hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Wachten op een nieuwe grondstoffensupercyclus

Wachten op een nieuwe grondstoffensupercyclus

Ook Daniel Sullivan van Janus Henderson Investors verwacht een nieuwe supercyclus voor grondstoffen. Hij geeft een reeks van redenen om positief te zijn. Vooral de energietransitie is een aanjager.

22 februari 2023 08:00 • Door IEXProfs Redactie

Een recessie is over het algemeen slecht nieuws voor grondstoffen omdat de vraag daalt bij een gelijkblijvend aanbod. Het gevolg zijn dalende prijzen. Daniel Sullivan van Janus Henderson Investors denkt echter dat het dit keer wel meevalt. Hij ziet ondanks donkere wolken boven de wereldeconomie voldoende redenen om positief te zijn. Redenen die hij aangeeft:

1. Allereerst zijn de prijzen van veel grondstoffen de laatste maanden flink gedaald. De piek ligt inmiddels ver achter ons. Het recessiegevaar zit dus voor een groot deel al in de prijzen verwerkt.

2. In een typische grondstoffencyclus is er tijdens een fase van hoogconjunctuur veel vraag wat leidt tot meer aanbod. Tijdens een recessie is er dan plots een groot gat tussen die twee. De cyclus van de laatste jaren was anders. Het aanbod is nauwelijks gestegen, van sommige grondstoffen zelfs helemaal niet. Dit komt deels door corona, maar deels ook door de oorlog in Oekraïne die sommige grondstoffenmarkten nog meer van slag heeft gebracht. De olie- en gasprijzen dalen momenteel bijvoorbeeld hard, maar dat komt vooral doordat er in 2022 veel voorraden zijn aangelegd uit angst voor tekorten, die nu achteraf mee blijken te vallen. 

"Het aanbod is nauwelijks gestegen, van sommige grondstoffen zelfs helemaal niet"

3. De olie- en gasmarkt zal de komende jaren krap blijven. Dat zal in Europa zorgen voor meer behoefte aan alternatieven in de vorm van windmolens en zonnepanelen, en daar zijn veel grondstoffen voor nodig.

Daniel Sullivan

Daniel Sullivan

4. De supercyclus van 2004-2008 werd veroorzaakt door snel stijgende vraag uit China, een factor die de laatste jaren afwezig was. Maar China kan een comeback maken als het vol in blijft zetten op de energietransitie. Dat zal de honger naar grondstoffen vergroten, met name naar metalen als lithium, koper, aluminium, staal, zilver, kobalt en zeldzame aarden.

5. Relatief en historisch gezien zijn de prijzen van edelmetalen laag, zeker als rekening wordt gehouden met inflatie. Met de groeiende vraag en het stokkende aanbod zou de neerwaartse spiraal weleens gestopt kunnen worden.

"Relatief en historisch gezien zijn de prijzen van edelmetalen laag, zeker als rekening wordt gehouden met inflatie"

6. De hoge energieprijzen zijn niet zonder gevolgen gebleven voor de productie van aluminium, staal en andere halffabrikaten. De investeringen in deze grondstoffen zijn ook achtergebleven. Er is daardoor maar een beetje extra vraag nodig om de prijzen op te jagen.

7. Meer windmolens, zonnepanelen, elektrische auto’s en andere elektrische apparaten zullen de vraag naar metalen de komende jaren aanjagen, maar het kost jaren om nieuwe mijnen te openen. Nu de VS ook overstag lijkt bij de energietransitie zal de vraag naar metalen extra toenemen.

"Het kost jaren om nieuwe mijnen te openen"

8. De energietransitie is niet iets van een paar jaar. Het ombouwen van de energie-infrastructuur gaat decennia kosten. Dat is gunstig voor de vooruitzichten op de lange termijn van grondstoffen.

  • Lees ook: Nieuwe roaring twenties voor grondstoffen op komst

De Redactie van IEXProfs bestaat uit verschillende journalisten. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies, of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. .

Deel via:

Lees meer

  • 13 mei Traditionele obligatie-ETF's deugen niet?
  • 20 mei "Ik doe niet mee aan de goldrush"
  • 12 mrt Ook 2025 wordt een recordjaar voor wereldwijd dividend
  • 05 mrt Ongekende run op goud
  • 11 mrt Peak oil pas in 2038

Onderwerpen

  • Janus Henderson Investors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 17 jun
    Verstandig navigeren in onzekere obligatietijden
  2. 12 jun
    Duurzaam en defensief: mixfonds van Cardano wint prestigieuze prijs
  3. 11 jun
    "Strategische materialen zijn de olie van de 21e eeuw"
Meer van onze partners
IEXProfs Redactie Geplaatst op 22 februari 2023 08:00 meer
Bio

De redactie van IEXProfs bestaat uit een team van financieel journalisten en werkt vanuit Amsterdam.

Recente columns
  1. Must read: kan de Amerikaanse rente niet heel misschien toch omlaag?
  2. ETF's verslaan ook crème de la crème actieve fondsen
  3. Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
  4. 4x geen recessie
  5. Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
Populaire columns
  1. Bijna de helft van de Nederlanders heeft pensioenspijt
  2. Beleggers onderschatten aandelenrisico's
  3. Groene kantoorverbouwing levert grof geld op
  4. Koopargumenten Japanse aandelen stapelen zich op
  5. PE en impactbeleggen vormen een goede combi

Meest gelezen

  1. Must Read 17 jun

    Must read: Prijzenoorlog in de ETF-sector
  2. Must Read 18 jun

    Must read: 'Wraakbelasting' jaagt beleggers uit VS
  3. Must Read 13 jun

    Must read: alle bommen en granaten

Assetallocatie

  • Assetallocatie 16 jun

    Sectie 899: exodusgevaar door Amerikaanse wraakbelasting

    Zoals Mozes in Exodus de Rode Zee spleet om zijn volk te bevrijden, lijkt de Big Beautiful Bill van Trump nu de kapitaalstromen tussen continenten te splijten. Het voorstel om een wraakbelasting in te stellen voor buitenlandse beleggers is opnieuw een aantasting van het vertrouwen in Amerika. Het vergroot het risico dat beleggers hun allocatie naar de Verenigde Staten heroverwegen, schrijft Thomas van Galen, Chief Strategist Achmea IM.

  • Assetallocatie 09 jun

    Capital Group rekent op aanhoudend hoge volatiliteit

    Wat heeft 2025-2026 nog allemaal in petto voor aandelen, obligaties en valuta? Capital Group schetst een beeld van aanhoudend hoge volatiliteit, meer risico-aversie en tijdelijk gunstige vooruitzichten voor aandelen buiten de VS.

  • label connect

    Assetallocatie 05 jun

    De wraak van de thuisspelers

    Enguerrand Artaz van LFDE begrijpt wel waarom beleggers zich nu richten op de aandelen van Europese bedrijven, die sterk gericht zijn op de eigen thuismarkt.

  • Assetallocatie 05 jun

    Een zorgeloze en rooskleurige toekomst met ETF's

    Zelfs de beste aandelen gaan zo nu en dan door een diep dal. Met een indexfonds is de stress minder groot zonder dat dit ten koste gaat van rendement.

  • label connect

    Assetallocatie 02 jun

    Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond

    Dit jaar ging het Fresh Fixed Income Fund van OHV Vermogensbeheer naar huis met twee LSEG Lipper Fund Awards. De outperformance van het obligatiefonds was in de afgelopen 3 en 5 jaar zo groot en zo consistent dat de jury niet om het fonds heen kom. Wat verklaart het succes? Wat zijn de verwachtingen? Wij vroegen het aan de fondsmanagers Richard Abma en Otto Bazuin.

  • Assetallocatie 02 jun

    Modelportefeuilles in beweging door stijgende Amerikaanse rente

    State Street Global Advisors denkt dat de gestegen rente samen met de hoge Amerikaanse staatsschuld ernstige gevolgen zal hebben voor de samenstelling van modelportefeuilles.

Meer Assetallocatie
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Online magazine Lipper Fund Awards 2024
  2. Contrair en succesvol
  3. Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  4. “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2025 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2025 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group