"
  5. "Economische risico’s uitzonderlijk hoog"
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  4. Het enorme potentieel van nature-based finance
  5. label connect Vier megathema's die de groene transitie vormgeven

Meest gelezen

  1. Must Read 11 jun

    Must read: Dit AI-model heeft het hoogste IQ
  2. Must Read 12 jun

    Must read: Beleggers zitten vol in de markt
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group