hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Megacaps profiteren van het butterfly-effect

Megacaps profiteren van het butterfly-effect

De opkomst van indexfondsen heeft ervoor gezorgd dat megacaps op de korte termijn een minimaal voordeel hebben tegenover de rest van de markt, maar op de lange termijn leidt het tot enorme rendementsverschillen.

17 september 2024 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Je bent nooit te oud om te leren. Joachim Klement was altijd sceptisch over de theorie dat indexfondsen en ETF’s ertoe bijdragen dat Big Tech-megacaps een steeds groter gewicht krijgen in de aandelenmarkt. Maar een wetenschappelijke studie van Hao Jiang, Dimitri Vayanos en Lu Zheng heeft hem op andere gedachten gebracht. 

Het gaat in de studie om het zogenoemde butterfly effect, een fenomeen ontdekt door de meteoroloog Edward Lorenz. Hij probeerde met computermodellen het weer te voorspellen en kwam tot de conclusie dat zelfs de kleinste verandering enorme gevolgen kan hebben, zoals het fladderen van een vlinder waardoor elders een orkaan ontstaat. nHet is de basis van de chaostheorie. 

Tegenargumenten

In de studie wordt er een link gelegd tussen indexfondsen (de fladderende vlinder) en de laatste jaren zo enorm groot geworden megacaps en Magnificent Seven. Zoals bekend zijn er de laatste jaren enorme bedragen richting indexfondsen gestroomd. Klement ging er echter vanuit dat het effect op het gewicht van de  megacaps klein is.

Ten eerste zijn de megacaps slechts één onderdeel van indexfondsen. Als iemand in de MSCI World-index belegt dan zouden in principe alle fondsen die hierin zitten evenveel moeten profiteren, zodanig dat de onderlinge verhoudingen niet veranderen.

Daar komt bij dat de bedragen die jaarlijks via de indexfondsen in megacaps worden geïnvesteerd in verhouding tot de totale markt nog altijd bescheiden zijn. De laatste decennia gaat het volgens Klement hoogstens om enkele tienden van procenten per jaar.

Ten slotte zijn er nog altijd heel veel actieve fondsbeheerders die met arbitrage alle resterende marktinefficiënties ontstaan door indexfondsen zouden moeten kunnen wegwerken.

Lage prijselasticiteit van megacaps

Maar het butterfly effect in combinatie met de relatief lage prijselasticiteit van megacaps staat al deze tegenargumenten in de weg. Dat megacaps een lage prijselasticiteit hebben, blijkt uit een andere studie van Valentin Haddad, Paul Hübner en Erik Loualiche. Die hebben ontdekt dat hoe groter een bedrijf is, des te inelastischer de vraag naar aandelen van dit bedrijf is. 

De consequentie is dat een kleine toename in de vraag leidt tot een grotere toename van de koers en de marktwaarde. De reden dat de vraag naar grote aandelenfondsen inelastischer is, heeft te maken met het feit dat bijna elke grote belegger - actief of passief - de grootste bedrijven in portefeuille moet hebben.

Kleinere bedrijven kunnen daarentegen makkelijker overboord worden gezet als een actieve belegger denkt dat ze te duur zijn geworden.

+0,3% per kwartaal wordt +30% in 25 jaar

Het gaat om minimale verschillen in het voordeel van de megacaps. Maar op de lange termijn heeft dat grote gevolgen. Jiang, Vayanos en Zheng laten zien dat het effect op de relatieve marktkapitalisatie van de grootste aandelen in de VS een kleine 0,3% per kwartaal is, maar dat dit in de loop der tijd opstapelt. 

Na 25 jaar hebben de minuscule verschuivingen in de marktkapitalisatie van grotere en kleinere aandelen ervoor gezorgd dat de largecaps 30,25% groter zijn dan ze zouden zijn geweest zonder de opkomst van het indexbeleggen.

Toch iets om rekening mee te houden, ook voor een scepticus als Klement.

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 15 dec ETF's zijn onschuldig aan ontstaan megacaps
  • 14 jan Aandelen EM maken eindelijk hoge verwachtingen waar
  • 19 dec Hoge waardering nu zegt niks over rendement in 2026
  • 22 dec Meer kansen dan risico's in 2026
  • 24 nov Actieve ETF's vertroebelen de ETF-markt

Onderwerpen

  • aandelen

Nieuws van onze partners label connect

  1. 13 jan
    "Vermogensbeheer vereist tegenwoordig een bredere blik"
  2. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  3. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 17 september 2024 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: Geopolitieke onrust is van ondergeschikt beursbelang
  2. Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  3. Aandelen EM maken eindelijk hoge verwachtingen waar
  4. Must read: Stijgende koersen smaken naar meer
  5. Must read: Kopen op de top is juist slim
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  3. DWS: Bitcoin hoort in de portefeuille
  4. Zuid-Koreaanse discount blijft nog even
  5. Rentedaling helpt real assets uit dal

Meest gelezen

  1. Must Read 14 jan

    Must read: 'Bitcoin kan makkelijk naar $500.000'
  2. Must Read 12 jan

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 08:00

    Energietransitie: van morele plicht naar beleggingskans

    Voor Robeco is klimaatbeleggen geen thematische bijzaak maar de kern van de beleggingsstrategie. Want de energietransitie zal volgens Robeco leiden tot de structurele verandering van markten, sectoren en waardeketens.

  • Impactbeleggen 14 jan

    Impactbeleggen: van niche naar schaal

    Sinds 2019 groeide het kapitaal dat naar impactbeleggingen ging met 19% per jaar. In 2024 bedroeg de totale markt 1,6 biljoen dollar, aldus het Global Impact Investing Network (GIIN).

  • Impactbeleggen 12 jan

    Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen

    Volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea IM pakt het nieuwe pensioenstelsel (Wtp) goed uit voor impactbeleggen. Dat is een gunstige ontwikkeling. "Pensioenfondsen die impact structureel integreren, versterken niet alleen hun portefeuille onder de Wtp, maar dragen ook bij aan een veerkrachtige economie en een leefbare wereld voor toekomstige generaties."

  • Impactbeleggen 05 jan

    Natuur krijgt een prijskaartje

    Water, bodem en biodiversiteit raken schaarser. Dat brengt risico’s én kansen voor beleggers met zich mee. Wat lange tijd nauwelijks werd meegenomen in financiële analyses begint nu door te werken in beleggingskeuzes, aldus BlackRock Investment Institute.

  • Impactbeleggen 24 dec

    “De problemen die impactbeleggers willen oplossen, zijn reëel”

    Baillie Gifford houdt vast aan een overtuiging die de Schotse vermogensbeheerder al decennia huldigt: bedrijven die grote problemen oplossen, zijn structureel beter gepositioneerd voor groei. Dat maakt impactbeleggen volgens Rosie Rankin, hoofd impactstrategie van Baillie Gifford, tot een no brainer. Rob Stallinga sprak met haar.

  • Impactbeleggen 22 dec

    Impactfondsen zorgen inderdaad voor positieve veranderingen

    Private equity impactfondsen hebben volgens een recente Amerikaanse studie positieve effecten op de arbeidsomstandigheden. De fondsen investeren vaker in arme buurten en bedrijven waar vrouwen en mensen van kleur duidelijk betere carrièrekansen hebben.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group