hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Risk on! Risk on! Risk on!

Risk on! Risk on! Risk on!

De Amerikaanse verkiezingswinst van Trump heeft Europese ETF-beleggers aangezet om alle risico-aversie te laten varen en massaal in Amerikaanse aandelen te beleggen, constateert Noussair Aatil van State Street SPDR ETF’s na het zien van de Europese ETF-flows van november.

11 december 2024 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

“November was een bijzondere beursmaand. Iedereen was natuurlijk in afwachting van de Amerikaanse verkiezingen. Toen de uitslag bekend was, reageerden markten verheugd. Nou ja, markten, het waren toch vooral Amerikaanse aandelen die massaal werden gekocht.

Ook Europese ETF-beleggers zaten aan de koopkant, zo blijkt uit de Europese ETF-flows van afgelopen maand. Om de aanschaf van Amerikaanse aandelen te betalen, werden aandelen uit andere landen en grondstoffen-ETF’s verkocht. Voor obligatie-ETF’s eindigde de maand neutraal. Er werden grofweg even veel obligaties verkocht als gekocht.

De populariteit van Amerikaanse aandelen blijkt ook wel uit de beursprestaties. De S&P 500 steeg in november met 5,8%. Nog indrukwekkende is de winst van de Russel 2000, waarin kleine Amerikaanse aandelen zich ophouden. Die steeg met maar liefst 11%.

De performance van Europese aandelen stak daar schril bij af met een plusje van 0,1%. Aandelen uit de opkomende markten deden het nog veel slechter met een min van 3,6%, mede veroorzaakt door een aansterkende dollar.

De Europese ETF-flows in november laten overduidelijk zien hoe populair Amerikaanse aandelen waren. Terwijl alle aandelenregio's uitstroom lieten zien, kochten Europese ETF-beleggers voor meer dan 24 miljard dollar aan Amerikaanse aandelen-ETF's. Ook wereldwijde aandelen ETF's (+10,4 miljard dollar) waren, maar die bestaan voor meer dan de helft uit Amerikaanse aandelen. 

De Trump trade vinden we overigens ook duidelijk terug in de sectorvoorkeuren in november. Trump is een sterk voorstander van dereguleren en daar profiteren financials en industriële bedrijven van. Enigszins opmerkelijk is dat de energiesector vooral werd verkocht. Trump is een sterk voorstander van het oppompen van zoveel mogelijk olie. Of zoals hij zegt: "Drill, baby, drill!"

Dat ook tech werd verkocht, moet vooral worden gezien als een verbreding van de aandelenrally. Winst nemen zal ook wel een rol hebben gespeeld. De verkoop van health care heeft een andere reden. Dat is een defensieve sector en in november zaten beleggers niet defensief in de wedstrijd.

Zoals gezegd kochten Europese ETF-beleggers vorige maand even veel obligaties als ze kochten. Het enige dat mij opviel was dat er een duidelijke voorkeur bestond in duratie. Door de normalisering van de rentecurve kochten beleggers vooral papier met ultra korte looptijden. Lang lopend papier werd juist verkocht. Dat vertelt mij dat beleggers sterk geloven dat centrale banken doorgaan met het verlagen van de rente, maar dat het helemaal niet zeker is dat de lange rentes ook zullen dalen. 

Ten slotte wil ik nog iets zeggen over goud. Dat is dit jaar sterk in prijs gestegen, maar het wordt eigenlijk al het hele jaar door individuele beleggers verkocht. Vorige maand was het hek pas echt van de dam. ook dat kan niet verbazen, want waarom zou je geld parkeren in een veilige haven als het de bedoeling is om juist risico te nemen?

Noussir Aatil



Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

DE LAATSTE TICKETS!

Kom vrijdag naar de IEX Beleggersdag!

Hoe gaat de top van het Nederlandse bedrijfsleven om met Trump, geopolitiek, defensie en de verhouding tussen Europa en de VS? Kom aanstaande vrijdag naar de IEX Beleggersdag. Mis het niet en bestel nu uw tickets! VOL=VOL!

Lees meer

  • 02 jun Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente
  • 09 jun Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit
  • 05 jun Een zorgeloze en rooskleurige toekomst met ETF's
  • 16 jun Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting
  • 18 mei "Aandelenmarkt oogt na recent herstel oververhit"

Onderwerpen

  • Assetallocatie
  • State Street Global Advisors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 23 jun
    Absolute return-obligaties: een antwoord op het volatiliteitsprobleem
  2. 23 jun
    Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren
  3. 17 jun
    Verstandig navigeren in onzekere obligatietijden
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 11 december 2024 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. Kapitaal is als cholesterol
  2. Passief beleggen doet het beter dan de cijfers laten zien
  3. Exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting voor beleggers
  4. label connect Verstandig navigeren in onzekere obligatietijden
  5. Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  5. label connect ESG is dood, lang leve ESG 2.0!

Meest gelezen

  1. Must Read 20 jun

    Must read: dit zijn de favoriete waarde-aandelen van Goldman Sachs
  2. Must Read 18 jun

    Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
  3. Must Read 19 jun

    Must read: kan de Amerikaanse rente niet heel misschien toch omlaag?

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

  • Impactbeleggen 28 nov

    Het enorme potentieel van nature-based finance

    Hadewych Kuiper van Triodos IM breekt een stevig lans voor nature-based financieringen. Het is volgens haar de enige manier om de afbraak van de natuur te stoppen. Daarnaast biedt het ook financieel rendement.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group