hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  De gevaarlijke illusie van veilige rente

De gevaarlijke illusie van veilige rente

De wereld spaart zich momenteel suf en houdt daar door de inflatie weinig of minder aan over. Portfoliomanagers Thomas Meier en Christos Sitounis bij assetmanager MainFirst pleiten daarom in een sterke analyse voor de aanschaf van dividendaandelen.

21 november 2024 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"Wereldwijde beleggers zijn net zo euforisch over de terugkeer van de rente als woestijnreizigers over een langverwachte oase. In Europa is het spaarpercentage naar een nieuw hoogtepunt van meer dan 13% gestegen, een niveau dat alleen tijdens de pandemie gehaald werd. Maar een andere allocatie is toch echt nodig om het enige doel van sparen te bereiken, namelijk het behoud van de koopkracht van de activa.

De afgelopen jaren gingen er wereldwijd enorme bedragen naar rentedragende activa, waaronder een recordinstroom in geldmarktfondsen. In de afgelopen vijf jaar is de instroom meer dan verdubbeld. Alleen al in de VS vloeide meer dan 8 biljoen dollar in geldmarktfondsen, en bijna 2 biljoen euro in Europa.

Veilige haven lokken

Wereldwijd hebben beleggers aanzienlijke bedragen verplaatst naar veilige havens en niet naar de meer volatiele aandelenmarkten. In Duitsland maken contanten en deposito's 41% van de financiële activa van huishoudens uit. In België en Nederland ligt het aandeel van contanten en deposito's rond respectievelijk 30% en 20%. Maar deze landen zijn niet uniek, in de eurozone ligt het gemiddelde rond 35%.

In Duitsland vertegenwoordigen vastrentende beleggingen, inclusief verzekeringen, pensioenen en standaardgarantieregelingen - die om wettelijke redenen voornamelijk in rentedragende activa belegd zijn - ruwweg driekwart van de financiële activa. België en Nederland hebben een beter pensioenstelsel met een hogere aandelenratio. Als we alleen obligaties en levensverzekeringen meerekenen, is de verhouding ongeveer 45% in België en 25% in Nederland. In Europa is de spaarquote naar een nieuw hoogtepunt van meer dan 13% gestegen - een niveau dat alleen tijdens de pandemie werd gehaald.

Waardeverlies verzekerd

Tegen de achtergrond van de aanhoudende wereldwijde conflicten en de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen bieden veilige havens momenteel een aantrekkelijk beleggingsklimaat op de korte termijn. De renteomslag die de ECB en de Fed hebben ingezet en de aanhoudende desinflatoire druk vanuit China hebben hun aantrekkingskracht in vergelijking met aandelen echter aanzienlijk verminderd.

Opnieuw worden beleggers geconfronteerd met een beleggingslandschap dat, vanuit een reëel en realistisch perspectief, op een illusie lijkt. De tienjarige Duitse staatsobligatie levert bijvoorbeeld 2,3% op, terwijl Zwitserse obligaties 0,4% rendement opleveren. In reële termen, na aftrek van de inflatie, houdt een belegger 0,6% rentegroei over in Duitsland en -0,4% in Zwitserland. Een vergelijkbaar somber beeld tekent zich af in de VS.

"Opnieuw worden beleggers geconfronteerd met een beleggingslandschap dat, vanuit een reëel en realistisch perspectief, op een illusie lijkt"

In de context van zwakkere wereldwijde groeicijfers, dalende inflatiepercentages en dalende rentetarieven is dit beleggingsprofiel ontoereikend voor reëel vermogensbehoud. Bovendien zal de inflatie waarschijnlijk op een structureel hoger niveau blijven als gevolg van demografische ontwikkelingen, mogelijke handelsconflicten en de aanhoudende stijging van de grondstoffenprijzen.

Tijd voor een koerswijziging

Vroeg of laat zal het voor beleggers steeds duidelijker worden dat, ondanks intensievere spaarinspanningen, een andere allocatie noodzakelijk is om het enige doel van sparen te bereiken, namelijk het behoud van de koopkracht van activa.

Naar verwachting zullen de beleggers, ondanks de wereldwijde conflicten, een deel van hun rentedragende activa weer naar aandelen overhevelen, met name vanuit geldmarktfondsen en termijndeposito's. Rentedalingen door de centrale banken zouden gunstig moeten zijn voor de aandelenmarkten.

Met name dividendaandelen en dividendfondsen kunnen profiteren. De conservatieve aanpak van dividendfondsen, in combinatie met uitkeringen die hoger zijn dan de inflatie en de rente, zal weer aantrekkelijk worden in vergelijking met de bredere aandelenmarkt.

Hoge stabiele inkomsten

Dividendfondsen bieden het voordeel dat ze bedrijven met veel cash in portefeuille hebben, vaak uit defensieve sectoren. Bovendien hebben de meeste bedrijven na de pandemie hun balans geherstructureerd en hun kostenstructuur aangepast aan de inflatieontwikkelingen.

Hoewel marktdeelnemers wijzen op hoge beursindices, worden deze grotendeels gedomineerd door een paar aandelen. De huidige hoge marktconcentratie van sommige aandelen, vooral in de technologiesector, wordt in de VS vertegenwoordigd door de Magnificent 7 en in Europa door de GRANOLAS.

We verwachten dat de economische normalisering in de VS en Europa de prestaties van aandelen zal verbreden, wat ten goede zal komen aan gehavende segmenten zoals kleine en middelgrote ondernemingen. Het is belangrijk dat beleggers een langetermijnallocatie overwegen op basis van reële, inflatiegecorrigeerde rendementsverwachtingen en niet volledig toegeven aan de illusie van nominale rentetarieven."

  • Lees ook: Banken en tech leiden wereldwijde dividendbetalingen naar nieuw record

Noot redactie: 

Ook dividendbeleggen gaan met de nodige up en downs, maar de rendementen waren de laatste jaren prima in orde. Volgens de wereldwijde dividendindex (in US dollar) van Morningstar boekten dividendaandelen wereldwijd over 10 jaar een gemiddeld rendement van 8,2% per jaar. Over de laatste drie jaar was het rendement iets minder: 6,7%. Het is zeker meer dan wat een spaarrekening oplevert.


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 30 sep Wereldwijd dividend bereikt nieuw record
  • 26 okt Winkelvastgoed is helemaal terug als dividendmotor
  • 02 dec Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken
  • 01 dec “Wij leven in een nieuwe tijd”
  • 03 dec Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 07:55
    Beurskansen in een uitdagende wereld
  2. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. 19 nov
    "Elke vergelijking tussen dotcombubbel en AI-hype gaat mank"
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 21 november 2024 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. label connect Beurskansen in een uitdagende wereld
  2. label connect Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
  3. Sterk verdeelde Fed zal rente toch verlagen
  4. De K-economie hult de Fed in mist
  5. Wanneer het verhaal de markt stuurt
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Binnen tien jaar leven we in een getokeniseerde wereld"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  5. JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst

Meest gelezen

  1. Must Read 10 dec

    Must read: Beleggingskansen te over
  2. Must Read 12 dec

    Must read: het was een lekker beursjaar
  3. Must Read 15 dec

    Must read: Chinese groeivertraging verdiept

Assetallocatie

  • label connect

    Assetallocatie 07:55

    Beurskansen in een uitdagende wereld

    Wat hebben de markten volgend jaar in petto? Volgens hoofdeconoom Karsten Junius van J. Safra Sarasin krijgen beleggers in 2026 te maken met drie trends: structureel hoge onzekerheid, de verdere opmars van AI en vooral een soepel begrotingsbeleid. Beleggingsimplicaties?

  • Assetallocatie 10 dec

    Robeco verwacht veel van Europese industrie-aandelen

    Chris Hart, fondsmanager van het wereldwijde waardefonds Robeco BP Global Premium Equities heeft hooggespannen verwachtingen van Europese industrie-aandelen. Lage waarderingen en extra uitgaven aan defensie en infrastructuur zorgen voor de nodige rugwind.

  • Opinie 08 dec

    Amerikaanse economie gaat superjaar tegemoet

    Een van de opvallendste voorspellingen van Aegon AM voor 2026 is dat de Amerikaanse economie slechts kort afkoelt om vervolgens met volle kracht op weg te gaan naar 2027.Wat betekent dit voor obligaties?

  • Assetallocatie 03 dec

    Capital Group: rente ECB omhoog, rente Fed omlaag

    Capital Group ziet de economische groei in de VS en in Europa in 2026 dichter bij elkaar komen, terwijl het rentebeleid juist uiteenloopt. Wat betekent dat voor de obligatievoorkeuren van de Amerikaanse vermogensbeheerder?

  • Assetallocatie 02 dec

    Ontwikkeling Amerikaanse inflatie is het grote vraagteken

    Fidelity International verwacht dat risicovolle activa het in 2026 weer goed zullen doen. Het grote vraagteken is hoe de VS omgaat met een stug hoge inflatie, terwijl de economische groei afneemt.

  • Assetallocatie 01 dec

    “Wij leven in een nieuwe tijd”

    Wat kunnen beleggers in 2026 verwachten? Beleggingsexperts en de hoofdeconoom van Candriam keken tijdens de recente mediadagen van deze Europese vermogensbeheerder in Brussel alvast vooruit. Lang verhaal kort: pas op met bedrijfsobligaties, dollar verzwakt verder, tech blijft de baas.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group