hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Amerikaanse renteverlaging positief voor opkomende markten

Amerikaanse renteverlaging positief voor opkomende markten

De waarde van de Amerikaanse dollar is belangrijk voor elke belegger, maar zeker voor beleggers in de opkomende markten, schrijft econoom Erik Lueth van vermogensbeheerder LGIM.

12 september 2024 08:00 • Door Gastauteur IEXProfs

"Wie in 2013 een obligatie uit een opkomende markt in de lokale munt kocht en al die tijd in bezit heeft gehouden, heeft daar de voorbije elf jaar waarschijnlijk geen geld aan verdiend. Grote kans dat de rente uit de obligatie te weinig heeft opgeleverd om de waardevermindering van de lokale munt te compenseren.

Hetzelfde geldt voor wie in 2013 in aandelen uit opkomende landen belegde: de kans is groot dat deze aandelen 50 procent slechter presteerden dan de wereldwijde aandelen, het wisselkoersverlies niet eens meegerekend.

De fundamentals van de opkomende markten kunnen dergelijke achterblijvende prestaties nauwelijks verklaren. Een meer waarschijnlijke boosdoener is de cyclus van de Amerikaanse dollar. In 2013 gaf de Amerikaanse Federal Reserve het startsein om haar soepele beleid af te bouwen. Dit heeft voor een stijging van de dollar gezorgd die tot vandaag voortduurt.

Sterke dollar: minder EM-groei

Bovenstaande grafiek illustreert de impact van de dollar op de opkomende markten. Deze toont zes even lange periodes waarin de dollar aanzienlijk heeft geschommeld: drie met een sterke dollar en drie met een zwakke. Uit de grafiek blijkt dat de economie van de gemiddelde opkomende markt in het verleden minder goed groeide wanneer de dollar sterk was, namelijk 3,4 procent, tegenover 5,7 procent wanneer de dollar zwak was.

De wisselkoersregimes zijn ook van belang. Landen met gekoppelde wisselkoersen werden in het verleden vaak twee keer zo hard getroffen als landen met zwevende wisselkoersen. Dit wijst erop dat de financiële voorwaarden het belangrijkste transmissiekanaal zijn.

Groeilanden kenden in het verleden een kredietgroei van slechts 9 procent wanneer de dollar sterk was, vergeleken met 16 procent wanneer de dollar zwak was. Deze krappere financiële voorwaarden kunnen vervolgens de binnenlandse vraag in de opkomende landen belemmeren. Investeringen en consumptie ogen veel zwakker tijdens perioden met een sterke dollar.

Een sterke dollar weegt echter ook op de externe vraag. Andere geavanceerde economieën zijn bijvoorbeeld een derde langzamer gegroeid wanneer de dollar sterk was.

Zwakke dollar: spread op staatsobligaties verkleint

Als de dollar sterk staat, hebben EM-valuta's de neiging om ook ten opzichte van een breder mandje valuta's van handelspartners waarde te verliezen – en meer dan hun hogere inflatiecijfers zouden vereisen. Hoogrentende valuta's zijn daarbij bijzonder gevoelig voor de dollarcyclus.

De spread van staatsobligaties uit opkomende landen ten opzichte van Amerikaanse staatsobligaties verkrapte gemiddeld met 130 basispunten in jaren waarin de dollar zwak was, maar nam met 30 basispunten toe in jaren waarin de dollar sterk was.

Ten slotte stegen aandelen uit opkomende markten met 11 procent in lokale valuta toen de dollar sterk was, ver verwijderd van de 38 procent die werd waargenomen als de dollar zwak stond.

Mogelijk tegenwind voor dollar

Waarnemers verwachten dat de Fed de rente het komende jaar meer zal verlagen dan de andere centrale banken. Deze cyclus van renteverlagingen zou beginnen op een moment dat de Amerikaanse dollar zich naar onze mening duur is. Op basis van onze analyse van de DXY-index is de dollar sinds 1970 (begin van de DXY-index) slechts een derde van de tijd duurder geweest.

Deze combinatie van een hoge waardering van de dollar en de Amerikaanse renteverlagingen die op komst zijn, kan tegenwind geven aan de waarde van de Amerikaanse dollar. Dit zou op zijn beurt goed nieuws kunnen betekenen voor de opkomende markten."


Gastauteurs zijn beleggers die schrijven op persoonlijke titel. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 01 jul Bijna de helft institutionele beleggers mist obligatierevolutie EM
  • 08 jul Fidelity International zoekt het vooral in de opkomende markten
  • 11 jul Een andere verklaring voor de zwakke dollar
  • 16 jul V-vormig herstel én aankomende liquiditeitsgolf maken optimistisch
  • 02 jul Hoe lang houdt de Amerikaanse obligatiemarkt stand?

Onderwerpen

  • Assetallocatie

Nieuws van onze partners label connect

  1. 08:00
    "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. 14 jul
    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
  3. 09 jul
    Super Global vergroot beheerd vermogen met 500 miljoen euro
Meer van onze partners
Gastauteur IEXProfs Geplaatst op 12 september 2024 08:00 meer
Bio

Gastauteur zijn professionals die volgens de redactie van IEXProfs bijdragen leveren die het waard zijn een groter beleggingspubliek te bereiken, maar die niet de intentie hebben om wekelijks of maandelijks een bijdrage te leveren als vaste medewerker of columnist. Bij de artikelen wordt een korte toelichting gegeven van de schrijver.

Recente columns
  1. label connect "Actief beheer biedt wel de noodzakelijke flexibiliteit"
  2. V-vormig herstel én aankomende liquiditeitsgolf maken optimistisch
  3. Asterix en Obelix en de zoektocht naar Draghi’s toverdrank
  4. Optimix minder negatief over aandelen
  5. label connect Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs
Populaire columns
  1. "Impactbeleggers staan aan de goede kant van de geschiedenis"
  2. label connect "Reshoring biedt mooie kansen voor groene beleggers"
  3. Het enorme potentieel van nature-based finance
  4. label connect JSS Green Planet Fund: Kansrijk beleggen in een groene toekomst
  5. label connect ESG is dood, lang leve ESG 2.0!

Meest gelezen

  1. Must Read 14 jul

    Must read: Dit jaar beter dan aandelen
  2. Must Read 15 jul

    Must read: Aandelenverwachtingen steeds positiever
  3. label connect

    Assetallocatie 14 jul

    Stabiel inkomen tegen een aantrekkelijke prijs

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 25 jun

    Institutionele beleggers blijven trouw aan duurzaamheid

    Een grote meerderheid van institutionele beleggers gaat onverminderd door met duurzaam investeren, maar is wel wat terughoudender geworden in de communicatie daarover. Dat blijkt uit een rondvraag van BNP Paribas onder marktpartijen. Wat kwam er nog meer uit het onderzoek?

  • Impactbeleggen 30 apr

    Verstandig beleggen voor later is nu investeren in kinderen

    Het Triodos Future Generations Fund richt zich op het welzijn van kinderen, waarbij het rendement geenszins uit het oog wordt verloren, vertelt verantwoordelijk fondsmanager Sjoerd Rozing. "Zeker voor beleggers die extra spreiding willen aanbrengen, voegt het fonds echt iets toe."

  • Impactbeleggen 16 apr

    Impactbeleggen is wél in het belang van pensioendeelnemers

    De tijd van discussie en verwarring over impactbeleggen is volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea Investment Management voorbij. Zij legt uit waarom impactbeleggen de juiste aanpak is voor pensioenfondsen. "Impactbeleggen is niet slechts een optie maar een inspirerende kans voor een betere toekomst."

  • Impactbeleggen 31 mrt

    Beleggen in wapens? Nee, bedankt!

    Investeren in wapens is een taak voor overheden, zeker niet voor duurzame beleggers, betoogt Hadewych Kuiper van Triodos IM. "Als investeerder is het simpelweg onmogelijk om te weten hoe, waar en door wie wapens zullen worden gebruikt."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Nee, water is het nieuwe goud

    Waterschaarste is volgens Tongai Kunorubwe, hoofd duurzame obligaties bij T. Rowe Price, in het komende decennium een van de grootste uitdagingen voor de mensheid én een belangrijk risico voor de wereldwijde economische groei. Voor beleggers liggen er mooie kansen. "Iedere euro die in water wordt geïnvesteerd, genereert een economische opbrengst van 4 euro."

  • Impactbeleggen 05 feb

    Verantwoord beleggen is geen politieke kwestie

    Volgens managing director Hadewych Kuiper van Triodos IM hebben pensioenfondsen geen andere keuze dan om vol te investeren in de duurzaamheidstransitie. "De primaire taak van pensioenfondsen is het veiligstellen van een zo goed mogelijk pensioen. Het is dus logisch dat zij vermijdbare risico’s uitsluiten."

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group