hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Indonesië heeft ambitieuze economische doelen
label connect Wat is dit?
Connect is het branded contentplatform van IEX Media, waar we beleggingsprofessionals met elkaar in contact brengen. Van inzicht naar inspiratie. Ook partner worden? Wij vertellen u graag meer. Sluit

Indonesië heeft ambitieuze economische doelen

De onlangs gekozen Indonesische president Prabowo heeft de economische groeidoelstellingen verhoogd naar 8% per jaar. Gaat dat lukken? Lees de analyse van Mali Chivakul, econoom opkomende markten bij private bank J. Safra Sarasin.

7 januari 2025 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"President Prabowo nam eind oktober het roer over in Indonesië. Zijn benoemingen in het kabinet hebben de aanvankelijke vrees onder beleggers weggenomen dat hij een minder strak begrotingsbeleid zou voeren. Zijn ambitieuze groeidoelstelling van 8 procent is gebaseerd op veel meer investeringen in de economie.

Om zijn plannen te realiseren, moet Indonesië belastinghervormingen doorvoeren om meer inkomsten te genereren en de regels vereenvoudigen om bedrijfsinvesteringen gemakkelijker te maken. Hoewel meer investeringen de economie op de middellange termijn kunnen doen groeien, kunnen ze ook de buitenlandse betalingen en de roepia onder druk zetten.

Problemen op de korte termijn, zoals de sterke Amerikaanse dollar, blijven een uitdaging voor de roepia en de centrale bank van Indonesië (Bank Indonesia) in de eerste helft van 2025. Een zwakkere roepia kan ook problemen veroorzaken voor Indonesische aandelen.

Stabiele economie

De herbenoeming van Sri Mulyani als minister van Financiën zorgt ervoor dat investeerders vertrouwen hebben in het begrotingsbeleid van Indonesië. De begroting voor 2025 verwacht een tekort van 2,5% van het bbp, iets lager dan de verwachte 2,7% van dit jaar. Prabowo's belofte om gratis middageten op school aan te bieden is opgenomen in de begroting, maar zal niet alle 83 miljoen schoolkinderen dekken.

Prabowo heeft een redelijk stabiele economie geërfd, die de afgelopen maanden iets is vertraagd, maar de groei blijft rond de 5%. Na een renteverlaging tot 6% door Bank Indonesia heeft de centrale bank moeite om de rente verder te verlagen.

Indonesië is relatief beschermd tegen hogere invoerheffingen van de VS. Als China echter hard wordt getroffen door Amerikaanse importtarieven, kan Indonesië via China worden getroffen, gezien de sterke banden. Maar deze nauwe relatie biedt ook kansen voor Indonesië, omdat China meer stimulus kan geven waardoor de vraag naar Indonesische producten toeneemt.

Ambitieuze groeidoelstelling

Prabowo wil de Indonesische groei naar 8% brengen tegen het einde van zijn termijn. Om dit te bereiken zijn niet alleen beleidsveranderingen en gratis schoollunches nodig, maar ook hervormingen die het makkelijker maken om zaken te doen, zoals het starten van bedrijven en het verbeteren van de infrastructuur.

De regering heeft plannen gepresenteerd waarin staat dat Indonesië jaarlijks ongeveer 9.900 biljoen roepia moet investeren om de groei tegen 2027 op 8% te verhogen. Dit is veel meer dan de huidige investering van 6.400 biljoen roepia.

Relatief goedkope aandelen

De grootste risico's voor de komende 2-3 jaar blijven dezelfde: hogere investeringen kunnen het tekort op de lopende rekening en de roepia onder druk zetten. Een zwakke roepia heeft ook invloed op de Indonesische aandelenmarkt, die gewoonlijk profiteert van lagere rentevoeten in de VS en een sterkere roepia.

Met een koers-winstverhouding van ongeveer 14 voor de Indonesische aandelenindex zijn Indonesische aandelen relatief goedkoop en bieden ze kansen voor de lange termijn, vooral omdat de consumentenmarkt groeit nu het inkomen per hoofd van de bevolking $5.000 heeft bereikt."

Mali Chivakul


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 16 okt Robeco rekent op nog meer outperformance van EM
  • 03 nov "Correctierisico is reëel"
  • 05 nov Volg de trend en vermijd valkuilen
  • 16 okt Vraagje: worden de miljardeninvesteringen in AI terugverdiend?
  • 02 sep Aandelen EM gaan nu echt outperformen

Onderwerpen

  • aandelen
  • J. Safra Sarasin Sustainable Asset Management

Nieuws van onze partners label connect

  1. 26 okt
    "Ondanks dip blijven vooruitzichten voor goud positief"
  2. 13 okt
    LFDE en Aegon Asset Management
  3. 07 okt
    Wie durft nu nog in de beurs te stappen?
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 7 januari 2025 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. AI-hausse heeft ook ingrijpende gevolgen voor obligatiemarkt
  2. Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?
  3. "Correctierisico is reëel"
  4. Datamist maakt rentebesluit Fed er niet eenvoudiger op
  5. Help mee de dijken van de democratie te onderhouden
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  5. JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst

Meest gelezen

  1. 04 nov

    Must read: Correctiewaarschuwingen overal
  2. 07 nov

    Must read: blijf gewoon beleggen in de Magnificent Seven
  3. 05 nov

    Must read: De echt grote AI-investeringen moeten nog komen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 10 nov

    Beter beheer van oceanen kan biljoenen opleveren

    Zeeën en oceanen zijn van onschatbare waarde voor mens en aarde. Maar het duurzame management van de blauwe economie laat te wensen over. Een investering van 550 miljard per jaar kan een veelvoud opleveren, heeft het World Economic Forum berekend.

  • Impactbeleggen 06 nov

    Tien jaar na Parijs: wordt COP30 een nieuw keerpunt?

    Lloyd McAllister, hoofd duurzaam beleggen bij Carmignac, schetst wat nodig is om de aankomende klimaattop tot een succes te maken.

  • Impactbeleggen 04 nov

    Klimaatcrisis dwingt bedrijven om in actie te komen

    Het World Economic Forum voorspelt een verlies van 1,5 biljoen dollar voor bedrijven als er niks gedaan wordt om de productiviteit van werknemers op peil te houden als de aarde opwarmt. Met acht stappen kan het productiviteitsverlies worden geminimaliseerd.

  • Impactbeleggen 22 okt

    Moeten impactbeleggers blij zijn met de groeiende markt van private beleggingen?

    Private markten groeien snel en trekken steeds meer impactkapitaal aan. Is dat een welkome ontwikkeling? Jos Kalb en Alexander Lubeck van Cardano over de kansen en risico's, en hoe institutionele beleggers hun impactambities het beste kunnen realiseren.

  • Impactbeleggen 20 okt

    Hivos-Triodos Fonds ontvangt grote kapitaalinvestering

    De Nederlandse ontwikkelingsbank FMO en de Österreichische Entwicklungsbank (OeEB) gaan 30 miljoen euro investeren in Hivos-Triodos Fonds, dat nu nog een beheerd vermogen heeft van 65 miljoen euro. Wat gaat er met dat geld gebeuren? We vroegen het aan Femke Bos, Director Impact private debt & equity bij Triodos IM en verantwoordelijk voor dit impactfonds.

  • Impactbeleggen 20 okt

    “Duurzame tegenwind is juist een kans”

    Voordat impactbeleggen een begrip werd, zette de Zwitserse vermogensbeheerder Pictet al een aantal succesvolle themafondsen in de markt die beleggen in oplossingen van de grote problemen waar mens en wereld mee kampen.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group