hoofdinhoud
IEX Profs
Zoek pagina
desktop iconMarkt Monitor
  • Home
    • Aandelen
    • Obligaties
    • Alternatives
    • ESG
    • Impact
    • Beleggingsfondsen
    • Fondsselector
    • ETF's
  • Opinie
    • State Street SPDR ETF's
    • Triodos Investment Management
    • T. Rowe Price
    • LSEG Lipper
    • UBS
    • Partnercontent
  • Nieuwsbrief
  • Inloggen
Home  /  Column  /  Wereldwijde dividenden breken all-time record

Wereldwijde dividenden breken all-time record

Dividendbeleggers hebben over de ontvangen winstuitkeringen in het eerste kwartaal geen klagen. Die waren nog nooit zo hoog. Ook goed nieuws: volgens Janus Henderson blijft dividend een betrouwbare bron van inkomensgroei.

26 mei 2022 08:00 • Door Rob Stallinga

Wereldwijde dividenden stegen in het eerste kwartaal met 11% tot 302,5 miljard dollar, een record voor een eerste kwartaal. Met 16,1% was de onderliggende groei zelfs nog sterker. Daarbij groeiden dividenduitkeringen in elke regio met dubbele cijfers. Op nationaal niveau braken de VS en Canada alle kwartaalrecords. ook opmerkelijk: alle sectoren gingen erop vooruit, met een bijzonder forse stijging in de olie- en mijnbouwsector. Uiteindelijk keerde 81% van de bedrijven wereldwijd meer dividend uit dan een jaar geleden.

"81% van de bedrijven wereldwijd keerde meer dividend uit dan een jaar geleden"

Dit zijn de belangrijkste cijfers uit het nieuwste dividendrapport van Janus Henderson Investors. De Brits-Amerikaanse vermogensbeheerder houdt sinds 2009 de Janus Henderson Global Dividend Index (JHGDI) bij. Dat maakt inzichtelijk hoe dividend zich ontwikkelt. Het zal niet verbazen dat de lijn vooral omhoog loopt.

raex

Klik op de afbeelding voor een grote versie

Inhaalactie

De recente dividendgroei komt niet uit de lucht vallen. Het is voor een belangrijk deel te danken aan de normalisering van de uitkeringen, nadat deze door de pandemie waren verstoord. In het eerste kwartaal van 2021 waren de dividenden aanzienlijk verlaagd, waardoor de basis voor vergelijkingsdoeleinden relatief laag is. Ofwel, het is nu een jaar later makkelijk scoren.

Maar de dividendgroei in het eerste kwartaal van 2022 weerspiegelt ook de krachtige economische opleving na de pandemie. Hierdoor kon wereldwijd 81% van de bedrijven hun dividenduitkering in het eerste kwartaal verhogen. 13% hield de uitkeringen onveranderd.

Verhoogde prognose

Janus Henderson handhaaft zijn eerdere verwachtingen voor de resterende kwartalen van het jaar, gelet op de onzekere wereldwijde economische vooruitzichten en de toenemende geopolitieke risico's. Desalniettemin wordt de prognose voor de rest van het jaar licht opwaarts bijgesteld door de robuuste cijfers in het eerste kwartaal.

Voor 2022 verwacht Janus Henderson nu dat het wereldwijd uitgekeerde dividend op 1,54 biljoen dollar zal uitkomen, een totale stijging van 4,6% ten opzichte van vorig jaar.

Record in VS, maar Azië heeft het moeilijk

Dividenduitkeringen groeiden in elke regio met dubbele cijfers, waarbij de VS en Canada historische kwartaalrecords vestigden. De uitkeringen in de VS stegen onderliggend met 10,4% tot een nieuw record van 141,6 miljard dollar. Maar liefst 99% van de Amerikaanse bedrijven in de index verhoogde hun dividend of hield het stabiel, tegenover 90% in 2021.

Ook de Canadese dividenden bereikten een nieuw record, met een onderliggende stijging van 14,0% tot 13,4 miljard dollar. 97% van de Canadese bedrijven in de index keerde meer uit, maar olieproducenten en banken waren de drijvende krachten achter de groei.

De uitkeringen waren opmerkelijk laag in delen van Azië, zoals Hongkong, waar lockdowns een impact hebben op de economische groei.

Grondstoffenbedrijven stuwen dividendgroei

In elke sector was er sprake van een stijging op jaarbasis. Van de belangrijke sectoren groeiden de dividenden in de olie- en mijnbouwsector het meest in het eerste kwartaal. De uitkeringen in de mijnbouw stegen in totaal met 29,7%. BHP zal in 2022 voor het tweede jaar op rij 's werelds grootste dividendbetaler zijn.

"De dividenden in de olie- en mijnbouwsector groeiden het meest"

In de afgelopen vijf jaar waren 's werelds vijf belangrijkste dividend betalende sectoren banken, olieproducenten, farmaceutische bedrijven, telecombedrijven en verzekeringsmaatschappijen. Mijnbouwbedrijven stonden tijdens deze periode op de zevende plaats, maar vorig jaar stegen ze naar de derde plaats. Het is duidelijk dat mijnbouwers ook in 2022 een belangrijke bijdrage zullen leveren en mogelijk voor het eerst meer dan 100 miljard dollar aan dividenden zullen uitkeren.

raex

Klik op de afbeelding voor een grote versie

Dividend is robuuster dan winst

Maar hoe verder. Sinds begin dit jaar is guur economisch weer opgestoken. Hoezo rekent Janus Henderson nog op een kleine stijging van de dividenduitkeringen dit jaar? Jane Shoemake, Client Portfolio Manager, Global Equity Income bij Janus Henderson, zegt daarover:

"De wereldeconomie staat inderdaad voor een aantal uitdagingen - de oorlog in Oekraïne, de oplopende geopolitieke spanningen, de hoge energie- en grondstoffenprijzen, de snelle inflatie en de stijgende rente. De daaruit voortvloeiende neerwaartse druk op de economische groei zal de bedrijfswinsten in een aantal sectoren treffen. Deze uitdagingen wijzen ook op meer onzekerheid, die waarschijnlijk van invloed zal zijn op de besluitvorming van bedrijven."

"De gevolgen op de dividendenuitkeringen zullen waarschijnlijk pas na 2022 voelbaar worden. Maar vergeet niet dat dividenden veel minder volatiel zijn dan winsten. Winsten bewegen gewoonlijk fors gedurende de economische cyclus, maar dividenden zijn doorgaans veel stabieler. Het feit dat de dividenden het hoogtepunt van vóór de pandemie al hebben overschreden, laat zien hoe dividenden op de lange termijn een betrouwbare bron van inkomensgroei blijken te zijn. Bovendien betekent deze groei dat dividenden een zekere bescherming bieden tegen inflatie, wat geld op een rekening niet kan.”

Jane Shoemake van Janus Henserson Investors


Rob Stallinga is financieel journalist. De informatie in zijn artikelen is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Deel via:

Lees meer

  • 30 sep Wereldwijd dividend bereikt nieuw record
  • 26 okt Winkelvastgoed is helemaal terug als dividendmotor
  • 21 aug Het valse beeld van dividendgroeifondsen
  • 25 aug Kiezen tussen dividend en aandeleninkoop
  • 15 jul Robeco verwacht (nog) meer inkoop eigen aandelen

Onderwerpen

  • Janus Henderson Investors

Nieuws van onze partners label connect

  1. 30 dec
    Eén sector, twee routes: hoe beleg je in AI via Nvidia en Broadcom versus via een AI-ETF?
  2. 16 dec
    Beurskansen in een uitdagende wereld
  3. 10 dec
    Begrotingsproblematiek is verlegd van Europa naar China en de VS
Meer van onze partners
Rob Stallinga Geplaatst op 26 mei 2022 08:00 meer
Bio Rob Stallinga is sinds maart 2015 redacteur van IEXProfs. In 2004 werd hij hoofdredacteur van het beleggingsblad Safe. Daarnaast schreef hij voor Quote en andere financiële titels.
Recente columns
  1. AI: van belofte naar winstmaker
  2. Natuur krijgt een prijskaartje
  3. Top 20 best gelezen columns van 2025
  4. AI is echt een gamechanger
  5. “De problemen die impactbeleggers willen oplossen, zijn reëel”
Populaire columns
  1. label connect Beleggen in de energietransitie voor duurzame impact én performance
  2. label connect “Op de lange termijn wint de dividendbelegger altijd”
  3. label connect Contrair en succesvol
  4. “Het is fijn om goed te doen”
  5. label connect Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren

Meest gelezen

  1. Must Read 09 jan

    Must read: Nieuw staatsschuldrenterecord voor de Amerikanen
  2. Must Read 10:00

    Must read: Kopen op de top is juist slim
  3. Must Read 07 jan

    Must read: Stevige rugwind voor biotechsector

Impactbeleggen

  • Impactbeleggen 08:45

    Nieuw pensioenstelsel is katalysator voor impactbeleggen

    Volgens directievoorzitter Maureen Schlejen van Achmea IM pakt het nieuwe pensioenstelsel (Wtp) goed uit voor impactbeleggen. Dat is een gunstige ontwikkeling. "Pensioenfondsen die impact structureel integreren, versterken niet alleen hun portefeuille onder de Wtp, maar dragen ook bij aan een veerkrachtige economie en een leefbare wereld voor toekomstige generaties."

  • Impactbeleggen 05 jan

    Natuur krijgt een prijskaartje

    Water, bodem en biodiversiteit raken schaarser. Dat brengt risico’s én kansen voor beleggers met zich mee. Wat lange tijd nauwelijks werd meegenomen in financiële analyses begint nu door te werken in beleggingskeuzes, aldus BlackRock Investment Institute.

  • Impactbeleggen 24 dec

    “De problemen die impactbeleggers willen oplossen, zijn reëel”

    Baillie Gifford houdt vast aan een overtuiging die de Schotse vermogensbeheerder al decennia huldigt: bedrijven die grote problemen oplossen, zijn structureel beter gepositioneerd voor groei. Dat maakt impactbeleggen volgens Rosie Rankin, hoofd impactstrategie van Baillie Gifford, tot een no brainer. Rob Stallinga sprak met haar.

  • Impactbeleggen 22 dec

    Impactfondsen zorgen inderdaad voor positieve veranderingen

    Private equity impactfondsen hebben volgens een recente Amerikaanse studie positieve effecten op de arbeidsomstandigheden. De fondsen investeren vaker in arme buurten en bedrijven waar vrouwen en mensen van kleur duidelijk betere carrièrekansen hebben.

  • Impactbeleggen 17 dec

    “ESG minder populair? Daar merk ik weinig van”

    John Ploeg, hoofd ESG-onderzoek bij PGIM, over de impopulariteit van duurzaam beleggen (niet), het rendementsverlies dat beleggers door ESG lopen (ook niet), de schade door klimaatverandering (zwaar onderschat), de oplossing die green bonds bieden (valt tegen) en de noodzaak van meer nucleaire energie (goed idee, mits met gemoderniseerde oude centrales).

  • Impactbeleggen 15 dec

    Water: het vergeten front van de klimaatcrisis

    Michael Lewis, hoofd ESG-analyse van DWS, roept beleggers op om de watercrisis, die wordt veroorzaakt door de opwarming van de aarde, veel serieuzer te nemen. Te weinig water, te veel water, te vervuild water vormen volgens hem de grootste bedreiging voor onze economische voorspoed.

Meer Impactbeleggen
LSEG Lipper Fund Awards
  1. Dit zijn de winnaars van de LSEG Lipper Fund Awards 2025
  2. Topfonds Fresh Fixed Income Fund dubbel bekroond
  3. Enorme outperformance van dit obligatiefonds is moeilijk te negeren (IEXProfs)
  4. LSEG Lipper Fund Awards Netherlands 2025
IEX Profs

Meld u aan voor de IEX Profs dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
© 2026 IEX Profs
  • Contact
  • Adverteren
  • Privacy Settings
  • Privacyverklaring
  • Disclaimer & Voorwaarden
  • Site feedback
  • Nieuwsbrieven
  • Quotedata by Euronext   & powered by Infront
  • © 2026 IEX / van beleggers voor beleggers
  • IEX Profs is onderdeel van IEX Group